Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 00:59
Trpaslíci nosící internetové pakety si štěbetají o tom, že již na jaře by měla Nvidia přijít s nástupnickou architekturou „Maxwell“. Kolik je na tom pravdy, to bude hlavní dnešní téma. Podíváme se ale i na jiná…
Odpověď na otázku, resp. současnou internetovou spekulaci, je jednoduchá: ano i ne.
Tohle celé je můj osobní názor: ano, Nvidia uvede „Maxwell“, ale bude to podobné jak start architektury Kepler: do desktopových GeForce mířilo nejprve (původně) mainstreamové GPU GK104, které se ukázalo konkurenceschopné Radeonům HD 7970 a obrovské GPU GK110 saturovalo řadu měsíců nejprve profesionální segment (kompletní počáteční produkce šla do superpočítače v Národních laboratořích v Oak Ridge).
Již v tuto chvíli se objevují názory, že zpráva je buď pravdivá, nebo naopak lživá, neboť výrobní proces nestihne býti připraven na obrovské GPU. S tím je totiž potíž a jasné jsou následující věci: aby nejvyšší GPU architektury „Maxwell“ bylo nejen X-krát efektivnější v poměru double-precision výkonu / spotřeby, ale také výkonu jako takového, ponese minimálně 10 miliard tranzistorů. Stávající 28nm čip GK110 jich nese zhruba 7 miliard a je na hraně toho, co se vůbec dá rozumně vyrábět (nejen z hlediska výtěžnosti, ale i absolutní hodnoty spotřeby výsledné karty). Pro nějaké to „GK210“ tedy Nvidia bude bezpodmínečně nutně potřebovat 20nm výrobní proces u TSMC a ten není připraven. Aby totiž výrobci mohli uvést grafiky s daným čipem v březnu, musel by se již touto dobou vyrábět s přijatelnou výtěžnosti, kdy se zaplatí výrobní náklady.
Druhá varianta tedy je něco jako „GK204“, morální nástupce GeForce GTX 680. Je třeba si uvědomit, že celá ta řada GeForce GTX Titan + GTX 780 + GTX 780 Ti nevznikla jen tak z dobroty srdce, ale proto, že šlo o jediný způsob, jak si Nvidia mohla, byť těsně, udržet výkonnostní vedení na AMD A jejími Radeony R9 290/290X. Vítězství má, sice za cenu podstatně vyšší, než za jakou se prodávají Radeony, ale vítězství to stále je. Jenže moc dlouho nevydrží, AMD stačí spolu s partnery uvést něco jako OC edice Radeonu R9 290X, případně v první třetině příštího roku uvést „Radeon R9 290X GHz Edition“ a Nvidia již nebude mít na stávající 28nm generaci nic, čím by to porazila.
Bude tedy muset udělat přesně to, co AMD: uvést ještě jeden 28nm produkt, GPU „GK204“. To stihne, to už klidně může mít ve výrobě, protože pokud má jít velký „Maxwell“ „GK210“ na trh příští rok, musí být již architektura víceméně hotova. V tuto chvíli mi tedy jako jediné možné pravdivé východisko z informace, že „Maxwell“ přijde v březnu, vychází ekvivalent Geforce GTX 680, který si prozatím nazvěme GeForce GTX 880.
Od AMD už nelze nic většího očekávat, GPU Hawaii je stropem, do kterého se na 28nm technologii TSMC pouští, dále bude již jen ladit jeho výrobu právě s ohledem na to, aby mohla uvést GHz Edition a jít tedy s takty o něco výše v rámci zachování TDP (s tím budou souviset i další optimalizace na poli PowerTune technologie – ostatně Nvidia půjde též u „GK204“ touto cestou – ladění TDP a profilů pomocí novější generace GeForce Boost.
Dokud TSMC nepřipraví 20nm výrobní proces pro obrovská GPU s více než 10 miliardami tranzistorů (pro „GK210“ to osobně odhadují spíše k 12 miliardám), resp. pro výrobu GPU o přibližně 7 až 8 miliardách tranzistorů (srovnatelné s GK110, ale díky „Maxwell“ architektuře efektivnější a výkonnější), nebude tu skutečný pokrok, skutečný viditelný skok výkonu GPU vpřed. A tento skok prostě v březnu nemůže nastat, je to příliš brzy.
Nic z výše uvedeného ale neznamená, že nebude možné případnou kartu postavenou na „GK204“ považovat za vynikající produkt. Stejný názor jsem zastával už ohledně GTX 680 a je jedno, že to GPU bylo původně cíleno do mainstreamu: stačilo k dorovnání kroku s konkurenčním hi-endem a Nvidia by tehdy byla blbá, kdyby jej shodila cenově do mainstreamu a finančně krvácela v hi-endu na tehdy z hlediska výtěžnosti špatném GK110.
