Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Společnost NVIDIA přichystala nový přírůstek mezi „2D Quadra“. Model Quadro NVS 450 je dvoučipovou kartou disponující hned čtyřmi DisplayPort výstupy pro až 4×2560×1600. Základem jsou dvě lowendová GPU po osmi stream procesorech a celkem 2×256 MB grafické paměti s propustností 2×11,2 GB/s. O chlazení se stará velký pasiv, karta se totiž vejde do 35 W. Podporuje Shader Model 4.0, OpenGL 2.1 a DirectX 10.0, cena činí 499 USD.
Server Virtual Zone zkompletoval na základě informací dostupných v ovladačích karet a mobilních GPU NVIDIA přehled toho, co ve skutečnosti bude tepat na grafické procesory na chystaných desktopových a mobilních grafikách NVIDIA.
Až se tedy budete chystat upgradovat z té či oné grafiky na nějakou novou, mějte na paměti, že všechny tyto produkty již na trhu dávno byly, jen se jmenovaly jinak a možná měly trochu jiné frekvence či trochu jiné množství paměti. Kupříkladu asi nejoblíbenější GPU G92, které je architektonicky takřka shodné (z hlediska 3D části prakticky kompletně) s původní DirectX 10.0 GPU G80 z GeForce 8800 GTX, začalo svoji pouť světem na GeForce 8800 GT. Ta posléze dostala o pár shaderů více a nadále jako vyšší verze G92 byla prodávána jako GeForce 8800 GTS, aby byla později přeznačena (s drobnými úpravami) na GeForce 9800 GT/GTX/GTX+/GX2. Dále G94 = původně GeForce 9600 GT, G96 = původně GeForce 9400/9500 a mobilní 9600M/9700M a nakonec G98 = původně GeForce 9100 až 9300.
SpursEngine neboli očesaná procesorová variace na Cell přichází po Leadteku i od Thomson Canopus. Na kartě s označením FIRECODER Blu slibuje výrobce samozřejmě výrazně rychlejší kompresi videa do H.264 a MPEG-2, resp. tvorbu Blu-ray a DVD-Video disků- Podporuje 24p, neboli neprokládaných 24 snímků za vteřinu u Blu-ray, umí upscaling SD videa a na trhu se objeví v průběhu tohoto měsíce. Předpokládal bych ale ten japonský, cena v zemi vycházejícího slunce bude činit 49 800 ¥, což odpovídá zhruba 10 000 Kč.
Americký Micron je tahounem na poli paměťových technologií a tentokrát nechali všechny nahlédnout do svého testlabu. Mají se s čím chlubit, SSD určený pro PCI Express ×8 v jejich podání totiž nabízí přenosovou rychlost přes 800 MB/s při 150 000 I/O operací za vteřinu. Spojením dvou karet vzniká kombo s přenosovou rychlostí přes 1 GB/s a 200 000 I/O operací za vteřinu, přičemž ve firmě už mají toto řešení skloubeno na jediné kartě (se dvěma řadiči ofukovanými dvěma ventilátory). Tohle si samozřejmě žádný smrtelník nekoupí, na trh se dostane až příští rok, ale rozhodně se podívejte na video. Mám pocit, že konzumace jistých návykových látek je v Micronu snad dokonce součástí firemní snídaně :-).
SeaSonic asi netřeba představovat, tato firma je známa jako výrobce špičkových napájecích zdrojů, které prodává nejen pod vlastní značkou, ale též dodává partnerům (například vybrané zdroje Corsair). Nově se chlubí dosažením certifikace 80Plus Silver u nových zdrojů řady M12D s wattáží 750 a 850 W.
Je logické (po dřívějších zkušenostech kupříkladu se zdroji CoolerMaster UCP či Enermax Revolution 85+), že s touto certifikací se budeme setkávat primárně u zdrojů vysokých výkonů, neboť při malých odběrech nevýkonných PC nemá smysl investovat příliš do R&D, když reálná úspora na odběru bude při přechodu od 80Plus na certifikaci Bronze nebo Silver pouze v jednotkách Wattů. Proto nové zdroje SeaSonic s modulární kabeláží opět míří do našlapaných herních mašin, kterým nabízí dvě 12V větve po 38, resp. 40 A, kombinovaně 744, resp. 840 W.
S tím jde logicky ruku v ruce i výbava zahrnující v obou případěch čtyři 6+2pinové PCI Express kabely (dva pevné, dva odpojitelné) a hromadu (po osmi) SATA/Molex konektorů. Jen připomenu, že 80Plus Silver certifikace garantuje při 20-50-100% odběru ze zdroje účinnost nejméně 85-88-85 %. Nejzajímavější asi je spodní mez, pro 750/850 zdroj tedy SeaSonic garantuje 85% účinnost při odběru 150, resp. 170 W. Chlazení zajišťuje tichý 120mm ventilátor San Ace vyvinutý spolu s firmou Sanyo Denki. SeaSonic slibuje „až 90% účinnost“, testy 80Plus ale ještě na webu nevisí, takže vyčkejme.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Tak mu to prejte chlapi. Vsak ma na co bejt pysnej.
+1
Myslím, že i SSD od Intelu jsou dostačující (jedna z mála věcí od Intelu, který bych fakt chtěl ). Aspoň nepotřebují větrák...
No mě by to aktuálně stačilo Ale jinak souhlas...