Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 06:36
Minulý díl se nesl převážně v duchu fotografických novinek, ač i o první 3TB disky jsme zavadili. Dnes si to přesně obrátíme, podíváme se na další disky překonávající svými kapacitami pomyslné dlouhotrvající hranice, abychom si přidali ještě jeden „zajímavý“ fotografický snímač. Ale nebojte, dojde i na „běžné železo“, Nvidia nám stihla minulý týden vypustit na trh nějaké ty nové grafiky.
A není to GeForce GT 430, kterou patrně čekáte, ta byla uvedena tento týden, takže na povídání o ní si počkejme do toho příštího. Minulý týden Nvidia představila low-endové Quadro 600, které je právě v profi segmentu variací na GeForce GT 430, resp. již déle prodávaný OEM model GT 420. GPU této karty nese 96 CUDA procesorů, jež v činnosti podporuje 1 GB 128bitových DDR3 pamětí. Technologicky jde o „Fermi“, karta tak umí vše potřebné (snad vyjma 10bitových výstupů, kteréžto jsou doménou dražších modelů). Za běhu si nevezme více než krásných 40 W.
Vyšším modelem z obou představených je Quadro 2000, které disponuje 192 CUDA procesory a je tak alternativou desktopové GeForce GTS 450. I tento model nese 1 GB 128bitové paměti, v jeho případě však jde o výrazně rychlejší GDDR5. Za běhu se vejde do 69 W odběru, což je oproti technologicky shodné GeForce GTS 450 s jejím 106W TDP obrovský rozdíl – na Quadra směřují lepší kousky GPU z waferů.
Cenově jsou karty posazeny na 200 a 600 dolarů a nalezneme je jak v pracovních stanicích již předinstalovány, tak v nabídce výrobců jako Dell, Hewlett-Packard, Lenovo, PNY, v Japonsku u firmy ELSA a v asijsko-pacifické oblasti u Leadteku.
Nyní již k pevným diskům. Seagate prolomil magickou 2TB bariéru, na které stepují mnohé PC systémy a stepovat dále budou, před časem, Western Digital jakožto druhý velký hráč na HDD poli přichází se svým produktem nyní.
Jde taktéž o externí disk (externí nemají ve stávajících PC problém s adresací kvůli omezením BIOSu, proto se nejprve objevují tyto USB disky či NAS), určený však rovnou pro USB 3.0 – to je velké plus proti Seagate, komu by se chtělo ládovat 3 000 000 MB rychlostí ~33 MB/s, tedy více než jeden den. USB 3.0 toto řeší (byť by mohlo být rychlejší, WD udává „pouze“ trojnásobnou rychlost oproti USB 2.0, ta z toho udělá něco přes 8 hodin, pokud byste tedy disk plnili na jeden zátah) a nový WD My Book Essential tak získává pochvalu. Sluší se snad zmínit, že jde s velkou pravděpodobností o 5400otáčkový model, pochopitelně interně SATA, ale to není zas tak důležité.
Pokud nemáte USB 3.0 řadič v PC, vězte, že PCI Express ×1 karta se dvěma USB 3.0 konektory je dnes otázkou zhruba 500 až 600 Kč, jinak samotný disk je samozřejmě zpětně kompatibilní s USB 2.0. 3TB My Book Essential si WD cení na 250 dolarů (v českých e-shopech jej patrně budete v tuto chvíli hledat marně, ale již můžete vyhlížet produkt s označením WDBACW0030HBK). Kromě něj jde na trh 1 i 2TB varianta.
Western Digital dále uvedl nové 2,5palcové externí disky, z nichž je zajímavý 1TB model WDBACX0010BBK (My Passport Essential SE) s rozměry 11×8,3×1,8 cm, též disponující USB 3.0 rozhraním. Ten už se v českých cenících potlouká, a to kolem 3 300 Kč. Tak co, je vám milejší tahat sebou obrovské množství dat a napájecí adaptér, nebo malou lehkou krabičku bez externího napájení, která přenese třetinu dat?
Ještě o jednom pevném disku si dnes povíme. Hitachi sice možná poněkud dříme v nevědomosti, že konkurence uvedla 3TB disky, ale jistě se od ní i od Samsungu takového produktu dočkáme. Před pár dny však uvedla něco neméně zajímavého, pokud máte notebook zvládající svým designem chlazení i dvouplotnové 7200otáčkové disky.
