Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
BBC připomíná, že přesně před 40 lety (9. prosince 1968) byla poprvé představena počítačová myš. Stalo se tak v rámci Fall Joint Computer Conference (FJCC). Dřevěnou myš s jedním tlačítkem předvedl Dr. Douglas Engelbart.
Tiskni
Sdílej:
To jsem zvědav, co mi dáte. (Myslím to vážně, nedělám si srandu, fakt dneska slavím narozeniny.)
Fakt máš 40? :)
Trochu uber, ale dneska (resp. k dnešnímu datu ) jsem se prý fakt narodil. A že má narozeniny i počítačová myš, to je fakt nějaké znamení.
Well, then happy birthday.
To zas bude v aaaalejich nabito
Ne, nebude. Ani to nebudu slavit ve smyslu nějaké oslavy, párty atd. Jen si doma potřeseme ploutví a tak... Mě oslavy moc nebaví.
... dokonce se jim asi vyhýbám.
Asi.
neviem, ci BLEK chodi kontrolovat aj konkurencne portaly :)
Mimochodem, co byste doporučili: Mojito, Cuba Libre, nebo Tequila Sunrise? Já nikdy nic takového nepil a teď nevím, co si vybrat. :-/
Tak od každýho lahvinku a bude dobře, ne?
Tohle se na flašky obvykle neprodává.
Dej si Virgin Cuba Libre. Dietní.
Z tohodle Mojito. Ale jinak jednoznačně Margarita.
Happy birthday and thanks !
Tablet?
Klavesnicu
Ta je už okoukaná. Ale je pravda, že pro drtivou většinu "počítačových" zákazníků Tesca či Datartu je nová vlastně denně (někdy i několikrát denně).
To je fakt. A to nové, skvělé a revoluční zařízení by mělo mít nějaké nové, skvělé a revoluční jméno, třeba plasmoid, koloid nebo aspoň asteroid, ať to má šťávu, protože jinak to lidi nikdy nepochopí a nebude se jim to líbit.
(Mám ty narozeniny, tak mě nechte. )
Presne tak, mys uz me docela stve. Nevite nekdo o nejakem rozumnem ovladani kurzoru nohou? To by mi prislo mnohem prirozenejsi. Nenicilo by to tolik ruku, a obe ruce by pak mohly zustat na klavesnici.
Lepsi reseni - pohybovbat kurzorem pomoci rozpoznavani ocni cocky asi jeste v seriove vyrobe nasazene nebude
Mnohem lepsi reseni - ovladani pomoci moznovych vln jeste taky tolik vymakane nebude - ale uz jsem videl zarizeni, ktere slo pouzit na hry - nasadi se na hlavu, a pomoci moznkovych vln se navoli jednoduche klavesove zkratky. Ale na pohyb kurzoru to jeste neni.
Lepsi reseni - pohybovbat kurzorem pomoci rozpoznavani ocni cocky asi jeste v seriove vyrobe nasazene nebudeGoogle: i4control, stojí to 40k V létě 2005 to ještě moc použitelné nebylo (osobní zkušenost), pak už se s tím moc veřejně nepředváděli.
maju ju napr. tu
www.ergocanada.com/cgi-bin/store/commerce.cgi?product=Footswitch
toto je nohou ovladany trackpoint
snimanie pohybu hlavy
www.ergocanada.com/products/mice/naturalpoint/smartnav_4/naturalpoint_smartnav4.html
Ked sa to zariadenie, co sa ti paci este predavalo na newegg, tak na to neboli dobre reakcie.
Inac tu byvaju navody na vyrobu takychto veci.