Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 15:19
Hlavní novinka tohoto dílu sice spadá do tohoto týdne, ne minulého, ale občas se prostě nedá čekat. Nové MacBooky Pro totiž přichází s velký evolučním skokem. Sousloví „Retina Display“ se od nynějška Apple neskloňuje jen u iPodů, iPadů a iPhonů, ale nově také u MacBooků…
Nové MacBooky Pro představené na tradiční konferenci, kde se poprvé od smrti Steva Jobse ujal hlavního slova (staro)nový šéf Applu Tim Cook, přináší vedle již zmíněného displeje také Ivy Bridge, dva Thunderbolt porty a Li-Pol baterii, která to celé utáhne vskutku úctyhodně.
Každopádně to hlavní: MacBooky Pro nyní nesou 15,4palcový IPS LCD panel s rozlišením 2880×1800. To je obrovský skok kupředu za prvé proto, že se konečně výrazněji posouváme od 1920pixelové šířky, ale také díky tomu, že to současně je s IPS panelem, nikoli trapným TN. Novému displeji je nyní uzpůsoben jak samotný operační systém Mac OS X, tak i všelijaké aplikace jako Final Cut, kam se současně se všemi ovládacími prvky vejde i FullHD video ve 100% velikosti.
Ivy Bridge s integrovanou grafikou Intel HD 4000 doprovází také GeForce GT 650M s 2 GB vlastní GDDR5 paměti (28nm Kepler s 384 CUDA jádry, tedy variace na desktopovou GeForce GT 640), takže výkonu bude celkem slušný dostatek. SSD je zde dle konfigurace v kapacitě od 256 do 768 GB, pro externí zařízení nabízí nové tělo hned dvojici Thunderbolt konektorů (přes ně a dodávané redukce se připojuje FireWire či GLAN). A ano, peklo zamrzlo: tyto MacBooky Pro nabízejí i USB 3.0.
Z výčtu dalších zajímavostí musím zmínit až 16 GB paměti, kdy základních 8 GB je přímo na hlavním PCB. Procesor je jen a pouze typu čtyřjádrového mobilního Core i7 Ivy Bridge s frekvencí od 2,3 do 2,7 GHz základní, resp. 3,3 až 3,7 GHz Turbo. Opět: záleží jen na hloubce vaší kapsy.
Li-Pol akumulátor s kapacitou 95 Wh se nepochybně podílí na snížené výšce těla, nižší hmotnosti a tom, že takto našlapaný notebook vydrží běžet bez přívodu elektřiny až 7 hodin, resp. vydrží 30 dní ve stand-by. Na fotografii vnitřku je to ta velká placatá černá věc v dolní části.
Apple zapracoval na opravdu hodně věcech, shrnuje je v tradičním marketingovém videu. Pro mě osobně je tohle nejzajímavější kus mobilního železa v tomto roce a pochybuji, že bude vůbec překonán. Klobou dolů Apple, samozřejmě je ale třeba počítat s vyšší cenou, ta za nejnižší konfiguraci činí v přepočtu 44 500 Kč.
Rybník vypálila všem zlým jazykům Nvidia. Všeobecně se očekávalo, že mobilní Kepler sice bude hodně slušné, ale že pro něj bude moci Nvidia použít nikoli úspornější GPU GK107, ale plnohodnotnou verzi GK110 z desktopových GeForce GTX 670, 680 a 690, to se opravdu moc nečekalo. Ale stalo se.
Nvidia tak uvádí na trh mobilní GeForce GTX 680M, která si své číselné značení po dlouhé době opět konečně zaslouží. GeForce GTX 680M sice nenese 1536 CUDA jader, ale i 1344 doprovázených 112 TMU a 32 ROP je úctyhodné číslo, zejména když si uvědomíme, že nejde o 200W grafiku, ale tentýž čip se sice zpomalenými takty, ale TDP ne vyšším než ~100 W. Jak s oblibou říkám, na onen pověstný „sweet spot“ z hlediska poměru výkon/spotřeba si nikdy nesedne nejvýše taktovaná verze čipu a je nad slunce jasné, že v případě Nvidie je to nyní GTX 680M.
GPU doprovází na jeho MXM modulu celkem až 4 GB GDDR5 paměti (tedy čekejme i konfigurace s 2 GB) připojené 256bitovou sběrnicí. Jejich efektivní takt je přeci jen poměrně nízkých 3,6 GHz, na druhou stranu nebudou GDDR5 čipy na této rychlosti tak nenasytné, jak umí být nad 6GHz hranicí, a současně pro osekanou verzi GK110 nebudou představovat výraznější brzdu. Samo GPU běží na 720 MHz – 1GHz+ orgie z desktopu se zde pochopitelně nekonají.
