Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 10:36
Dnes se spolu podíváme hned na několik zajímavých témat, z nichž některá souvisejí ještě s CESem 2013, jiná nikoli. Každopádně nás čeká nejedno zajímavé SSD, nejeden zajímavý HDD, nová specifikace USB 3.0, která zatopí Thunderboltu, a malý šok v podobě nového snímače v Nikonu D5200. A dáme si i jednu drobnost ohledně H.265…
Rozhraní USB 3.0 se nám postupně zabydlelo jak v PC světě, tak v Macintoshích, naopak papírově lepší Thunderbolt je stále doménou hlavně nakousnutého jablka. A velmi brzy zmizí i ten poslední důvod proč o Thunderboltu uvažovat (pokud pomineme eleganci řetězení úložišť Thunderbolt a monitorů DisplayPort na jediném vedení).
USB Implementers Forum totiž připravuje novou verzi specifikace USB 3.0, která úpravou způsobu kódování dat dosáhne na dvojnásobek maximální rychlosti, USB 3.0 tedy papírově zrychlí z 5 na 10 Gbps. To vše při zachování zpětné kompatibility s původním (dosavadním) USB 3.0 i 2.0. Specifikace by měla být dokončena zhruba v polovině tohoto roku, takže buďme optimisté a doufejme, že z něj velice rychle začnou těžit zejména moderní úložiště typu externích SSD či rychlých USB flashek.
Nějakou dobu jsem vám dal s foťáky pokoj a ani dnes tomu nebude jinak. Nikon D5200, nový model zrcadlovky, probírat nebudeme, podíváme se jen na její snímač. Jak odhalili chlapíci z Chipworks při rozebírání D5200, snímač totiž není ani nic z vlastní produkce Nikonu vyráběné u Renesasu, ani od Sony. Snímač pochází od japonské Toshiby a je to vůbec poprvé, co se v zrcadlovce či jakémkoli fotoaparátu objevuje snímač tohoto výrobce o velikosti APS-C. Toshiba nám tak vstupuje na nový trh.
Vydala se přitom stejnou cestou jako jihokorejský Samsung, její CMOS snímač používá měděné spoje místo hliníkových, což je standardní provedení u ostatních výrobců. Zatím není k dispozici dostatečný objem podrobných technických měření nového snímače, zejména s ohledem na šum či schopnost dolovat fotografii i z na první pohled přepálených oblastí, takže soud vynese někdo jiný někdy později. Ale samotný fakt, že snímač zvolil Nikon pro své tělo ne zrovna té nejnižší třídy, ukazuje, že by měl být velmi dobrý.
Nikon D5200 „koštuje“ zhruba 19 000 Kč za samotné tělo a jde o 24,1Mpix zrcadlovku.
Zatímco na H.265 alias formátu HEVC se pilují poslední detaily, aby mohl být konečně po letech vývoje standardizován a vytrhnout tak trn z paty všem distributorům obsahu, kteří se připravují na přechod od FullHD do UltraHD (4k), Broadcom, který se těchto procesů zúčastní, již nyní prohlašuje, že má čip, který si poradí jak se 4k videem co do rozlišení, tak vedle třeba H.264 i s H.265.
Broadcom BCM7445 je čtyřjádrový čip na bázi architektury ARMv7-A s 64 kB L1 a 2 MB, který zvládne dekódovat video až do rozlišení 4096×2160 při 60 fps, případně dekódovat současně čtyři FullHD streamy o 30 fps. Firma jej bude vyrábět 28nm procesem, již nyní dodává testovací vzorky, ale prozatím jde spíš o ohlášení. Sériová výroba se rozjede až v polovině příštího roku. Uplatnění nalezne všude tam, kde bude potřeba ultraúsporný čip pro 4k/H.265 video a současně vlastní procesor v zařízení toto zvládat nebude – netýká se to tedy budoucích produktů postavených na procesorech pro tablety či mobily, tam typicky toto zvládne již ono vlastní ARM SoC.
