Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,
… více »Vědci z univerzity La Sapienza v Římě vyvinuli systém, který dokáže identifikovat jednotlivce pouze na základě toho, jak narušují signály Wi-Fi. Autoři tuto novou technologii nazvali WhoFi. Na rozdíl od tradičních biometrických systémů, jako jsou skenery otisků prstů a rozpoznávání obličeje, nevyžaduje tato metoda přímý fyzický kontakt ani vizuální vstupy. WhoFi může také sledovat jednotlivce na větší ploše než kamera s pevnou polohou; stačí, je-li k dispozici Wi-Fi síť.
SuperTux (Wikipedie), tj. klasická 2D plošinovka inspirovaná sérií Super Mario, byl vydán v nové verzi 0.7.0. Videoukázka na YouTube. Hrát lze i ve webovém prohlížeči.
Ageless Linux je linuxová distribuce vytvořená jako politický protest proti kalifornskému zákonu o věkovém ověřování uživatelů na úrovni OS (AB 1043). Kromě běžného instalačního obrazu je k dispozici i konverzní skript, který kompatibilní systém označí za Ageless Linux a levné jednodeskové počítače v ceně 12$ s předinstalovaným Ageless Linuxem, které se chystají autoři projektu dávat dětem. Ageless Linux je registrován jako operační
… více »PimpMyGRC upravuje vzhled toolkitu GNU Radio a přidává alternativní barevná témata. Primárním cílem autora bylo pouze vytvořit tmavé prostředí vhodné pro noční práci, nicméně k dispozici je nakonec celá škála barevných schémat včetně možností různých animací a vizuálních efektů (plameny, matrix, bubliny...), které nepochybně posunou uživatelský zážitek na zcela jinou úroveň. Témata jsou skripty v jazyce Python, které nahrazují
… více »GIMP 3.2 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
FRANK OS je open-source operační systém pro mikrokontrolér RP2350 (s FRANK M2 board) postavený na FreeRTOS, který přetváří tento levný čip na plně funkční počítač s desktopovým uživatelským rozhraním ve stylu Windows 95 se správcem oken, terminálem, prohlížečem souborů a knihovnou aplikací, ovládaný PS/2 myší a klávesnicí, s DVI video výstupem. Otázkou zůstává, zda by 520 KB SRAM stačilo každému 😅.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa by měla dostat zhruba deset miliard dolarů (asi 214 miliard Kč) za zprostředkování dohody o převzetí kontroly nad aktivitami sociální sítě TikTok ve Spojených státech.
Jak jsou na tom s podporou AM3 procesorů na stávajících základních deskách Asustek a MSI, jsme si řekli minule, dnes si to doplníme o Gigabyte. Asi netřeba více komentovat, opět jde o čipsety posledních generací technologicky ke kompatibilitě s AM3 uzpůsobené.
Nedávno proběhla tradiční Supercomputing Conference 2008 v Austinu v americkém státě Texas, kde byl k vidění poměrně atypický stroj zvaný HC-1. Společnost Convey v něm spojila v jedno výkon 2,13GHz x86 procesoru Intel Xeon sedícího na čipsetu Intel 5400 MCH s FPGA Xilinx Virtex 5. Ten je tvořen programovatelnými logickými hradly, jež lze uzpůsobit dle potřeby pro dané úlohy. Oba procesory mohou dostat až 128 GB paměti, každý s propustností dosahující až 80 GB/s, firma využívá vlastní operační systém Convey Linux. Aplikace pro tento stroj se přitom nepíší v žádném speciálním "systému" jako CUDA, ale standardně v C, C++ nebo třeba Fortranu. Cena 32 000 dolarů je adekvátní udávanému až desetinásobnému výkonu oproti běžnému x86 počítači. Provedení je ve 2U skříni.
Po letech vývoje je na světě finální specifikace rozhraní USB 3.0. A protože jde o velice výživný materiál, rovnou vás odkáži přímo k pramenu.
Na Supercomputing Conference 2008 ještě chvíli zůstaneme. Nechyběla tam totiž kalifornská NVIDIA se svými výpočetními kartami Tesla. Kromě jiného zde představila „Personal Supercomputer“, tedy stroje, v jejichž základních deskách předou až čtyři výpočetní karty Tesla, tedy výkon přesahující 3,7 TFLOPs díky až 960 stream procesorům - mezi výrobci těchto počítačů nechybí český Sprinx, který přichystal systém se třemi Teslami C1060 a jednou Geforce GTX 280 za cenu od 120 000 Kč).
