Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 16:47
Proč jste se nezeptali Bobovize? Jste v Paroubkově žoldu?
Tak, podstatné již bylo řečeno, teď se může dostavit oranžová klaka a pomlouvat Íčko. Let the flames begin.
Hlavně bych vypíchl: "Open source software by měl být vždy brán v jednotlivých zakázkách do úvahy jako alternativa. Pokud vyjdou celkové náklady a výnosy z jeho použití jako výhodnější oproti komerčnímu softwaru, pak není důvod, proč jej nevyužít." Teda až na tu kravinu ohledně "komerčního SW". Trochu hrušky s jabkama. Ale to nic - to si pletou i místní chovanci. (ABC holt tu terminologii opravovalo nedbale nebo jen vybraným stranám.)A co by si chtěl od člověka, který se v této oblasti nepohybuje. To je jako ptát se tě na to jestli je lepší dělat na hokejovém tréninku karusel, bordel nebo repre, taky víš houby.
Stále tu visí otázka, proč má možnost odpovědět jen 10 stran. Podle jakého klíče byly vybrány?Zkoušel jsi psát mail do redakce?
nefunkční neopensource projekty.Tady si nejsem jist, jaká možnost by ti vyhovovala: (a) nefunkční neopensource, (b) funkční neopensource, (c) funkční opensource, (d) funkční neopensource, (e) něco ještě jiného.
Odpověď by ale byla jen další snůžka keců ...Snůžka je něco mezi snahou a sněžením, nebo jak to je?
Samé alibistické kecy. Proč to neřekne rovnou? Na jeho místě bych se vyjádřil asi takto: „No, heleďte se, naši kamarádi berou milionové provize za zakázky na komerční software. Takže open-source může být klidně nejlepší, ale my ho prostě nechceme.“
Pokud se ukáže, že open-source by byl levnější... Tohle je opravdu blbá fráze. Kdo to posoudí? Kdo bude hodnotit zakázky? Jakou sumu asi obdrží příslušná hodnotící autorita (pokud možno nezdaněnou) v případě, že vybere open-source a v případě, že dá přednost proprietárnímu řešení? Tady je to bohužel jasné. Jedná se o soutěž „nula versus pořádná suma“, kde nula nikdy nevyhraje.
Dlouhodobým cílem každého státu by měl být přechod na otevřené standardy. Každý byte dat zatížený patenty, který státní úřady vyprodukují, není nic jiného než sprosté mrhání penězi daňových poplatníků.
Vtip o tom, že výběr software pro kurzy počítačové gramotnosti přenechají odborníkům, je taky naprosto výtečný. Kdo ty odborníky platí? Kdo kontroluje jejich činnost? Budou to stejní odborníci jako ti, kteří rozhodovali o označení ubohého svinstva zvaného OOXML za ISO standard?
Já chápu, že nežijeme v ideálním světě neúplatných lidí, kde politik řekne „základem dobře fungující elektronické státní správy je stoprocentní využití open-source a otevřených standardů, protože jedině tak lze zajistit transparentnost, vysokou úroveň zabezpečení a nezávislost na proprietárních technologiích“. I přesto bych čekal na straně politiků trochu víc odpovědnosti. Proč by daňoví poplatníci měli povinně odvádět daně Microsoftu (v podobě zbytečných licencí pro úřady)??? Tohle mi ještě nikdy nikdo nevysvětlil.
Pokud se ukáže, že open-source by byl levnější... Tohle je opravdu blbá fráze. Kdo to posoudí?Ano, to je složité, porovnat pořizovací ceny a ceny za údržbu/správu u několika nabídek, to jen tak někdo nezvládne.
Ne, to opravdu nezvládne. Během posledních cca deseti let to zatím ještě žádná ryze státní instituce nezvládla. Jak jinak si lze vysvětlit fakt, že dodnes platíme výpalné Micfrosoftu ze státních peněz? Jak jinak lze ospravedlnit nasazení béčkových řešení od Microsoftu nejen ve školství, kde se v podstatě jedná o podlý reklamní útok na děti, ale i na úřadech, kde by mělo jít především o spolehlivost a bezpečnost? Proč si dělat iluze, že úřady porovnání cen v budoucnu zvládnou?
