Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 19:23
Hlavní novinkou minulého týdne, která se reálně dostala do prodeje, byla nepochybně nová duální grafika od Nvidie. Vedle ní se podíváme také na jednu zajímavou dokovací stanici pro pevné disky, dvě BDXL mechaniky pro až 128GB Blu-ray disky a také na chystaný čipset Intel Z68 v podobě první uniknuvší základní desky.
Zatímco Intel P67 je ryze mainstreamový čipset pro Intel „Sandy bridge“ s omezenou škálou vlastností, Intel Z68 zamíří o něco výše. Bude v sobě kloubit něco z P67, něco z H67 a celkově půjde o poměrně sympatický čipset, zejména tím, že jeho příchod je až po vyřešení problémů s jedním vadným tranzistorem (ač někteří výrobci, včetně MSI, budou i tyto desky značit dodatkem B3 v názvu).
Zatímco P67 uměl vzít z procesoru 16 linek PCI Express a dát je desce k dispozici v konfiguraci 8+8, byl to H67, který uměl využít integrovanou grafiku v CPU a vyvést na záslepku výstupy. Z68 toto zkombinuje. Očekávejme tak dva až tři sloty PCI Express ×16, kdy první dva budou živeny přímo z CPU a třetí podle všeho ze samotného čipsetu a rozhodně nebude mít více než 8 linek, spíše jen 4 linky (pro řadiče ale stačí).
MSI na své desce Z68A-GD80 (B3) nese i doplňkové napájení PCI Express slotů v podobě 6pin PCIe konektoru na desce, přidává dva dvouportové řadiče USB 3.0 a dvě gigabitové síťovky. Je zde i přídavný diskový řadič, takže 6,0Gbps SATA portů jsou hned tři kousky, kdy jeden je kombinovaný s eSATA. Napájení MSI u tohoto modelu realizovala jako 15pinové.
Netrvalo to ani moc dlouho, dle některých neoficiálních zdrojů Nvidia záměrně urychlila uvedení GeForce GTX 590, aby se Radeon HD 6990 na trůnu nejrychlejší karty moc neohřál. Jakkoli by ale věta mohla evokovat, že GeForce GTX 590 je rychlejší, není to zcela pravdou, stejně jako není pravdou, že Radeon HD 6990 je nejrychlejší. Obě společnosti na toto téma již vedou „blogovou válku“, já bych se přikláněl nechat to koňovi a rozhodovat se podle toho, která značka je vám milejší. Obě karty jsou brutálně rychlé, ale také brutálně „žerou“ a slušně hlučí za běhu (ač Nvidia má svoji kartu opravdu velmi výrazně tišší), nicméně jak pro duální Nvidii běžící na principu SLI, tak duální Radeon, běžící na principu CrossFire, platí, že v Linuxu si jich moc neužijete.
Každopádně k parametrům. Ty shrnuje tabulka, GTX 590 dostala do vínku dvě plně aktivní GPU GF110, za jejichž výrobou stále stojí TSMC se 40nm procesem. Takty jsou oproti GeForce GTX 580 znatelně sníženy, aby se karta s TDP dostala do přijatelných mezí. Nvidia uvádí tuto hodnotu na 365W úrovni, tedy ani nevyčerpává 375W limit daný napájením 2×8pinů (možná je to rezerva pro OC verze karet, opět to považuji za zcela irelevantní).
Krátce po uvedení se objevily vážné problémy, kdy s ovladači dodávanými na CD s grafikou bylo možné při zvýšení taktů a napětí pomocí dostupných utilit přivést kartu k smrti. Nvidia zareagovala rychle a limity hned s další verzí ovladačů srazila. Ale v Linuxu je to, opakuji, jedno. Jak Nvidia přistupuje k vývoji ovladačů, jste si mohli přečíst předloni.