Nová mobilní grafika míří do hi-endových notebooků, vedle Alienware a MSI samozřejmě čekejme i Clevo alias Eurocom alias Goldmax, včetně možnosti upgradu MXM modulu ve starších strojích. Nvidia tímto skládám poklonu, protože parametrově je tahle mobilní grafika výtečná. Podporováno je mimochodem i SLI, takže čekejme monstrstroj od Eurocomu se dvěma GeForce GTX 680M v přenosném těle.
Už jsme to viděli u LCD televizí Philips, kde to pro filmové nadšence smysl má, ale na Ultrabooku jde spíše o bizarní záležitost. Toshiba se ale hned tak něčeho nelekne, takže na Computexu představila Ultrabook Satellite U840W.
Jeho rozlišení 14,4palcového displeje je „úchylných“ 1792×768, přičemž tomu následně pochopitelně odpovídá i tvar těla. Pokud máte konzervativní 4:3 přístup, tak to berte jako 1024×768 + čtvereček 768×768 navíc. Jaký význam to ve skutečnosti má, se mě neptejte. Neznám jej, nechci jej znát, nechci o tom vlastně napsat už ani čárku . Snad jen: cena je v přepočtu 30 000 Kč (za variantu s Ivy Bridge, 10 GB RAM, 500GB HDD + 32GB SSD cache a USB 3.0 či WiDi).
Ačkoli by Canon EOS 650D mohl evokovat nástupce modelu 600D, není to pravda. 650D doplní na trhu stávající modely a sedne si přesně mezi EOS 600D a EOS 60D. Ale rozhodně je o co stát.
Canon nadále zůstává u 18Mpix APS-C 1,6× crop CMOS čipu, který piluje již více než dva roky. Tentokrát jej ale překopal opravdu hodně. Podobně jako Nikon u bezzrcadlovek řady 1, Canon opustil koncept samotného AF modulu a umístil devět křížových ostřících bodů i přímo na samotný snímací čip. Nyní tak nejen klasický fotografický režim, ale právě i Live View a záznam videa mají k dispozici phase-change ostření, které je oproti contrast-detect principiálně rychlejší. Zrcadlovka ostří při těchto režimech tak, že AF na vlastním snímači provedou rychle předostření a následně již jemně doostří kontrastní systém. Vše je navíc implementováno tak, aby to dobře podporovalo záznam videa, takže s novými objektivy s STM ostřením (korkovým motorem) bude nyní záznam videa příjemnější. STM je totiž pomalejší než ultrazvukové ostření USM u hi-end objektivů Canon, takže sice zaostří na subjekt pomaleji, ale pro video (1080p H.264) příjemněji – ve videu nebudou prudké skokové změny zaostření.
EOS 650D dále dostal do vínku 3,0palcový displej s 1040k body, který ale nyní není jen výklopný a otočný jako u EOS 60D, ale také plně dotykový s kapacitním systémem, tedy podporuje gesta včetně multi-touch. Mikroson oproti 600D povýšil z mono na stereo a nechybí ani konektor pro externí mikrofon – v cenové relaci 20 tisíc Kč za zrcadlovku tak jednoznačně vyhrává nad Pentaxem K30 s jeho mono zvukem bez konektoru.
Citlivost je nastavitelná v rozmezí 100 až 12800 s možností jít na 25600 s pochopitelnou ztrátou dynamického rozsahu a vyšším šumem. Tělo snímá až 5 fps v plném rozlišení, procesor DIGIC 5 pak ukládá 14bitové RAWy. Kompenzace expozice je možná v rozsahu ±5 eV po 1/2 nebo 1/3 krocích, závěrka má nejkratší čas 1/4000, synchronizace s bleskem končí na 1/200. EOS 650D ukládá na SD karty včetně SDXC/UHS-I, výdrž s dodávaným akumulátorem je až 440 snímků při 23°C, resp. 400 při 0°C (dle CIPA). Hledáček je zrcátkový s 0,85× zvětšením a 95% pokrytím. V případě zájmu si připravte zhruba 20 000 Kč na tělo, resp. 23 000 Kč na kit s objektivem 18-55mm/F3.5-5.6 IS II.
Z STM objektivů míří na trh 18-135mm a 40mm pancake.