Hitachi v novém modelu uplatňuje 2,5palcovou plotnu s kapacitou 375 GB v počtu dvou kusů, výsledný 750GB disk Travelstar 7K750 tak má standardní výšku 9,5 milimetru, nikoli 12,5 potřebných pro tříplotnové disky. Spolu s dalším uvedeným diskem se tento řadí mezi modely využívající jako desktopové disky Western Digital řady EARS takzvaný „Advanced Format“, který místo fyzické velikosti sektorů 512 B používá 4kB, což dává díky jiné datové režii benefit někde kolem 7 až 11 % (512B sektory umí disk emulovat).
Travelstar 7K750 má produktové značení HTS727575A9E364. Disponuje 16MB vyrovnávací pamětí a i díky vysokým otáčkám typickou přístupovou dobou 12 ms (maximální přes celou plotnu je 20 ms). Za běhu si bere maximálně 1,8 W, v úspornějších režimech běhu pak od 690 mW do 1,2 W. Rychlost dosahuje až 166 MB/s, volitelně podporuje i šifrování.
Před dvěma roky Sony ohlásila s hrdostí sobě vlastní (nic proti, její CCD/CMOS snímače jsou naprostá špička, používá je i Nikon či Pentax a bůhvíkdo další), že do tří let budou v mobilech 20Mpix foťáky. Tehdy to znělo buď jako sci-fi, nebo nejhorší noční můra fotografů, ale faktem je, že nyní, rok před vypršením termínu, uvádí Sony na trh mobilový snímač s efektivním rozlišením 16,41 miliónu bodů, převedeno do řeči dvou čísel: 4672×3512.
Snímač je typu BSI CMOS (tedy „překlopený“ CMOS s datovými vodiči na opačné straně než bývalo zvykem – zlepšuje to o až 20 % množství světla dorazivší na samotné fotocitlivé prvky), nese označení IMX081PQ a jeho úhlopříčka je 1/2,8". Vedle focení umí i 1080p video při 30 fps a vedle vlastního snímače za 530 Kč bude Sony dodávat i modul s 28mm/F2.6 „objektivem“ v ceně 2600 Kč.
Vedle tohoto snímače Sony představila i velikostně menší 8,13Mpix 1/3,2" snímač zvládající 720p video. Připomenu na tomto místě, že výrobci obslužných čipů (Texas Instruments, Qualcomm a další) jsou již na zpracování 20Mpix fotografií připraveni, teoreticky tedy naprosto nic nebrání tomu, abychom 16,41Mpix fotomobily měli příští rok na trhu a před Vánoci těch slibovaných 20 Mpix. Těšíte se?
Asi jen proto, že masy u foťáků znají (a ctí) pouze tento jediný parametr.
Někteří znají ještě druhý: rozsah zoomu. Ten ale bohužel kvalitu výstupu degraduje ještě víc - nesmyslně velké rozlišení se dá přinejhorším dodatečně zmenšit, ale optické vady dvaceti- a vícenásobných zoomů žádný editor nenapraví.
Využití? Asi tisk fotografií ve větších velikostech.
Něco mi říká, že to nebude úplně typické využití fotomobilů… :-)
tvy znalosti o mikropixelech :) pochazej z jedny diskuze na abickuA to jsi zjistil kde? → (zejména ta tabulka na konci)
initramdisk
*) z nějakého prťavého disku, se kterým BIOS nemá problém (napr. systémového SSD) a u zbytku se používá buď už zmíněná GPT, nebo se na partiton zcela kašle, obzvlášť při použití LVM. Navíc se tím vyhnete problémem se zarovnním sektorů 512B versus 4KB, protože DOSovká partition má jako na potvoru maximální počet sektorů na stopu 63, takže první oddíl defaultně začíná nezarovnaný vůči 4KB. Některé disky to řeší posunutím adresace, ale osobně to považuju za poněkud neštasné řešení.
*Tedy pokud vaše distribuce ještě nepoužívá initramfs
nebo si jádro nepřekládáte sami na míru.
Nespolíhal bych na to, že uvnitř toho externího HDD je SATA konektor. Například WD My Passport Essential od B8B revize má USB napájený přímo na disku (viz foto v příloze, co jsem vygooglil)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.