Porovnání cen prostě nikdo nezvládne, protože to porovnávání neprovádějí superhrdinové, ale nedokonalí a úplatní lidé. Někdo přijde a řekne jim: „No jasně, není sporu o tom, že open-source je prostě levnější, v mnoha ohledech kvalitnější a že jeho nasazení je skvělá investice do budoucna. Jenže tady nejde jen o software že? Microsoft přece není jenom software. To jsou i provize pro jeho příznivce...“
Jen si tu situaci zkusme představit! Proti obratnému řečníkovi v obleku za sto litrů sedí několik úředníků, kteří sice možná pobírají nadprůměrný plat, ale dobře vědí, že jejich funkční období jednou skončí a že nějaké přilepšení k jejich nekonečným hypotékám by se hodilo. O open-source nic nevědí. Jejich starší generace si své první setkání s počítačem odbyla na kradených Windows a dodnes jsou rádi, že v těch Windows dovedou spustit prohlížeč. Pak je tam mladší generace poznamenaná Microsoft-only školstvím, která si taktéž nedokáže představit jiné řešení.
Celá pointa ještě jednou: Úředníci neporovnávají cenu nabídky, o které rozhodují, z pohledu státu či obecného blaha. Porovnávají jen a pouze zisk, který jim osobně může přinést. A obávám se, že tam proprietární software vyhraje na celé čáře, byť nelegální cestou. Koneckonců, ať mi prosím nikdo netvrdí, že projekt Internet do škol byl legální! Už tam bylo zjevné, že se schyluje k naprosté katastrofě.
Až tu bude zase nějaký plamenný řečník argumentovat Českou poštou, která údajně používá pouze Linux, nechť si zajde k přepážce, kde vydávají osobní certifikáty autority PostSignum QCA. Hádejte, jaký systém běží na počítači u přepážky! Co byste řekli? Já bych to tipoval na SELinux, OpenBSD, TrustedSolaris... Ani v nejhorším snu by mě nenapadlo, že tam uvidím Windows XP! Nic naplat, byly tam.
Ano, datové schránky jsou jedním z mnoha dalších nesmyslných případů. Vzhledem k současné situaci mám dojem, že dokud někdo nevymyslí nějaké radikální řešení (například postavit konečně viníky projektu Internet do škol před soud a začít s dostatečně hlasitou osvětou ohledně open-source), nic se nezmění.
O informovanost veřejnosti jde především. To je základní kámen úrazu. Je třeba si uvědomit, že třetina veřejnosti je negramotná. (Slovo počítačově už nemá smysl uvádět, protože v dnešní době už je počítačová negramotnost podobný problém jako neumět číst.) A pokud jde o ty „gramotné“ dvě třetiny, svůj názor na ně jsem už celkem jasně vyjádřil v diskusi o IPv6. Podle mě víc než 90% těchto lidí netuší, co je to operační systém, případně co přesně je a jakým způsobem vzniká software.
Taková je tvrdá realita: Drtivá většina populace momentálně není schopna pochopit, co je to open-source a jaké jsou jeho výhody. Tito lidé jakékoliv informace o výběru software pro státní úřady pouštějí jedním uchem tam a druhým ven, protože jim nejsou schopní porozumět. Kdo o věci aspoň něco ví, dokáže si výhody open-source uvědomit. (Žádné pořizovací náklady. Správci maji možnost okamžitě dělat změny a opravovat kritické chyby, bez čekání na proprietární aktualizace. Žádná závislost na problematikých technologiích a formátech. Žádné trvalé finanční závazky vůči jednomu dodavateli. Bezpečnost, spolehlivost a kontrola ze strany široké komunity.) Vysvětlit něco takového většině lidí a získat podporu většiny je však prakticky nemožné.
Co by mohlo současnou situaci změnit? Jedině dobré vzdělání, dobře fungující školství a další generace lidí, která už konečně pochopí, že samotná existence našeho současného světa je založená na IT a že výběr dodavatele software je mnohem důležitější než výběr dodavatele policejních aut. Ale co se může změnit, když školství ovládl Microsoft?
Kdyby se snížilo výpalné vyplácené Microsoftu za zbytečné školní licence na jeho zbytečný software, možná by pak ve školství nechybělo tolik peněz.
S učiteli to podle mého názoru nemá téměř nic společného, protože řadoví učitelé o projektu Internet do škol neměli možnost rozhodovat. (Beztak 90% z nich v té době netušilo, co je to Internet.)