Tesla dále navyšuje výkon japonského superpočítače TSUBAME, a to pomocí rackových 1U skříní Tesla S1070, kde každá nese uvnitř čtyři Tesly po 240 stream procesorech. TSUBAME svým výkonem 77,48 TFLOPs, který nově podporuje 170 strojů Tesla S1070, sídlí na 29. místě v Top 500, spojuje výkon 680 GPU NVIDIA GT200.
A do třetice se Tesla, tentokrát opět C1060, se objevuje v počítači Cray CX1, do čtveřice pak ohlásila využití Tesly S1070 i společnost Hewlett-Packard v serverech ProLiant. Acceleware pak v kooperaci s firmou Kodak připravila pro tohoto výrobce fotografických snímačů a dalších technologií výpočetní Tesla-based cluster, který bude použit ve vývoji nových generací snímačů.
Hynix Semiconductor se čerstvě pochlubil s 1GB GDDR5 čipy běžícími na efektivních 7 GHz (reálný tak tedy 1,75 GHz). Jde o 54nm čipy, které navyšují výkon dřívější firemní technologie o 40 % a při 32bitovém I/O tak dají propustnost až 28 GB/s. Pracují přitom s napětím 1,35 V. Sériová výroba je v plánu na první polovinu roku 2009.
S3 Graphics nelení a uvádí novou generaci svých grafických karet Chrome 500. Jako první přichází S3 Chrome 530 GT, která shodně s předchůdkyněmi podporuje DirectX 10.1, OpenGL 3.0 a vlastní firemní GPGPU systém, přičemž S3 se chlubí nárůstem výkonu až o 30 % oproti generaci Chrome 400. Karta obsahuje i 7.1 zvukovou část, která vede do HDMI výstupu, a byť jím základní model není osazen, podporováno je i DisplayPort rozhraní. GPU běží na 625MHz, 64bitové GDDR3 paměti na 1,0 GHz a celá karta se odběrem vejde do 25 W. Za 45 dolarů dle výrobce nabízí výkon na úrovni Radeonu HD 4350.
Po Hitachi a Fujitsu se mezi výrobce 500GB 2,5palcových disků připojuje i japonská Toshiba. Nová řada MKxx55GSX zahrnuje modely od 120 GB, přes 160, 250, 320 a 400 GB až po zmiňovanou kapacitu. Jde o klasické 5400otáčkové SATA disky disponující senzorem detekujícím pád. Výrobce uvádí přístupovou dobu 12 ms, interní přenos dat z ploten až 119 MB/s, 8 MB cache či odolnost proti nárazu 400G/2 ms za běhu, resp. 900G/1 ms vypnutý. Hlučnosti nadělá 25 dB, jednoplotnové verze (250 GB a menší) jen 19/20 dB.
Společný podnik na výrobu flash čipů, který provozují firmy Intel a Micron, slaví další úspěch. V pondělí firmy oznámily, že rozjíždějí výrobu 32Gb multi-level cell (MLC) NAND flash čipů 34nm výrobní technologií, díky které samozřejmě budou čipy opět výrazněji menší (172 mm², tedy cca 13,1×13,1 mm), energeticky úspornější a v neposlední řadě také levnější. Cenu ještě o to více sráží již starší fakt, že výroba probíhá na 30mm waferech, takže příští rok čekejme od tohoto dua další nárůst výroby flash pamětí. Továrna v Lehi je již nyní daleko před původním plánem, do konce roku bude více než polovina výrobních kapacit převedena na 34nm technologii. Firmy již také vyrábějí první vzorky lower density multi-level cell a single-level cell (SLC) čipů 34nm procesem, ty se objeví počátkem příštího roku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
uvádí novou generaci svých grafických karet Chorme 500. asi chrome nie chorme
hergot četl jsem to po sobě dvakrát a zase něco proklouzlo :-(. kucí fixněte to prosím.
Fixed.
Prispeji do koutku preklepu: Jak jsou na tom s podporou AM3 procesorů na stávajících základnách deskách Asustek a MSI
upřímně těch tvých 5000MHz vidím pouze na tom jednom místě. spíše to vidím jako překlep od onoho redaktora, o žádných 5GHz nemluví ani přímo hynix: http://www.hynix.com/gl/pr_room/news_data_readB.jsp?NEWS_DATE=2008-11-24:08:16:32&CurrentPageNo=1&SearchKind=4&SearchWord=&SELECT_DATE=&menuNo=02&m=01&s=01
ostatně jak chceš přenášet 7,000,000,000 bitů v 1,250,000 hodinových taktech?
Intel Xeon sedícího na čipsetu Intel 5400 MCH s procesorem Xilinx Virtex 5.Virtex NENÍ procesor, Virtex je FPGA; jeden by doufal, že takovýto základní fakt bude autor Hardwarových novinek znát.
samozřejmě že to vím, je to jen hloupý slovní obrat, který jsem přehlédl, takže se omlouvám