A ano, peklo zamrzlo: tyto MacBooky Pro nabízejí i USB 3.0.To Apple nema rad USB 3.0?
Mně osobně se Thunderbolt líbí mnohem víc, než USB 3.0 a doufám, že se prosadí. Rád bych v budoucnu připojil všechno přes jediný malý konektor.Urcite sa nepresadi. Cena kablu je problem, aj to, ze sa zariadenia retazia. TB obycajnemu cloveku nic neprinesie, co by uz v podobne USB nemali. Bezny clovek TB nevyuzije a nepotrebuje.
Vím i o právníkovi, jehož celý úřad funguje na Applu.No ty woe, to je velkofirma jako prase, z toho by si určitě Jobs natrhnul anál, kdyby byl eště naživu!
Proc?Kdo by chtěl mít konektor s plným přístupem do paměti? Doufám, že to alespoň půjde vypnout.
Nějaký jiný důvod který bude zajímat alespoň o trochu víc než 0.0000nic % lidí?Každý se pohybujeme v jiné komunitě, lidi kolem mě považují díru, které umožňuje kompromitaci systému, za bug.
Mimochodem i přes USB se dá poměrně snadno kompromitovatPhantom keyboard nefunguje při zamčené obrazovce, nebo myslíš něco jiného?
či zlikvidovat počítačTo kladivem taky.
i když se jedná o super technologie proti USBSouhlasím, kdyby se nějak ošetřilo to DMA, s USB by se to nedalo srovnávat.
No jo, ale DMA je právě featura Thunderboltu, oproti USB. Bohužel IOMMU je v současné době dost drahá věc pro běžné Acer netbooky, jejichž uživatele často taková "díra" vůbec nezajímá.
To máš jako s šifrováním paměti v softwaru - jde to udělat, ale mnohonásobně to zpomalí systém. Coldboot útok na RAM je přece taky díra, dle tvé definice.
To máš jako s šifrováním paměti v softwaru - jde to udělat, ale mnohonásobně to zpomalí systém.Myslíš tím něco jako TRESOR, ale pro RAM? Hmm, to by bylo drsný. Coldboot už je přece jenom trošku složitější, u Thunderboltu tě může hacknout třeba projektor, až budeš někde prezentovat :).
Narazil jsem tehdy jen na abstract paper, nevím, zda existují patche pro Linux.
Je pravda, že DMA je jisté riziko, jsem zvědav, jak bude Apple/Intel reagovat, až se objeví nějaké zneužívající zařízení. Možná se konečně rozšíří IOMMU i na levnější základky a notebooky, takže bude možné konečně dělat pci passtrough expresscardu .
Je pravda, že DMA je jisté riziko, jsem zvědav, jak bude Apple/Intel reagovat, až se objeví nějaké zneužívající zařízení.Tak minimálně pro FW jsem to zařízení viděl. On totiž stačí notebook s lepším řadičem. No jo, ano, přes PCI Express karty se tohle dá taky exploitnout a přes dokovací konektor možná taky. Ještě, že můj craptop nic takového nemá
samozřejmě je ale třeba počítat s vyšší cenou, ta za nejnižší konfiguraci činí v přepočtu 44 500 KčV prepoctu mozna, ale na ceskem trhu byla cena za nizsi konfiguraci s vychval;ovanym retina displejem stanovena na krasnych 58.490 Kc HW je to uzasny, ale ta cena ne. B
posouváme od 1920pixelové šířky- Applu uz davno doslo, ze na NB se primarne nekouka na filmy, ale taky se na nich pracuje a proto pouziva pomer stran 16:10, ktery je rozmunym kompromisem, takze pro praci obvykle staci 15 palcu. Apple pokud se nepletu nikdy 1920 sirku na svych NB nepouzival, bylo to 1440x900 a retina ma po vzoru iFounu dvojnasobek na kazde strane. Ono kdyz nekdo pri vyvoji produktu premysli k cemu a jak ho lidi pouzivaji, tak je to hned lepsi
Ačkoli by Canon EOS 650D mohl evokovat nástupce modelu 600D, není to pravda. 650D doplní na trhu stávající modely a sedne si přesně mezi EOS 600D a EOS 60D.
Už oproti 600D to vypadalo, že 60D až tak moc navíc nenabízí, teď se ta mezera ještě trochu zmenšila (jak funkčně, tak cenově). Jsem zvědav, jestli se to u 70D změní nebo jestli opět hlavním cílem bude "hlavně nekonkurovat 7D".
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.