Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Jak se poslední týdny prakticky s každým novým dnem objevovaly nové a nové zprávy o tom, jaká je cena 1 bitcoinu, bylo jen otázkou času, než nastane zlom. A ten zlom přišel s novou generací Radeonů. Zejména model R9 280X, který je v podstatě přeznačeným Radeonem HD 7970 GHz Edtion, tento týden prakticky zmizel z eshopů po celé planetě a zájem těžařů se pak nevyhnutelně nutně přesunul k sice dražšímu, ale o to výkonnějšímu Radeonu R9 290X, resp. jeho pomalejší verzi R9 290.
V tuto chvíli jsou tak prakticky zcela vyprodány dostupné Radeony vyšších verzí, v Česku zcela jistě. Tohle podle mě podcenila jak AMD, tak Nvidia. AMD bylo ještě nedávno vytýkáno, že nestihla na předvánoční pulty přinést nereferenční Radeony R9 290 a R9 290X a tudíž bude tratit na ziscích. Tyhle drobnosti ale těžaře kryptoměn nezajímají, těm jde o co nejvyšší výkon a schopnost co nejrychleji vytěžit co nejvíce „peněz“, ať již jde o Bitcoiny, Litecoiny, Namecoiny či cokoli co se objeví.
Bude zajímavé sledovat kvartální výsledky obou výrobců GPU za tento kvartál. AMD prodá prakticky cokoli, co dokáže dostat na trh, Nvidia naproti tomu ne. Stojí za tím její zabedněnost, kdy GeForce mají oproti superdrahým kartám Quadro/Tesla záměrně brutálně osekán výkon v double-precision, zatímco AMD u Radeonů není takto drastická. Radeony jsou tak pro těžbu kryptoměn několikanásobně až řádově (o 1 řád) výkonnější, tedy dávající i lepší poměr výkon/spotřeba a pořizovací náklady/zisk, tedy návratnost investice.
Ono přeci jen koupit kupříkladu základní desku zvládající 4 grafické karty a k tomu 4 Radeony R9 290X, je (pokud ty Radeony seženete) otázka zhruba 70+ tisíc Kč. Návratnost ale stojí na tom, zdali (jsem přesvědčen, že jednou ano) či jak brzy tahle bublina splaskne. Jakákoli kryptoměna totiž stojí na ještě větší vodě než třeba dolar (již dávno nekrytý zlatem) nebo koruna (vystavená rozmarům/diletantsví ČNB – nehodící se škrtněte) a jednoho dne se desítky tisíc Kč investovaných do těžebního PC a tisíce Kč za kWh mohou proměnit buď ve vykradenou peněženku, nebo splasklou bublinu plnou bezcenných Bitcoinů. Ale to již jen spekuluji, nicméně tento současný fenomén je velmi zajímavý.
Známý krajinářský fotograf Rodney Lough Jr. jednou řekl, že vynálezce klíče nikdy nepředpokládal, že bude používán jako vražedná zbraň. Narážel tím na Photoshop a jak jsou dnes tímto nástrojem vražděny fotografie. Já si dovolím parafrázovat, že AMD by ani ve snu nenapadlo, že její skvělou novou herní grafiku Radeon R9 290X budou lidé používat v 24/7/365 provozu na něco úplně jiného a jistě by je ani ve snu nenapadlo, že přeznačený Radeon R9 280X bude tak superúspěšným produktem.
Mimochodem, kryptoměnová smršť je nyní taková, že celkový výpočetní výkon, kterým je nyní Bitcoin počítán, 256krát přesahuje výkon 500 nejrychlejších superpočítačů svět, když je sečteme dohromady! O Litecoinu se jistě netřeba zmiňovat, Namecoin už v celkové hodnotě také prolomil 100 miliónů dolarů. Franta Fuka nyní kupuje Bitcoiny za 16 337 Kč a prodává za 25 176 Kč. Uvidíme, jak dlouho tohle vydrží a jak dlouho to bude mít takto raketovou vzestupnou tendenci.
Tak co, těžíte nějakou kryptoměnu?
V posledních dnech se sešlo hned několik zpráv, ze kterých plyne, že nejen filmově-televizní trh bude mít příští rok 4k žně, ale dojde i na segment počítačový, resp. herní.
