Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Předvánoční období sice bývá ve znamení uvádění nových produktů či zatraktivňování těch stávajících, ale v samotný závěr roku (těsně před příchodem onoho pro mnohé „svátku konzumu“) je již munice obvykle vystřílena. Dnes to tedy na první pohled bude mnohem stručnější, zejména kvůli tomu, že nedojde na obrázky, ale i tak lze říci, že jsme se v oblasti hardwaru za poslední týden nenudili.
Společnost Intel má za sebou další významný milník: Jejím inženýrům a vědcům se podařilo dotáhnout do finále 32nm výrobní proces, který bude stát za dalším rozvojem jejich čipů. Firma aktuálně využívá ve výrobě procesorů 45nm proces, o 32nm se podrobnosti dozvíme z materiálů prezentovaných na právě skončeném International Electron Devices Meetingu (IEDM) v San Franciscu, kde o něm příslušní experti povídali. Přišla řeč na novou generaci high-k + metal gate technologie či 193nm imersní litografii, předpínání transistorů i pár slov o dalším kroku (22nm procesu), který je již samozřejmě ve vývoji.
Při pohledu do ceníků, kde lze 1TB disk koupit za směšných 2 500 Kč včetně daně, se asi nelze ničemu divit. Firma Seagate přistoupila ke zkrácení záručních dob na některé své pevné disky. Zatímco serverové disky jako Savvio nebo Cheetah a ES modely Barracud si nadále uchovávají pětiletou záruční dobu, běžnou desktopovou „Barču“ již od 3. ledna pořídíte pouze s tříletou zárukou. Kompletní přehled určitě nemiňte přímo u Seagate, ale mějte na paměti, že v našich končinách legislativa zaručuje dvouletou záruku přímo u prodejce. Mimochodem mě tak napadá otázka: jaká je vůbec morální životnost pevného disku? Kde jsou všechny ty 80 až 160GB kousky, které mnozí před čtyřmi lety kupovali za nekřesťanské částky?
Minulý týden jsme oslavili jedno zajímavé výročí. Počítačová myš se šťastně dožila svých čtyřicetin a nadále si udržuje pozici nejoblíbenějšího ovládacího zařízení všemožných počítačů (pokud tedy pomineme klávesnici). Nemá smysl zabíhat do příliš velkých nostalgických orgií, o události i historii periferie samotné se velice podrobně píše na mnoha serverech. Tak snad jen připomenu jméno Dr. Douglase Engelbarta, nositele mnoha významných ocenění v IT oboru, který byl myšce otcem.
Známý výrobce špičkových zdrojů firma Seasonic dosáhla jako vůbec první na přísnou certifikaci 80Plus Gold. Ta stanovuje účinnost zdrojů pro 20-50-100% zatížení na hodnotách alespoň 87-90-87 %, přičemž vyšší účinností disponují hned tři zdroje tohoto výrobce relativně „normálních“ parametrů. V obchodech je sice zatím nevyhlížejte, ale do hledáčku si rozhodně přidejte modely SS-550LT, SS-650KM a SS-750KM, jejichž výkon je ukryt v názvech: 550, 650 a 750 W. Za špičkovou efektivitou stojí mimo jiné technologie DC/DC konvertorů.
XFX až dosud patřila mezi pravověrné zelené a zásadně produkovala pouze grafické karty se srdcem (tedy spíše mozkem) od kalifornské NVIDIE. To se ale mění, podobně jako Gainward se nyní pouští i na rudé planiny grafik ATI, chystá totiž dodat na trh hned celou škálu karet řady ATI Radeon HD 4000. Nepůjde pouze o nějakou výrobu na základě referenčního designu a šmitec, firma plánuje jak tradiční nejvyšší overclockerskou řadu XXX, tak i zákaznický přístup pro vlastní upravené ovladače atd. Nezbývá než konstatovat „jen houšť“, konkurence vždy dokáže osvěžit ceny na trhu, ať již myslíme kolbiště výrobců Radeonů, nebo trh jako celek a probíhající letitý souboj rudých se zelenými.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Všechny moje Barracudy (20, 40 a 2x 160 GB modely) stále spokojeně chroustaj.
+1 taky mám doma dvě Barracudy zhruba 4 roky staré a zatím drží dobře, tak ať jim to jde i nadále.
Nápodobne - nejaké Seagate 40-tky a 80-tky sa mi ešte vyskytujú v kompoch, notebookoch a externých rámčekoch všade okolo. A netvária sa, že by to chceli zabaliť.
Můj Seagate 1,18GB spokojeně šlape už dvanáctym rokem... Poslední 4 roky slouží babičce.
Mám 2 seagaty, jednoho 5k4rmp, druhej barracuda 7k2 oba 40gb, a musím s potěšením konstatovat, že oba pořád šlapou jak hodinky. 5400rmp mi rok zpět dokonce vypadnu z kapsy, když jsem ho vezl na kole. :) Tyhle disky sou snad nezničitelný :)
Díky za článek.
Myslis prehravac videa? Co konkretne je na nem protivne?
Já tam třeba mám jen bílý čtverec uprostřed stránky a když se do něj dostane kurzor myši tak už nejde dál scrolovat, tak možná proto je to protivný.Tak to je spis protivny tvuj prohlizec.
Co je na Konqueroru divnyho?
Asi jde o flash a ten od verze 10 vic nefunguje nez funguje a bilo znamena ze nefunguje...
alt
).
+1
Dr. Douglase Engelbarta
Já si říkal, co má nějaký kafe s myšima... ^_^
...(těsně před příchodem onoho pro mnohé „svátku konzumu“)...
To je fakt divně formulováno, ale se "svátky konzumu" souhlasím. ^_^
Jo a barracudu nemám, ale chroustá mi tu jeden 160GB škorpík. Kámoš si teď pořídil taky jednu stošedesátku pro patu.
No ony WD i Seagte bezne disky jsou hujdy, WD ma 3letou zaruku taky a jenom kvuli seagate.
Dnes kupuji RE/SE edition kde jsou fluidni loziska a kvalita je uplne nekde jinde, Greenpower bych si nikdy nekoupil, je to takovy podvod, zasekava se to a furt rozjizdi, ma to male otacky a vubec se to chova skarede.
Ted mam v kompu stare seagate + 2 SATA WD 500GB RE3 a max spokojenost, dal jsem si je do Raid1 a raid5 + maly raid0 pro docasne veci