Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 22:57
Samozřejmě pouze pokud na něj budete mít. Tato nejvyšší řada desktopových x86 CPU Intel ale bude stát za hřích. Letní díl doplníme úspornými x86 SoC, inovovanou 64bitovou architekturou ARM, chystanými novými GeForce a jedním SSD od Kingstonu.
Problémy související s nekvalitním přenosem tepla mezi vlastním čipem a rozvaděčem tepla (heatspreaderem) CPU začaly s příchodem Intel Ivy Bridge a přetrvaly do značné míry i u Haswellu. Nadšencům určené řady jako Sandy Bridge-E tím netrpěly a vypadá to, že tu máme důkaz, dle kterého bude špičkový přenos tepla na rozvaděč i u Haswellu-E.
Konkrétně se bavíme o fotografii rozebraného procesoru Intel Core i7-5960X, tedy nejvyšším osmijádrovém čipu. Tento čip je k heatspreaderu přiletovaný, plně dle vzoru těch nejkvalitnějších čipů minulosti. Overclocking tak nebude limitován nedostatečnou tepelnou vodivostí převáděcího materiálu, kterým se u Ivy Bridge stala relativně běžná teplovodivá pasta, nutící zákazníky riskovat zničení čipu při odejmutí heatspreaderu a případné náhradě pasty něčím typu Coolaboratory Luguid Pro/Ultra.
Řada Haswell-E má přijít na trh na podzim tohoto roku. Přinese konečně i v řadě Core i7 (nikoli jen mezi Xeony) posun od šesti k osmi procesorovým jádrům, tedy 16 HT vláknům. Nejvyšší model Core i7-5960X má běhat na 3,0 GHz, s 3,3GHz Turbem.
Zvláštní x86 hybrid, který Intel stvořil na bázi ARM SoC / Infineonu, řada SoFIA, míří pomalu do světa. Tyto pidičipy vyráběné 28nanometrovou technologií u TSMC a nesoucí dvě x86 jádra architektury Silvermont, umožní výrobcům nabízet x86 smartphony s cenou pod 50 dolarů. A ani to není konečná, Intel po dvoujádrové verzi s integrovaným 3G modemem plánuje dále čtyřjádrovou se 4G/LTE modemem. U té už by se jistě dalo říci, že utáhne i náročnější operační systém než Android, ale to nechme na vývoji trhu.
Spíše je vhodné začít se ptát, jestli mají x86 smartphony smysl. ARM pokročil natolik, že kupříkladu z hlediska Androidu či iOS (což jsou dvě platformy svorně držící silnou majoritu trhu) nejsou nijak významné důvody proč uvažovat o x86.
Do budoucna čekejme, že z laboratoří Intelu v Singapuru, ale nově také malajsijského Penangu, vzejde více zajímavých referenčních platforem. Intel se již nezaměřuje tak úzce, rozhlíží se po celém trhu a nebojí se jít tam, kam by kupříkladu za Craiga Barreta nevkročil za žádnou cenu.
Druhá generace 64bitové architektury ARMv8 přijde na svět opět ve dvou variantách jader: „Maya“ a „Artemis“. Jedno větší a energeticky náročnější, druhé menší a úspornější. ARM s nimi chce prorazit v širší škále nasazení, než s první generací jader Cortex-A53 a Cortex-A57. Tato nová jádra firma licencuje výrobcům již o druhého čtvrtletí tohtoto roku.
Zatím neznáme detaily, pouze ARM označuje tato jádra za plody letitého výzkumu a vývoje (což jsou pochopitelně standardní marketingové řečičky). Nicméně ARM s nimi kromě jiného cílí na automobilový průmysl, datová centra, síťové prvky i internet věcí. Zkrátka všude. Do této chvíle si licenci koupilo zhruba padesát firem. Zdali se ARMu podaří jeho cíl, tedy získání 10% podílu architektury na serverovém trhu, toť otázka. Je fakt, že některé firmy daly od serverového vývoje na bázi ARMu přímo ruce pryč, jiné se prostě přeorientovaly na pro ně lepší a méně konkurenční trh, tedy automobilový průmysl. Serverům pak kraluje x86 architektura, kde zcela majoritní podíl drží Intel.
O nejvyšší GeForce GTX 880 se spekuluje již delší dobu, přidal se k ní i nižší model GTX 870. Tyto dvě karty se mají objevit v polovině října a v jeho závěru máme čekat třetí přírůstek, pro mnohé asi nejzajímavější – cenově dostupný – model GeForce GTX 860. Tento nejnižší model má cenově spadnout do méně než 300dolarového pásma. Ale samozřejmě hodně toto celé bude záviset na nabídce konkurence, Nvidia je známá tím, že pokud může prodává svoje karty za vyšší ceny než by se nám líbilo.
Tradičně byly produkty těchto řad u Kingstonu vybavovány řadiči od SandForce, ale časy se zkrátka mění. Nejnovější 960GB SSD řady V300 nese řadič Phison 3108 a aby jej Kingston odlišil od V300 s pošramocenou pověstí, nazval jej V310.
Kombinace daného řadiče a MLC čipů dává SSD klasické 2,5palcové kontrukce se 7mm výškou těla, kde Kingston udává rychlost čtení i zápisu 450 MB/s. Pokud dojde na náhodné čtení/zápis, jsme na 27 / 10,5 MB/s, což vypadá hrozivě, ale jsou to v podstatě mezi spotřebitelskými SSD běžná čísla, jen se obvykle nevytrubují takto otevřeně do světa. Stejné platí pro udávanou životnost, tedy řekněme „garantovanou výdrž“, a sice 2 728 TB zapsaných dat, což znamená 2,56 kompletních přepsání SSD denně po dobu tříleté záruky. IOPS jsou spíše podprůměrné: 40 tisíc / 20 tisíc pro náhodné 4k bloky. SSD v průměru konzumuje 1,28 W, v nečinnosti pouze 0,08 W. To vše za necelých 13 500 Kč, což je až o dva tisíce Kč více než za jiná 960GB / 1TB SSD.
internet věcí
Luguidtvl to si to po sobe nemuze autor aspon precist? nebo aspon nekdo z redakce? chapu, ze obcas projde nejaka chybka/preklep, ale u clanku p. Jezka se to opakuje v takovy mire, ze uz to ani neni vtipny. Driv jste to aspon opravili podle komentaru pod clankem, ted uz kaslete i na to (viz minulej clanek a spotreba 35 W). nebylo by lepci rovnou nechat abicko chcipnout? devadesat procent obsahu jsou stejne jen flamy o systemd a ivanech/usa/eu…
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.