Až dosud se objevovaly převážně informace o 32palcových monitorech s vynikajícím IGZO (indium, gallium, zinek, oxid) panelem od Sharpu, s rozlišením 3840×2160. Je podstatnou nevýhodou pro běžné smrtelníky byla a je cena, monitory se totiž pohybují nad hranicí 70 tisíc Kč, spíše někde mezi 80 a 90 tisíc Kč. IGZO ale není potřeba, 4k rozlišení se dá do podobné úhlopříčky vměstnat i bez něj, třeba „konvenční“ technologií IPS či něčím z ní odvozeným.
AU Optronics právě tohle chystá na příští rok. Její displeje o úhlopříčkách 27 a 32 palců a rozlišení 3840×2160 pracují na bázi technologie AHVA (Advanced Hyper-Viewing Angle), která je evolucí IPS. V obou případech uvede AU Optronics na trh jak verzi se standardním gamutem, tak vezi se širokým. Dosáhne též na 10bit/color zobrazení, byť za pomoci ditheringu. Displeje tohoto výrobce používají ve svých monitorech například Asus, BenQ, Philips či Samsung, tak se nechme překvapit, s čím příští rok přijdou, a samozřejmě též za jakou cenu.
Na nic nečeká čerstvě z burzy stažený Dell. Představil hned čtyři modely monitorů spadajících do 4k kategorie. Špičku zastupuje 32palcový model UltraSharp 32 (UP3214Q) s oním Sharp IGZO panelem, u kterého již nemá cenu se zastavovat (snad kromě zmínky o dvou DisplayPortech, jednom HDMI a hubu 4×USB 3.0 ).
Opačnou část úhlopříček zastupuje 24palcový UltraSharp 24 (UP2414Q), který umí stejné rozlišení. Mimochodem, ke vstupům se sluší upřesnit, že zatímco na HDMI dávají tyto nové monitory 30 Hz, na DisplayPortech zvládají 60 Hz. Jeho cena bude 1 400 dolarů.
Nejlevnějším, nikoli již UltraSharpem, ale „běžným monitorem“ bude P2815Q. Rozlišení opět 3840×2160, ale cenovka pod 1 tisíc dolarů. Dostupnost příští rok, 24 a 32palcové monitory jsou na trh letos. Nelze vyloučit, že 28palcový model ponese právě něco levnějšího, ať již od LG, nebo AU Optronics či Chi Mei Optoelectronics, pokud stihli Dellu nabídnout nějaký ten 4k panel.
Dell pak chystá ještě něco, co přímo 4k není, ale rozhodně to nespadá do současné éry s maximálně 2560 body na šířku. 34palcový monitor U3415W totiž příští rok nabídne zvláštní rozlišení 3440×1440, tedy hodně širokou nudli, výškově v bodech odpovídající 27palcovým monitorům s 2560×1440. Berme to jako takový monitor pro filmové fanoušky, kteří širokoúhlou nudli s poměrem stran 21:9 chtějí, ale ty dosavadní 29palcové s rozlišením 2560×1080 je iritovaly, i kdyby jen tím, že stály a stojí tolik co sedmadvacítka s rozlišením 2560×1440.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
tezba na grafikach tak dnes nevydela ani na spotrebovanou elektrinu.Jeden vydělaný bitcoin pokryje při 20kKč za 1 BTC 4MWh. Jak dlouho trvá těžba jednoho bitcoinu (třeba v poolu) při takové multiGPU konfiguraci?
prodavat herni grafiky minerum a nasirat hrace, ze je vyprodanoHe ? To jakoze prodejce je zodpovedny za to, ze nejaka skupina lidi vykoupi jeho produkt a predbehne jine lidi ? Are-you-f'kin-kiddin-me ?
Pokud vyrobce neni schopen dodavat produkt, ke kteremu existuji substituty je to vzdycky velmi negativni jev, kteremu se snazi kazdy rozumny manager vyhnout. Pri omezeni vyrobnich kapacit je proto nutne delat takove kroky (cenove nebo jine) aby tento jev nenastal.Hlavne to znamena ze prodava pod cenou. To ze produkt neni docasne skladem by az tak nevadilo (viz treba predobjednavky pred uvedenim na trh).
Pritom je klidne mozne, ze prodavat Tesly za premiovou cenu profikum (ti si kartu bez ECC beztak neporidi)Proboha, proč by profík potřeboval třeba na eh… kryptografické výpočty ECC?
muze to mit u profika nedozirne nasledky (spadne most trebaJeště jednou: kryptografické výpočty. Tím myslím třeba crackování nebo tak. Tam se fakt sem tam překlopený bit ztratí.)