Jihokorejský gigant Samsung zapracoval na svých technologiích pro výrobu NAND flash čipů a jejich vrstvení do jednoho pouzdra a ejhle, máme tu nové SSD, které směle může konkurovat všem dosavadním pokusům o přibližně terabajtový mSATA počin. Když pominu obskurní dual-pcb počiny, tak nejblíže k tomu měl asi Crucial s 960GB modelem.
Samsung používá vlastní NAND flash čipy vyráběné (jeho slovy) „10-nm class“ technologií, což volně řečeno znamená něco menšího než 20 nanometrů, tedy pravděpodobně 19nm technologii. Jelikož SSD vedle vlastního řadiče (Samsung) nese jen čtyři čipy, je jasné, že zde došlo k vrstvení, konkrétně jsou zde 256GB čipy nesoucí každý celkem 16 kusů 128Gb NAND flash die.
Společnost udává rychlost čtení 540 MB/s a zápisu 520 MB/s, IOPS mají hodnoty pro tyto režimy 98 tisíc, resp. 90 tisíc. Samsung s SSD dodává software (nikoli pro Linux) Magician 4.3, který pracuje jako ramdisk a s ním prý SSD vykazuje přenosové rychlosti až 1 000 MB/s.
Americký Func si již v názvu zakládá na čistém „funkcionálním“ designu. Jeho myš MS-3 je proto poměrně strohá (ač její LED části lze rozsvítit jako vánoční stromeček) a podobně je na tom i klávesnice. Nekonají se tak nadstandardní prvky jako třeba u Gigabyte Aivia Osmium, jsou zde jen spínače Cherry MX Red a červené podsvícení. Spínače Cherry MX Red jsou z MX rodiny ty nejtišší a nejjemnější, pro srovnání mrkněte na video:
Ale k věci, klávesnice zvládá „full N key rollover“ (což je u USB zajímavé), připojovací kabel má délku 1,8 metru a zlacený USB konektor. Spínače samozřejmě vydrží nejméně 50 miliónů úhozů. Je otázkou, jestli/kdy dorazí tato klávesnice do Česka, její cena je zaváděcích 100 dolarů s tím, že poté se zvýší na 120 dolarů. Trochu hodně, ale je to typická cenová hladina za Cherry MX (davkol(e), dodáš k tomu něco? .
Samsung s SSD dodává software (nikoli pro Linux) Magician 4.3, který pracuje jako ramdisk a s ním prý SSD vykazuje přenosové rychlosti až 1 000 MB/s.Mám software (pro Linux), který pracuje jako ramdisk a s nímž můj notebookový HDD vykazuje přenosové rychlosti 7.2 GB/s.
~ # dd if=raspy-130813.img.gz bs=1M of=/dev/null 419+0 records in 418+0 records out 438304768 bytes (438 MB) copied, 6,37263 s, 68,8 MB/s 580+1 records in 580+1 records out 608860671 bytes (609 MB) copied, 8,85595 s, 68,8 MB/s ~ # dd if=raspy-130813.img.gz bs=1M of=/dev/null 580+1 records in 580+1 records out 608860671 bytes (609 MB) copied, 0,100084 s, 6,1 GB/s ~ # dd if=raspy-130813.img.gz bs=1M of=/dev/null 580+1 records in 580+1 records out 608860671 bytes (609 MB) copied, 0,0877952 s, 6,9 GB/s
Mě osobně by ohledně těch klávesnic zajímala jedna docela zásadní věc - už se nějaká svou měkkostí a plynulostí psaní bez nutnosti použít "všech 10" vyrovnala starších NMB klávesnicím na Thinkpadech (např. T60)?
Podle videí to pořád vypadá na nutný přesný stisk seshora, i u "red" série.
Tím nechci urážet či narážet na příznivce populárních spínačových klávesnic, jen by bylo fajn mít taky nějaký mid/high end v low profile (scissor switch třeba).
Vedení kláves sice až tak ideální nebylo, ale celkově to proti až hrůzným chicletům a rádoby highendům bylo technologicky o několik tříd jinde. Výroba před 1989. A nějaké "rollover" se opravdu řešit nemuselo. Aneb vývoj (avšak spíš v kruzích) nezastavíš.Jo, jenže ty klávesnice taky nestály dnešních pár stovek, že?
ach ten enter, málokde to pravé obrácené L.
Říká se tomu big-ass Enter a mimo východní Asii (bez Japonska) se to nevyskytuje. Je to perverzní prasárna.
ty moderní ptákoviny, co je prodražujou a nic nevydrží, akorát snižujou použitelnost
To jako které?
Říká se tomu big-ass Enter a mimo východní Asii (bez Japonska) se to nevyskytuje. Je to perverzní prasárna.
Tohle rozložení se naštěstí pořád dá běžně koupit i u nás.
Přitom je zajímavé, jakou vlnu nevole vyvolává na linuxovém webu dodržování standardů (ANSI, ISO).Debilní nápad bude debilní nápad i po standardizaci. A že zrovna v ISO standardech by se pár debilit našlo.
