Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Doslova celá léta nechávala AMD dobíhat produkty s názvy Sempron a Athlon. Vypadalo to, že je stihne stejný osud s Durony (které skoily na socketu A s verzí jádra Applebred srovnatelnou s Athlony generace Thorton/Barton) a AMD se bude po jisté době s Phenomy soustředit zejména na APU s označením Axx-xxxxX (), případně procesory řady FX. To se ale mění.
Nové Semprony, které – pokud někdo nepekl křupavou kachnu – by příští rok měly přijít, budou používat procesorová jádra Jaguar/Kabini. Doba pokročila a tak díky novým výrobním technologiím a novému x86 jádru půjde o CPU nesoucí i prakticky celý čipset, a to v TDP maximálně 25 wattů. Odpovídat tomu ale budou i takty, bavíme se o dvoujádrovém 1,4GHz Sempronu 2650 s 1 MB L2 cache, resp. čtyřjádrovém 1,3GHz Sempronu 3850 s 2 MB L2 cache. Součástí bude i grafická část (Radeon HD 8240) se 128 stream procesory (absolutní low-end, i Radeon HD 6450 blahé paměti nesl 160 stream procesorů) taktovaná na 450 MHz s podporou všeho současného (DirectX 11.2, UVD3, Mantle). DDR3 řadič zvládne maximálně DDR3-1333.
To jsou nejnižší Semprony v BGA provedení, vedle nich přijdou také dva nové Athlony: 1,6GHz čtyřjádrový Athlon X4 5150 a jeho 2,05GHz bratr Athlon X4 5350. O oni ponesou grafiku (Radeon HD 8400) se 128 stream procesory, taktovaný však na 600 MHz. TDP bude logicky vyšší. Podpora pamětí bude omezena na DDR3-1600.
Jakkoli to v tomto levném low-endu vypadá lákavě, minimálně zpočátku bude možné tyto nové procesory doporučit leda tak pro Windows. Pro Linux bude vhodnější sáhnout po APU od Intelu z řad Celeron a Pentium Dual-core, proti kterým nové Semprony a Athlony budou cíleny, zejména s ohledem na lepší podporu grafické části.
Tak nakonec minule zmíněný Dell UltraSharp 28 nebude jediným monitorem s uvedeným rozlišením příliš dlouho. LG jakožto přední výrobce panelů IPS LCD, včetně tohoto, uvede vlastní monitory. Není podstatné, jestli máte širokoúhlý formát 21:9 v oblibě, na trhu se podle všeho uživí a LG až v této úhlopříčce na modelu UM95. Rozlišení pochopitelně zmíněných 3440×1440 a k tomu rovnou rozhraní Thunderbolt 2.0. Na trh půjde i menší verze s úhlopříčkou 29 palců.
LG nebude na CESu chybět i s jinými monitory, ať již s vyššími gamuty nebo rozlišeními až po 4k (v tomto případě nikoli obvyklých 3840×2160, ale rovnou 4096×2160 ve 31 palcích úhlopříčky! Monitor se bude jmenovat 31MU95), ale o tom zase někdy příště, konkrétně po Novém roce, kdy probíhá CES 2014).
Přímo k TrueAudio se nemá smysl příliš vracet, povídali jsme si o něm při uvedení nejnovější GPU architektury AMD, podstatné ale je, že na trh příští rok zamíří i relativně levný Radeon R7 260 s jeho podporou.
Tahle grafika nese 768 stream procesorů, pročež sedí mezi 640sp Radeonem HD 7770 a 896sp Radeony HD 7790 a R7 260X. Jde tedy o mezikartu postavenou na osekaném GPU „Bonaire“, s taktem GPU ve výchozím provedení rovný 1 GHz. Zvláštní je při nižším výkonu mírně vyšší spotřeba oproti HD 7790, to asi bude ona daň za méně povedené kousky GPU. Na druhou stranu, cena je stanovena na 79 euro + DPH, nechybí podpora Mantle a právě TrueAudia.
Většinu lidí ale asi může tento model nechat chladnými, tedy pokud se neobjeví nějaká vskutku zajímavá verze, například zcela pasivně chlazený model.
Podobně jako se microUSB stalo de facto standardem v napájecích konektorech pro mobily a smartphony (produkty od zabedněnců z Apple pro tuhle chvíli ignorujme), je vyvíjena a vyjednávána podobná věc i pro notebooky. A to již dobré 4 roky. Chytré inženýrské hlavy totiž měly tuhle myšlenku již před lety, když bylo zjevné, že podíl mobilních počítačů poroste, na rozdíl od desktopových. A není rozumné v tom mít chaos, když manželka má růžový noteook Asus, mažel černý Dell a děti si blbnou na – cojávím – bílém Aceru.
Nová specifikace v podání IEC (International Electrotechnical Commission) definuje univerzální standard nabíjecích adaptérů a konektorů, aby tak byly zaměnitelné. Samozřejmě u výrobců a jejich produktů, kteří se rozhodnou standard využívat. IEC věří, že se podaří zopakovat úspěch s adopcí microUSB u mobilů a na nový standard postupně přejde většina velkých výrobců notebooků, netbooků či ultrabooků.
Osobně bych opět nečekal Apple, ten se bude držet svého magsafe, případně čehokoli nového, co vymyslí, ale to neznamená, že v nějaké zapadlé továrně v Číně nebudou vyrábět potřebnou redukci za 0,99 dolaru včetně poštovného do ČR. Rozhodně ale tuhle snahu vítám, snad konečně nastane konec všem těm univerzálním zdrojům s často více než desítkou nasazovacích koncovek, u kterých často z popisu v eshopu ani nemáte jistotu, že to a) váš notebook utáhne a b) bude s ním skutečně fyzicky kompatibilní.
Samozřejmě ne doslova, berte to s nadsázkou. John Carmack jen v jednom z posledních rozhovorů vyjádřil přesvědčení, že hardware těchto končících herních konzolí prostě neukázal svůj potenciál, jelikož jej tvůrci žádné hry nikdy nevyužili naplno. A nikdy ani již neuvidíme, co by tohle obstarožní železo skutečně umělo, protože trh a i herní studia se přesunuly na Xbox One a Playstation 4.
Není na tom přitom nic nového, je to stále stejná odvěká pohádka. Nový hardware přichází takovým tempem, že hackování architektury a honění každého bajtu paměti či každého volného cyklu CPU již komerční subjekty při vývoji produktů nedělají. Ty tam jsou doby ZX Spectra, tytam jsou doby Amigy. A tytam jsou doby Playstation 3 a Xboxu 360, jakkoli se stále prodávají v českých e-shopech za nechutně vysoké ceny s ohledem na to, že jde o zastaralé umírající platformy.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Len aby zjednotením nabijácich konektorov nestúpne množstvo reklamácii ohľadom nenabijania daného zariadenia.