plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zní to šíleně, ale takovým směrem míří dle Bloombergu dosavadní vyjednávání mezioběma procesorovými společnostmi. IBM je dlouhodobě v krizi, její výrobní kapacity nejsou konkurenceschopné tak jako kdysi. Nemilý osud potkal i procesory PowerPC, když se jich před téměř 10 lety vzdal i držák Apple, architektura POWER jako taková už též tolik netáhne a procesory jako Cell též nenalezneme v současné generaci herních konzolí.
IBM je tak v situaci, kdy její výrobní kapacity – tedy 300mm továrna v East Fishkill ve státě New York a 200m továrna v Burlingtonu ve státě Vermont – nejenže nepřinášejí firmě zisky, ale dokonce generují ztráty na úrovni 1,5 miliardy dolarů každý rok. IBM v nich zaměstnává tisíce a tisíce lidí, z nemalé části expertů v oboru.
Již před nějakou dobou se tedy, vedle „předání“ architektury POWER do rukou OpenPOWER konsorcia začala rozhlížet po potenciálním zájemci. Nějakou dobu běží vyjednávání s GlobalFoundries, někdejší výrobní divizí AMD, s níž pojí IBM letitá spolupráce ve vývoji výroby čipů. GlobalFoundries dokonce zájem má, ale ne za stávjících podmínek. Firma otevřeně říká, že než nějakou výrobní kapacitu, raději by chtěla intelektuální vlatnictví IBM v oboru a také její vědecké a inženýrské špičky. Ale právě toho se IBM nechce vzdát. Její nabídka je taková, že GlobalFoundries ráda přenechá své továrny a navrch jí dá 1 miliardu dolarů.
GlobalFoundries oponuje tím,že vybavení továren IBM je již zastaralé a převedení na novou výrobní technologii, plus ten prostý fakt, že továrny ani v současné době neběží jako ziskové, znamená, že finanční pobídka je malá. IBM nabízí 1 miliardu, GlobalFoundries chce miliardy dvě. Uvidíme, jesli a případně jaká varianta nastane. Možné je cokoli včetně jednoduchého kompromisu na 1,5 miliardě dolarů.
Zajímavější a současně smutnější je ale pohled na vývoj kdysi kralující firmy oboru. Nechci vyvolávt dojem, že se IBM nedaří, naopak jde nadále o jednu z největších společností a současně technologického tahouna celého oboru. Ale jsem přesvědčen, že pomalu lze tvrdit, že její procesorová architektura prohrála boj s x86 (ať již před dekádou u Applu, nebo před pár lety, když se Microsoft a Sony rozhodovaly o architektuře svých budoucích herních konzolí), nevyhrála to ani IBM jako výrobce vlastních x86 (spolu s Cyrixem – jejich x86 CPU nestačily ani na AMD v dobách před generací K6) a její továrny nyní prohrávají dlouhodobě boj s dravou asijskou konkurencí. Mají nevýhodu, stojí v USA, kde je velmi drahá pracovní síla, která se navíc nebojí si stěžovat na všechno možné. Tak trochu mi osud IBM připomíná osud dalšího amerického giganta, který v podstatě stvořil svůj obor, aby pak prohrál. Tím druhým je Kodak, který nyní pomalu směřuje dokonce k ukončení výroby filmových materiálů i pro filmový průmysl, dosavadního držáka jeho upadající existence-neexistence. Jedinou klikou IBM je, že v jejím oboru nedošlo ke zcela fatální změně toku dějin, jako tomu bylo v případě Kodaku po masovém příchodu digitální fotografie.
Uvedené GPU má maximální možný poměr výkonu v double-precision vůči single-precision, dosahuje tak 5,07 TFLOPS v single a adekvátně tomu 2,53 TFLOPS v double. Jde aktuálně o zdaleka nejvýkonnější jednočipové řešení, navíc na kartě s hromadou GDDR5 paměti a k tomu pasivním chlazení, které jemožné díky pouze 235W TDP. Ale tu pasivitu berte s rezervou, karta má obrovský pasiv, ale vyžaduje přídavné chlazení (např. v racku), které bude tento její pasiv profukovat. Cenu AMD zatím neoznámila.
Vedle modelu FirePro S9150 jde na trh též FirePro S9050 vybavěné GPU s 1792 stream procesory 12 GB 384bit GDDR5 paměti, které dosahuje 3,23 TFLOPS v single a 0,81 TFLOPS v double (tedy 1/4). Tento model je již vybaven plnohodnotným DisplayPortem a jeho TDP je 225 W.
Dell to vidí střízlivě. Až budou moci výrobci serverů koupit ARMy vhodné pro serverové nasazení a takové řešení se pro určité typy úloh ukáže výhodnějším než stávající architektury (zejména x86), pak se tak i stane. Ale v současné době jsou ARMové servery hlavně výzkumné projekty, kdy takové si vede i Dell. Nelze očekávat, že by se to v dohledné době změnilo, ostatně do pozic ARMů se stále silněji tlačí kupříkladu z Atomů odvozené procesory a SoC Intelu. Opačným měrem míří ARMové Opterony od AMD. Ale majorita trhu asi ARMům hned tak patřit nebude, pokud vůbec někdy. Trh je zvyklý na ekosystém x86, umí s ním nejlépe pracovat, je v jeho použití nejefektivnější.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: