Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak jste už asi pochopili, dnešní díl Hardwarových novinek bude takový komentovaný speciál. Ono se toho přes týden zas tak moc nedělo, největší bombou je ohlášení detailů nové generace grafických karet AMD, která nese kódové označení Hawaii. Takže se podíváme právě na ni, jelikož nejde jen o nějaké nudné vylepšení parametrů v rámci mantinelů daných výrobní technologií. AMD příští týden uvede grafiku (Radeon R9 290X), která svým výkonem překoná to aktuálně nejlepší na trhu (Nvidia GeForce Titan), a to při lepší ceně, lepším poměru výkon/spotřeba a s několika technologickými novinkami.
Co zatím neznáme a bude odhaleno až příští týden, jsou přesné parametry jednotlivých modelů. Zajímat nás pochopitelně bude hlavně nejvyšší model, který bude dobře reprezentovat generační skok proti Radeonu HD 7970 z přelomu prosince/ledna 2011/2012. Ten nesl 2048 stream procesorů, 3, nebo 6 GB 384bitové GDDR5 paměti na taktu 5,5 GHz, posléze 6,0 GHz (u rychlejší HD 7970 GHz Edition). Výkonu dosahoval 4,1, resp. 4,3 TFLOPS v single-precision. Je jasné, že nárůst ryze výpočetního výkonu tedy nebude odpovídat nárůstu počtu tranzistorů GPU (4,313 → 6+ mld.). To se ale bavíme jen o nejvyšším modelu, AMD ale představila celé portfolio karet konče modelem Radeon R7 250 s cenovkou pod 89 dolarů (v přepočtu 1 700 Kč), od nějž pochopitelně žádné „trhání asfaltu“ očekávat nelze. A víme z minula i o ještě nižším modelu R7 240
V tuto chvíli se neoficiálně hovoří o možném počtu stream procesorů 2816, což by naznačovalo start GPU na nižší frekvenci než 1 GHz, řekněme kolem 900 MHz – berte to ale s rezervou, ač je architektura specifikována jako GCN (stejně jako u HD 7000), může mít drobná vylepšení. Další jediné teoretické srovnání, které lze použít, je GPU Nvidia GK110 z GeForce Titan (takt 836 MHz, průměrný Boost tatk 875 MHz, maximální Boost 993 MHz), které nese 7,08 miliardy tranzistorů a poskytuje výkon 4,5 TFLOPS (ale na druhou stranu je určitá část jeho tranzistorů aktivní u Tesla K20 karet, kde GPU dává double-precision výkon 1,312 TFLOPS při pracovní frekvenci pouhých 732 MHz).
Byl bych si tedy jistý dvěma věcmi: výkonem zhruba o 20 % vyšším než u Radeonu HD 7970 GHz Edition (a současně tedy vyšší než u GeForce Titan – pomalejší kartu si prostě AMD nemůže dovolit uvést na trh), spotřebou též nejspíš vyšší, ale spíše mírně (TDP Radeonu HD 7970 GHz Edition je 250+ W, R9 290X jistojistě v referenční nepřekročí 300W limit daný PCI Express slotem v kombinaci 6+8pin PCIe napájení.
Tak zaprvé, Radeony Rx XXX(X) budou obecně podporovat spoustu současně připojených nezávislých monitorů – to tu známe už nejméně od řady HD 5000. Nově je ale garantován bezproblémový provoz se 4k monitory (to je také samozřejmé, ale tímto je míněna zejména sw podpora v ovladačích Catalyst, automatická konfigurace atd.). Jistě čekejme aktuální nejnovější verze rozhraní HDMI a DisplayPort, 4k zvládající. Co ale může překlopit pomyslný jazýček na pomyslných váhách ve prospěch AMD, je speciální obvodová logika v GPU, která bude mít na starosti zvuk.
AMD tomu říká TrueAudio a jde v zásadě o to, že v současné době, kdy se používají v 90 % PC obyčejné zvukovky na základní desce a ne pořádné hardwarové kodeky, je plnohodnotná implementace mnoho-kanálového mnoha-hlasového prostorového zvuku obtížná až nemožná. Zvukovka to nespočítá, to za ni musí udělat CPU a ani současná CPU si nemohou dovolit vyplýtvat významnou část výkonu na počítání různých reverbů, když mají plné ruce práce s plněním svých povinností v oblasti fyziky, AI, přípravy dat pro 3D a GPU atd.
Takže AMD tedy do nové generace Radeonů implementovala obvodovou logiku, plně programovatelnou, která zvládne počítat stovky zvukových efektů a kanálů současně. Výrazně se tak odlehčí CPU a vývojáři her budou moci spoléhat na tuto hardwarovou akceleraci. Jí bude pouze v určitých případech mírně dopomáhat samotné GPU, tedy stream processory, tam kde by vývojáři chtěli implementovat něco, co logika v GPU zadrátovaná nezvládne.
AMD dále není plně spokojena s hi-level API pro programování 3D grafiky, tedy zejména DirectX, resp. Direct3D (ty jsou pochopitelně první na ráně). Připravila tedy nízkoúrovňové API Mantle, které no-X trefně označuje za ekvivalent 3Dfx Glide. Vzniko ve spolupráci s DICE/Electronic Arts a jeho účel je jasný: vyždímat z GPU maximum tím, že žábou na prameni nebude DirectX API. Vývojáři, kteří jej použijí, budou mít přímější přístup k hardwaru a možnost využívat všechny moderní technologie, které třeba přesahují specifikaci dané aktuální verze DirectX (což je u AMD časté, že je oproti DirectX technologicky v předstihu). API je navíc vytvořeno tak, že zajistí lepší, tedy optimální vytížení vícejádrových procesorů (AMD už pár let prodává 8jádrové procesory řady FX). API má také prý být multiplatformí, čímž doufejme AMD myslí i Linux, případně FreeBSD (na kterém poběží Playstation 4). Mantle je zpětně kompabitilní, takže není potřeba Radeon nové chystané řady, ale funguje s čímkoli na architektuře GCN, tedy i s Radeony HD 7000 a HD 8000.
To je pro dnešek vše. Odhalení parametrů jednotlivých karet a první výkonnostní testy přijdou příští týden. Pak si povíme zbytek. Podporu v otevřených ovladačích lze očekávat někde na úrovni současné generace HD 7000 s tím, že možná bude ze začátku haprovat power management a podobné věci. AMD jistě brzy po uvedení (pokud ne současně s ním) vydá linuxové Catalysty. Já osobně jsem zvědav, jak zejména na parametry, výkon a cenu Radeonu R9 290X zareaguje konkurenční Nvidia, jestli bude kartu bagatelizovat, nebo přijde nějaká omezená, rychleji taktovaná edice Titanu či GeForce GTX 780, anebo nás čeká něco zajímavějšího.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To se tedy trochu pleteš... SoundStorm byla v podstatě pouze jakási certifikace (snad něco obdobnáho jako THX), která si vyžadovala nVidii MCP-T (jakožto jižní můstek, který zpracovával zvuk) a nějaký lepší kodek... mohly být různé, ovšem snad nejčastěji se používal Realtek ALC650...Na většině desek je digitální čast zvukové karty součást chipsetu (v té době byly i chipsety SiS "vše v jednom") a analogová je vzlášť, hlavní rozdíl byl právě v tom, že SoundStorm bylo vlastně plnohonotné DSP (podobně jako Emu10kx z SB Live1/Audigy od Cretivu), zatímco ostatní "karty" byly jen rozhraní chipsetu pro kodeky AC-97.