Drahá klávesnice je, řekněme, nad 250,- Kč
Aha. Kdyby to byla jiná měna, dejme tomu.
obvykle něco s klávesami, nepřežila vylitý pití, násilný chování :).
Aha číslo dvě. To se k věcem chovám slušně.
Ten šunt rozeberu a opravím spíš, než ty "vykúlovaný" multimediální hovadiny, jejichž extra klávesy nefungujou a/nebo já je nepoužívám. Zbytečné klávesy by snad využil někdo s netradiční pracovní plochou nebo třeba na nějaký makra/funkce (což paradoxně asi není moc obecně použitelné), ale stejně je každá klávesnice jiná... pro normální používání je obyčejná klávesnice plně dostačující a myslím si, že její užitnost je větší, je odolnější.
To jsou plus minus autobus ty samé šunty. Místo araba z teska si koupím kolo s přehazovačkou z teska. Chyba. Nemám si kupovat kolo z teska.
on je zamilovaný do klávesnic pro fajnšmekry
Zamilování je chemická reakce a jaksi průvodní jevy nesouhlasí. Ona ani ta část "pro fajnšmejkry" není zrovna přesná, leda kdyby průmysl a zdravotně omezení byli fajnšmekři.
Kolega hlavně není dost bohatý, aby si mohl kupovat levné věci, přestože za normální klávesnici nikdy nedal přes patnáct stovek, a v případě něčeho, co používá půl dne každý den, hovoří spíše o investici.
Zamilování je chemická reakce a jaksi průvodní jevy nesouhlasí. Ona ani ta část "pro fajnšmejkry" není zrovna přesná, leda kdyby průmysl a zdravotně omezení byli fajnšmekři.
...fetišismus? :)
Já myslím, že dát dvě stovky co 4 roky za klávesnici, mezi jejíž přednosti patří zvýšená opravitelnost, je super. V životě jsem si pořídil asi 15 klávesnic a 8 jich je pořád v funkčních.
Navíc sofistikovaný prkno s miliónem LED, HW ovládátek pro SW funkce a TM (c) patented (R) proprietárních výmyslůPodle mě furt mluvíš o něčem jiném, než David. Jemu jde o naprosto normální rozložení bez speciálních kláves (a někdy dokonce i bez numbloku :) a od klávesnice za dvě stovky se liší tím, že čudlíky nemačkají takovou tu gumovou věc (která pak domáčkne buď motiv na plošňáku vodivou gumou, nebo přimáčkne k sobě dvě blány s vodivým motivem), ale jsou to normální spínače s pérkem. Prý se na tom mnohem líp píše a nebolí z toho ruce. Někdy bych to chtěl vyzkoušet, kamarád ji má, ale ještě jsem na tom nepsal.
Ale já si nemusím hned kupovat bežecký boty, protože ráno často pospíchám na vlak.No, to bude ten rozdíl mezi nářadím a Nářadím, ne?
Já nic navíc nezískám, ale: - budu mít strach, aby se to nerozbilo - rozložení nejspíš nebude mnou požadované - nezkombinuju s jinou mrtvou klávesnici za účelem opravy - vysoká cena za něco, co lze plně nahradit levným šmejdemTy klávesnice jsou většinou podstatně bytelnější, než to co koupíš za pár stovek a jejich váha je v kilogramech, takže se spíš dají jimi rozbíjet ostatní věci. Rozložení si můžeš vybrat podle modelu a co se opravy týče, nefunkční spínače se dají koupit za pár korun a prostě vyměnit, možná i jednodušeji, než membrány v membránové klávesnici. Druhá věc je, že abys rozbil to tlačítko, které má vydržet cca 50 milionů stisků, to bys musel dělat něco opravdu ošklivého. Někteří lidé stále ještě používají dvacet a víc let staré IBM klávesnice model M.
Kvalita stabilizátorůTak přemýšlím, jestli moje klávesnice má stabilizátor (letmý pohled na desku nasvědčuje spíš tomu, že je napájená přímo 5 V z USB), a k čemu že by jí byl…
už se nějaká svou měkkostí a plynulostí psaní bez nutnosti použít "všech 10"
wat.
vyrovnala starších NMB klávesnicím na Thinkpadech (např. T60)?
To používám leda jako těžítko.
(davkol(e), dodáš k tomu něco?
Jo, vypadá to jako další tuctová čínská sračka, kterých se objeví kupa každý měsíc, aspoň podle velikosti kláves na spodním řádku. Hodně štěstí při vyměňování ošoupaných kláves, heh. Vůbec bych o tom neuvažoval, když za míň peněz je CM Storm QF XT/Rapid a za trochu víc slušná ducky/filco.
Přitom by se dalo psát o mnohem zajímavějších věcech, když už by mělo jít o klávesnice: chystá se nový 60% matias a revidovaná Kinesis Advantage (a možná i mechanická Free Style 2), Deck má podsvícené PBT doubleshots, CM Storm bude schopen dostat na spínače Topre klávesy určené pro Cherry MX,...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.