Ale i toho by jiste dost rozladilo, kdyby se to stalo zrovna ve chvili, kdy zkousi spravny klic a byl by vyhodnocen jako chybny.Kdyby se ta chyba na prostoru třeba 2^64 klíčů strefila zrovna do toho správného, tak bych si asi šel vsadit sportku. Podle krátkého hledání na googlu je to ještě řádově menší pravděpodobnost, než že vyhraju ve sportce a uhodí do mě blesk. Což je docela zajímavý, protože při uhození blesku by nejspíš k nějaké chybě v paměti došlo
Kdyby se ta chyba na prostoru třeba 2^64 klíčů strefila zrovna do toho správného, tak bych si asi šel vsadit sportku.Hlavně když se to třeba při crackování A5/1 pomocí TMTO chytře™ udělá, tak danou komunikaci bys typicky cracknul několikrát, a to v časech od sebe exponenciálně vzdalovaných. Takže když z nějakého důvodu netrefíš ten první crack, tak si holt počkáš na další. U méně bezpečných operátorů
BTW když už přemýšlím o té sportce, není těžení bitcoinů vlastně něco jako speciální případ loterie?Solo mining je (pokud nemáš masivní HW), ale těžba v poolu ne. Aby pool dlouho nenašel blok** nebo ty bys dlouho nenašel nonce* (na běžném GPU každých ~10 sekund, protože minimálně ve starší verzi protokolu je jenom 32b a prostor 2^32 projdeš za chvíli), to by byla hodně blbá náhoda. * Nonce je blok s minimální složitostí. Pool je dává počítat klientům, aby se ujistil, že nepodvádí. Klienti reportují vyřešené nonce poolu a občas se zjistí, že nějaká nonce tvoří nejen fiktivní blok s minimální složitostí, ale i skutečný blok. Pak se pool zaraduje, protože našel blok. ** Leda že by pool měl mnoho nečestných klientů, kteří nereportují nalezené bloky. Tím ale okrádají všechny klienty poolu, tedy i sebe, proto k tomu nejspíš není motivace.
Tím ale okrádají všechny klienty poolu, tedy i sebe, proto k tomu nejspíš není motivace.Vždycky se najde někdo, kdo si ten vztah neuvědomí. Stejně jako se stále najde někdo kdo otevře box označený jako radioaktivní a vytáhne z něj válec s kobaltovými tabletami (jsem si říkal, že ty lidi už tak blbí snad dneska nejsou).
Z ekonomického hlediska je přece naprosto logické, proč podvádět a nereportovat blok - místo pouhého podílu berete vše.To je velice zajímavý nový typ útoku. Mohl bys podrobněji popsat, jak funguje? (Po vypočítání nonce nejde změnit coinbase, protože by to změnilo hlavičku bloku a tedy i výsledný hash.)
Leda že by pool měl mnoho nečestných klientů, kteří nereportují nalezené bloky. Tím ale okrádají všechny klienty poolu, tedy i sebe, proto k tomu nejspíš není motivace.
Stejně jako se stále najde někdo kdo otevře box označený jako radioaktivní a vytáhne z něj válec s kobaltovými tabletami (jsem si říkal, že ty lidi už tak blbí snad dneska nejsou).O lidské blbosti si netroufám pochybovat. Můj oblíbený případ:
An identical lighthouse was found completely destroyed, and its radioactive power element discarded at a bus station in the city of Kingisepp, 50 kilometres away from the crime scene. Three people who the police established were the perpetrators died from radiation poisoning.-- Radioisotope Thermoelectric Generators Jinak wikipedie poskytuje docela dost čtení na dlouhé zimní večery, třeba tohle člověku vezme iluze docela dobře; List of military nuclear accidents.
Ale zase ten člověk reagoval docela dobře (poslal ženu a dítě pryč a došel si pro kvalitnější geigerAž potud dobré.
a následně zavolal úřadyA tohle bylo blbě. V takovém případě se nevolá 150, ale 910114321@sip.odorik.cz (funguje i z PSTN).
A tohle bylo blbě. V takovém případě se nevolá 150, ale 910114321@sip.odorik.cz (funguje i z PSTN).Někdy mám pocit, že tady probíhá nějaká dlouhodobá soutěž, kdo bude ten úplně nejvylízanější hárdkór nerdfrikulín na webu.
