Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
BBC připomíná, že přesně před 40 lety (9. prosince 1968) byla poprvé představena počítačová myš. Stalo se tak v rámci Fall Joint Computer Conference (FJCC). Dřevěnou myš s jedním tlačítkem předvedl Dr. Douglas Engelbart.
Tiskni
Sdílej:
To jsem zvědav, co mi dáte. (Myslím to vážně, nedělám si srandu, fakt dneska slavím narozeniny.)
Fakt máš 40? :)
Trochu uber, ale dneska (resp. k dnešnímu datu ) jsem se prý fakt narodil. A že má narozeniny i počítačová myš, to je fakt nějaké znamení.
Well, then happy birthday.
To zas bude v aaaalejich nabito
Ne, nebude. Ani to nebudu slavit ve smyslu nějaké oslavy, párty atd. Jen si doma potřeseme ploutví a tak... Mě oslavy moc nebaví.
... dokonce se jim asi vyhýbám.
Asi.
neviem, ci BLEK chodi kontrolovat aj konkurencne portaly :)
Mimochodem, co byste doporučili: Mojito, Cuba Libre, nebo Tequila Sunrise? Já nikdy nic takového nepil a teď nevím, co si vybrat. :-/
Tak od každýho lahvinku a bude dobře, ne?
Tohle se na flašky obvykle neprodává.
Dej si Virgin Cuba Libre. Dietní.
Z tohodle Mojito. Ale jinak jednoznačně Margarita.
Happy birthday and thanks !
Tablet?
Klavesnicu
Ta je už okoukaná. Ale je pravda, že pro drtivou většinu "počítačových" zákazníků Tesca či Datartu je nová vlastně denně (někdy i několikrát denně).
To je fakt. A to nové, skvělé a revoluční zařízení by mělo mít nějaké nové, skvělé a revoluční jméno, třeba plasmoid, koloid nebo aspoň asteroid, ať to má šťávu, protože jinak to lidi nikdy nepochopí a nebude se jim to líbit.
(Mám ty narozeniny, tak mě nechte. )
Presne tak, mys uz me docela stve. Nevite nekdo o nejakem rozumnem ovladani kurzoru nohou? To by mi prislo mnohem prirozenejsi. Nenicilo by to tolik ruku, a obe ruce by pak mohly zustat na klavesnici.
Lepsi reseni - pohybovbat kurzorem pomoci rozpoznavani ocni cocky asi jeste v seriove vyrobe nasazene nebude
Mnohem lepsi reseni - ovladani pomoci moznovych vln jeste taky tolik vymakane nebude - ale uz jsem videl zarizeni, ktere slo pouzit na hry - nasadi se na hlavu, a pomoci moznkovych vln se navoli jednoduche klavesove zkratky. Ale na pohyb kurzoru to jeste neni.
Lepsi reseni - pohybovbat kurzorem pomoci rozpoznavani ocni cocky asi jeste v seriove vyrobe nasazene nebudeGoogle: i4control, stojí to 40k V létě 2005 to ještě moc použitelné nebylo (osobní zkušenost), pak už se s tím moc veřejně nepředváděli.
maju ju napr. tu
www.ergocanada.com/cgi-bin/store/commerce.cgi?product=Footswitch
toto je nohou ovladany trackpoint
snimanie pohybu hlavy
www.ergocanada.com/products/mice/naturalpoint/smartnav_4/naturalpoint_smartnav4.html
Ked sa to zariadenie, co sa ti paci este predavalo na newegg, tak na to neboli dobre reakcie.
Inac tu byvaju navody na vyrobu takychto veci.