V plné síle je protkán nejnovějšími generacemi technologií od Micronu nový SSD, který tento výrobce prodává pod svou značkou Crucial. Model M500 nabízí nejvyšší kapacitu 960 GB, tedy nese 64GB Micron NAND flash čipy vyráběné 20nm technologií, vyvinuté ve spolupráci s Intelem.
M500 pohání řadič Marvell 88SS9187 s firmwarem upraveným přímo v Crucialu. Tento řadič můžeme znát z omezeného okruhu vyšších SSD, mimo jiné například Plextor M5 Pro. Rychlostně dosahuje na 500 MB/s při čtení a až 400 MB/s při zápisu, IOPS pak až 80 000. Je zde hardwarové šifrování dat, monitorování teploty či ochrana pro případ výpadku napájení. Nejvyšší 960GB varianta má cenovku 600 USD.
Pro mobilní a mobilnější stroje přichystal Crucial i verzi v mSATA provedení a také pro nový form factor M.2, u obou ale kapacita z pochopitelných důvodů končí na 480 GB (v případě M.2 jde o kartičku o rozměrech dokonce jen 80×22 mm). Dvě menší varianty se objeví až v létě, 2,5" verze nejpozději v březnu tohoto roku.
Pod u nás neznámou značkou Foremay se pak ukrývá kapacitně dosud největší SSD klasického 2,5palcového form factoru, tedy s výškou těla 9,5 mm. Kapacita 2 TB je na 99,9 % tvořena dvěma PCB a patrně tedy celkem 32 NAND flash čipy. Zvláštní je, že výrobce uvádí pouze rozhraní SATA-300 a rychlosti do 250 MB/s při čtení i zápisu, skoro by mi to zavdávalo spekulaci na téma, že jsou vnitřní obvody SSD záměrně taktovány pomaleji, ale s ohledem na dvě PCB uzavřené v šasi nedocházelo k přehřívání čipů.
SSD jde na trh ve variantách pro spotřebitele i průmyslové nasazení, obě v úpravě SC199 (pro mission-critical nasazení) a TC166 (pro terminal computing). Cenu neznáme a možná ani raději nechceme znát. Dala by se zde ale parafrázovat vzpomínka Steva Wozniaka, kterak se svým otcem debatoval nad tím, že až se osamostatní, tak sice možná nebude mít dům, nýbrž jen byt, ale koupí si počítač. A pak přišel Altair 8800…
Kdysi dávno (v jedné předaleké galaxii) měl Seagate na trhu notebookové disky s 8GB flashovou částí. Nevím jestli je stále ještě prodává, moc velkou díru do světa neudělaly, protože – přiznejme si – kapacity SSD rostly poměrně rychle a též pouze 8GB flashová část byla prostě málo. Na stejné pole se nyní pouští i Western Digital, a to s 24GB flashovou částí na nových discích ve dvou provedeních.
Jedno je klasické, notebookově-Ultrabookové, tedy o výšce 7 mm s kapacitou HDD části až 1 TB (tedy se dvěma plotnami), druhé pak o výšce těla pouze 5 mm a maximální kapacitou HHD části 500 GB, a tedy očividně jedinou diskovou plotnou. Celé se to jmenuje WD Black SSHD a v cenících můžete pomalu začít pokukovat například po 1TB/24GB modelu WD10S13X a 500GB/24GB WD5000M13K. Vedle verzí s 24GB flash se mají objevit i levnější s 16GB.
Spolu s těmito hybridními disky ukázal WD též nové verze klasických HDD, můžete je vidět na některých fotografiích.
Dala by se zde ale parafrázovat vzpomínka Steva Wozniaka, kterak se svým otcem debatoval nad tím, že až se osamostatní, tak sice možná nebude mít dům, nýbrž jen byt, ale koupí si počítač. A pak přišel Altair 8800…
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.