Navíc zářič nebyl vysoce nebezpečnýTo hodinkama nemusíš poznat. Takový malý stroječek může mít dost pochybnou přesnost, pokud se blízkostí zářiče přehltí.
25,000 to 70,000 errors per billion device hours per Mbit and more than 8% of DIMMs affected by errors per yearTohle mi taky nějak nevychází, znamená to, že ~desetina pamětí chybuje pořád, a zbytek skoro vůbec? Pak tu desetinu jde vyřadit memtestem.
To by tak jednou za den spadnul OS (většina by nejspíš šla do nepoužité paměti nebo do nedestruktivních dat).No hlavně bych to viděl při memtestu. To by memtestem neprošel žádný počítač…
...v mém notebooku (64 Gb RAM) dochází...jste se pane asi trochu upsal, snad jste myslel PC, jinak jsem totiž ještě noutbuk s tak velkou pamětí neviděl, v pc shopech maj tak maximálně herní noutbuky 16 Gb RAM
Stálo to asi tisícovku.(jako ta paměť, notebook byl samozřejmě dražší)
prodavat herni grafiky minerum a nasirat hrace, ze je vyprodanoA co opačně? Prodávat herní grafiky hráčům a nasírat minery, že je vyprodáno? Jak může výrobce odlišit, za jakým účelem si kartu kupuju? Má pomocí DRM těžbu Bitcoinů zakázat?
Návratnost ale stojí na tom, zdali (jsem přesvědčen, že jednou ano) či jak brzy tahle bublina splaskne. Jakákoli kryptoměna totiž stojí na ještě větší vodě než třeba dolar (již dávno nekrytý zlatem)A zlato má nějakou pevnou hodnotu nebo je jeho hodnota taky spekulativní? Čim je vlastně kryté zlato? Vždycky dojde k tomu, že cena prostředku používaného k placení přeroste jeho reálnou hodnotu. Peníze jsou jen papírky jejichž reálná hodnota je mizivá. Kdybychom místo nich používali knoflíky, je to jedno.
Zlato je kryté konkrétní průmyslovou hodnotou.Čímž se moc neliší od nekryté měny, ztrátu krytí tu akorát způsobují jiné vlivy.
Ten prumysl je za to mozna ochoten zaplatit i desetinasobek. Jenze kdyby lidi prestali zlato pouzivat jako "investici", tak by vznikl obrovsky previs nabidky pro ten prumysl a cena by sla treba na setinu.Jo, tak jsem to myslel, neumím se vyjádřit
a cena by sla treba na setinu.A mě právě zajímá, jestli se dá odhadnout, jestli to bude desetina, setina nebo tisícina.
Zlato je kryté konkrétní průmyslovou hodnotou. Pokud by ho nechtěly (nejen) ženské nosit na sobě, dají se z něj pořád udělat luxusní dráty pro audoifily nebo nějaká elektronika, prodejná za cenu, která ti to tvoje zlato +- zaplatí...Nevěřím tomu, že by taková cena zlata byla 1000 Kč/g. Zdroj?
Lámanie DES na FPGA je dosť stará záležitosť. Hlavne preto som premýšľal nad tým, či by to nebolo výhodné ...
No, za prvé tu mnohým nedochází, že čím větší těžba, tím méně jednotkové hodnoty.To je u zlata taky (resp. tam klesá přímo hodnota gramu zlata, tady je jenom obtížnější vytěžit jednotku, ale cena jednotky neklesá). Jsou jeho těžaři dutohlaví?
Takže buď jsou těžaři dutohlaví nebo je jim u kompu zima, že kupují nevyužitelný výkon vyrábějící při daném tiku více teplo než co jiné.Těžbou mírně zvýšíš difficulty všem, ale vytěžené BTC přistanou u tebe na účtu.
Hádejte, kdo a proč /dev/null bitcoinové burzy, což jsou jen rutinně (tj. diletantsky pro podmínky cyberwars) zabezpečené servery.Parse error. Kdo?
Jsou jeho těžaři dutohlaví?AFAIK nejsou, protože cena zlata je na trhu menší, než náklady na jeho vytěžení, tak se doly zavírají.
Těžbou mírně zvýšíš difficulty všem, ale vytěžené BTC přistanou u tebe na účtu.Není to dnes náhodou tak, že se to vyplatí jenom na hardware zaměstnavatele? (Tj. tam, kde neplatíš elektriku.)