Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 16:41
Brian Krzanich (CEO Intel) ukázal běžící „Broadwell“. Embedded procesory AMD pro příští rok. Seagate navazuje na WDC a uvádí 5mm vysoký 2,5" HDD s jednou plotnou. E Ink uvedl displej Carta, nástupce Pearl s o polovinu lepším kontrastem. Olympus OM-D E-M1, výtečná inovace Micro Four Thirds systému.
Procesorový gigant na probíhajícím Intel Developer Forum předvedl rukami svého nového šéfa zbrusu nový testovací vzorek 14nm procesoru rodiny „Broadwell“ v referenčním laptopu. Tato mikroarchitektura přitom není nějaký jednoduchý Atom, ale „plnohodnotný“ výkonný x86 procesor, budoucí die-shrink současné architektury „Haswell“. Intel tímto ukazuje světu, že příprava 14nm výrobních linek v továrnách je na dobré cestě.
Ještě letos začne Intel dodávat „Broadwelly“ svým partnerům z řad výrobců notebooků a Ultrabooků – v nich se procesory objeví nejdříve, a to ve druhé polovině příštího roku. Desktopy přijdou na řadu později, vždyť v tuto chvíli ještě ani nemáme 22nm tockem „Haswell“ pokryty všechny produktové řady.
Na rok 2014 si AMD připravila několik novinek, které staví na inovacích započatých v posledních měsících a letech. V nejvyšším segmentu APU a CPU nás čeká přechod od CPU „Piledriver“ doprovázených HD 7000 GPU (tj. „Richland“) k 2 až 4 CPU jádrům „Steamroller“ a grafice chystané generace HD 9000. TDP embedded čipů bude od 17 po 35 W, ale je více než jisté, že na bázi této kombinace půjdou na trh až 100W APU pro desktopy.
Tato nejvýkonnější APU „Bald Eagle“ ponesou vylepšenou GCN architekturu GPU s až 512 stream processory (tolik má například Radeon HD 7750) a nová vylepšení ve správě napájení.
Do segmentu od 5 do 25 W TDP, tedy mimo jiné i do případných tabletů, se posadí x86 SoC s vylepšenými jádry CPU „Jaguar“ v počtu 2 a 4, doprovázených grafikou HD 8000. Samostatná embedded GPU zastoupí trojice typů výrobků, od embedded čipu s onboard RAM přes MXM modul až po přídavnou kartu. „Adelaar“ ponese 2 GB vlastní paměti a GPU architektury typu GCN.
Mezi nejvýkonnější ARM SoC se nepochybně zařadí „Hierofalcon“ s až 8 CPU jádry ARM Cortex-A57, tedy 64bit ARM. doprovodí jej 10Gbps ethernet, PCI Express 3.0 a další prvky. AMD tak dovrší proces přechodu od ryze x86 společnosti k univerzálnímu výrobci zvládajícímu i architekturu ARM.
Podobně jako před časem Western Digital, i Seagate uvádí na trh 2,5palcový disk s jednou plotnou, který má výšku těla 5 mm a je tak použitelný při troše představivosti i v tabletech – v případě pádu jej ochrání tzv. zero-gravity sensors. Seekuje za méně než 13/15 ms při čtení/zápisu, na plotny to souvisle umí rychlostí 100 MB/s (rozhraní je samozřejmě 6,0Gbps SATA, tedy teoreticky 600 MB/s)
Tento Seagate Ultra Mobile HDD předpokládá, že ve stroji bude též 8GB NAND flash paměť, aby HDD případně nebrzdil celé zařízení v běhu. Disk je 5400otáčkový s vlastní 16MB cache a dle výrobce nabízí výkon 16GB SSD při spotřebě 64GB SSD, to vše při daleko nižší ceně, resp. daleko lepšímu poměru kapacita/cena. Spotřeba HDD je mimochodem 140 mW v klidovém běhu, ale 1,7 W při čtení/zápisu. Seagate je schopen výrobcům dodávat jak samotný disk, tak i celé řešení s referenčním návrhem a ovladačem pro Android (Seagate Dynamic Data Driver), který obstará optimální běh celého hybridního úložiště včetně části NAND flash.
Zatímco na trh přicházejí ještě další čtečky s displejem E Ink Pearl, tento massachusettský výrobce přichází s novinkou. A to hned se vší parádou, na trhu je rovnou nová verze čtečky Amazon Kindle PaperWhite jím obdařená.
E Ink Carta nabízí kontrast minimálně 15:1, odrazivost 44 %, odezvu 120 ms (pro 1bit zobrazení) a hlavně o 50 % lepší kontrast. Zvýšila se i hodnota dpi na 300, E Ink je schopen dodávat displej v úhlopříčkách 1,44 až 13,3 palce. O elektroniku se postarají partneři z řad Epson, Texas Instruments, Marvell, Maxim Integrated či Freescale Semiconductor, displej samotný může být nanesen jak na pevné skleněném substrátu, tak na ohebném podkladu E Ink Mobius. Výrobce garantuje 5 let, nebo 10 miliónů přepnutí displeje. První čtečkou s ním je nový Kindle PaperWhite, u kterého Amazon použil i novější elektroniku, čtečka tak má mít o 25 % rychlejší procesor. Její cena začíná na 119 dolarech. Další výrobci jistě budou následovat.
Nejnovější vrh z dílen Olympu(su) se opravdu povedl. Tento japonský výrobce, který již podle všeho zcela ukončil výrobu klasických zrcadlovek (ač o nástupci modelu E-5 se stále spekuluje), připravil inovaci svého nejvyššího modelu. OM-D E-M1 setrvává u 16Mpix snímače typu CMOS s rozlišením fotografií konkrétně 4608×3456, ale několik bodů snímače je nyní vyhrazeno na phase-detect autofocus. OM-D E-M1 tak efektivně eliminuje hlavní výtku vůči bezzrcadlovkám, a to způsobem podobným, jaký pro Live-View používá třeba Canon EOS 650D. Autofocusové body, resp. obrazový signál, který tak logicky neposkytují, je extrapolován z velké části okolních bodů – uživatel by neměl poznat rozdíl (bodejť, na „Bayeru“).
Před snímačem také nově nedlí žádný rozostřující low-pass filtr, takže fotografie by i tak měly být detailnější. Na snímači je celkem 37 bodů vyrobeno jako AF, kombinovat to lze s 81 AF body kontrastního systému. Stabilizace je opět pětiosá se ziskem až 5 eV, povýšil dotykový výklopný 3,0palcový displej na 1037k bodů a EVF na pěkných 2360k bodů (a lagem 29 ms). Olympus dal tomuto tělu do vínku hodně dlouhý buffer, utáhne až 41 RAWů v řadě při 10 fps (bez přeostřování), resp. 50 RAWů při 6,5 fps (s průběžným přeostřováním). Zrychlila synchronizace s bleskem na až 1/320, přibyla Wi-Fi 802.11b/g/n a je zde také čas závěrky 1/8000, nový procesor TruePIC VII dává rozsah ISO 100 až 25 600. Tělo narostlo na 130×94×63 mm s hmotností 497 gramů, včetně akumulátoru s výdrží na 340 snímků (s dalším ve volitelném gripu se lze dostat na 680 snímků).
Celkově to vypadá na moc pěkný přístroj tohoto formátu, navíc s novým 12-40mm f/2.8 objektivem powerzoom to bude lahůdka pro video. Cena je ale opět prémiová: e-shopy registrují jenom samotné tělo za 39 990 Kč. Objektiv z toho počítám udělá 50 000Kč+ záležitost.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.