Přestože má GeForce GTX 590 celkem slušný chladič, je jednou z těch karet, u kterých se více než sluší uvažovat o vodě. Již byly představeny celkem tři vodní bloky pro tento typ, které jasně ukazují, že Nvidia svůj vzduchový chladič vybalancovala na optimu blízký poměr hlučnosti/výkonu. Jak EK Water Blocks (na fotografiích) s blokem EK-FC590 GTX, tak Koolance s VID-NX590 a Danger Den (video) se svým DD-GTX590 se shodují na možnosti srazit provozní teploty GPU o desítky stupňů.
EK Water Blocks udávají pokles až o 50° C, Danger Den zase udržení karty na teplotě 42° C, což s ohledem na regulaci referenčního vzduchového chladiče na 90°C teploty GPU sedí dokonale. Dá se předpokládat, že toto i výrazně prodlouží životnost napájecích obvodů, o které bych se bál spíše než o GPU samotné. Každopádně Nvidia si s PCB a návrhem poměrně vyhrála, karta může být tak malá i díky 12vrstvému PCB a výrazně silnějším měděným spojům na něm (jak to aplikují mnozí výrobci na svých základních deskách.
Sharkoon Technologies začala s dokovacími stanicemi s rozhraním USB 3.0 prakticky hned v době, kdy se první řadiče USB 3.0-SATA objevily na trhu, takže tento produkt se dal čekat záhy. Sharkoon SATA QuickPort Quattro je parádní záležitost pro všechny, k nimž chodí kamarádi pro data s pevnými disky po kapsách bez nějakých USB boxů či čehokoli podobného. Do dokovací stanice jednoduše nastrkáte až 4 pevné disky, stanici samotnou pak můžete k PC připojit přes USB, stejně jako eSATA. Pouze u eSATA je omezení, které vyžaduje, aby pro více disků podporoval řadič v počítači Port Multiplier, u USB 3.0 si stanice řeší vše sama.
Aktuálně výrobce udává podporovanou kapacitu až do 3 TB, což je „shodou okolností“ aktuální limit velikosti disků. Osadit lze jak 3,5palcové, tak 2,5palcové disky, každý má vlastní tlačítko power i indikaci chodu. Napájení je řešeno samozřejmě vlastním zdrojem, o chlazení se stará dvojice manuálně regulovatelných ventilátorků. Za tuhle sympatickou dokovačku chce Sharkoon 100 Euro.
I v závěru ještě zůstaneme u úložných zařízení pro domácnosti. Shodou okolností se na japonském trhu objevují hned dvě nové externí slim mechaniky, které vedle čtení a zápisu všemožných CD a DVD formátů zvládají i Blu-ray včetně nejnovější BDXL varianty 3vrstvých disků o kapacitě 100 GB a čtyřvrstvých s kapacitou 128 GB.
Buffalo BRXL-PC6U2 umí na BDXL zapisovat 4×, BD-RE pak 2×, na běžné Blu-ray disky SL i DL pak 6×. Rychlosti pro DVD jsou dle typu maximálně 8×, s CD si poradí 24×, to vše za v přepočtu 4 800 Kč. Na mechanice jsou sympatické v těle schované USB kabely – jsou hned dva, aby měla dostatečné napájení pro svoji činnost.
Parametrově v podstatě shodně je na tom vypalovačka BDXL BRP-U6X od I-O Data, která bude mít i podobnou cenu. Nedá se než nepovzdechnout, že tyhle technologie, pokud se k nám kdy vůbec dostanou (vzpomeňme na 12× DVD-RAM, které se u nás nikdy neobjevilo, a tak pouze pár šťastlivců a jedna česká redakce vlastní několik kousků médií Maxwell dovezených přímo z Japonska ). BDXL je v tuto chvíli primárně japonskou záležitostí, na druhou stranu když se člověk podívá na ceny běžných 25GB BD-R SL či 50GB BD-R DL disků, pak odhad ceny 128GB BDXL-R nedává dojem, že by to bylo v Česku vůbec reálně prodejné s ohledem na stále klesající ceny HDD.
V posledním odstavci o GeForce GTX 590 bych přidal čárky okolo "opakuji" - Ale v Linuxu je to, opakuji, jedno.
V první větě druhého odstavce o vodních blocích chybí "n" v 50°&bsp;C.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.