Zaškolení učitelů informačních technologií by podle mého názoru nebylo příliš náročné. Přeškolit je z Wordu/Excelu na Writer/Calc by byla otázka nějakých dvou odpoledních povídání. Ti, kteří učí programování, by naopak měli jásat, protože Linux je pro takové účely nejlepší myslitelné prostředí. Tudíž není potřeba dostat do školství nějaké nové odborníky s vysokými platy.
Migraci veškerého vybavení větší střední školy (1000 studentů) na Linux by podle mého názoru zvládla parta pěti lidí za víkend. To jsou pořád nesrovnatelně nižší výdaje než výpalné pro Microsoft. Všechno ostatní by se obstaralo pomocí vzdálené správy. Dohled nad stavem HW, automatické aktualizace, správa balíčků pro příslušnou distribuci — to všechno by hravě zvládlo jedno malé pracoviště (nejvýše 20 lidí) pro celou republiku.
Nikdo ze zaměstnanců školy by se pak už nemusel full-time zabývat správou IT infrastruktury. Jednou z největších výhod by byla jednotná bezpečnostní politika pro všechny školy. Žádná škola by nemohla přehnaně špehovat či omezovat své studenty a zároveň by žádná škola nezůstala nechráněná před krádežemi osobních údajů a jinými útoky všeho druhu.
Současná situace je taková, že každá větší škola platí člověka, jehož jedinou náplní práce je obcházení problémů způsobených Microsoftem. To se musí změnit.
Ano, přesně tak, učitel nejsem. Přiznám se, že nechápu, v čem mají spočívat mé údajné iluze. Myslím si, že nejsem daleko od pravdy, když tvrdím, že ve spoustě škol se používá software nakoupený od jednoho dodavatele bez řádného výběrového řízení, což je pravděpodobně v rozporu se zákonem. Možná je iluzí myslet si, že by někdo někdy zjednal nápravu. Já ovšem zastávám názor, že zákony je třeba buď dodržovat, nebo změnit. Cokoliv mezi tím je špatné. Školy mají vychovávat zodpovědné občany, kteří znají svá práva i své povinnosti a ctí práva ostatních. Proto je velká chyba, když škola samotná (či její zřizovatel) porušuje zákon a svým studentům (byť nepřímo) vštěpuje zásadu „Microsoft everywhere, Microsoft forever“. Obávám se, že takové školství produkuje generaci neschopnou objektivního pohledu na problematiku software. Tito lidé budou mít už od mládí „jasno“ v tom, že s každým počítačem se jaksi pojí software od Microsoftu. Takový trend považuji za velmi nebezpečný.
Ono se asi neměly pokládat jen otázky co bude, ale i co bylo. Například:
U ODS jsou odpovědi samozřejmě jednoduchá: ne a nic. Ale Íčko by to určitě odpovědi nějak zaonačil. Co taky čekat od člověka, který vyhodí 1,5 miliardy za licence MS office a pak tvrdí, že když je OS výhodnější, tak ho použijí.
Náhodou pan předseda je fakt pěkný. A ještě k tomu dělá do DB, další plus. K dokonalosti chybí akorát místo působení - Liberec mám kapku z ruky .
vypada tak nejak podivne
Jak by měl vypadat? Mít vyholenou hlavu a nosit bombra?
V oblasti poplatků organizaci OSA nechceme nic měnit na současné legislativě.Proc mne to ani neprekvapuje ... vsak oni taky hrabou .. a kdovi, treba ti v OSA jsou jeho pribuzni/kamaradi. Prece by jim ten zlaty kseft nepokazil .. FUJ
Politik nemusí rozumět všemu, to ani nejde. Ale když nemusí reagovat z placu, může se poradit. A když už má výkonnou funkci tak tuplem. To co Langer navyváděl jako ministr nijak omluvit nelze.
A že je stavba mešit neodpovědná, to je zas můj názor. Nicméně, dle zkušeností, asi správný.Přesně tak, mešity už zabily a zranily spoustu lidí. Padající omítka, cihly, to všechno je strašně nebezpečný
osobne zastavam nazor, ze strana s panem knizetem je nejmensi zlo z tech stran, ktere maji sanci se dostat do parlamentuOsobne by mne zajimalo, cim je tento nazor podlozen.
Hm, koukám, že redakce poslední dobou na veškeré výtky reaguje zatvrzelým mlčením.Redakce nemá sílu číst komplet všechny diskuse okamžitě po té, co se objeví.
Řekněte wow. Týden před volbama se na titulní stránce na nejexponovanějším místě objeví dva rozhovory se švarcumberkem. Koho že to ten Leoš asi bude volit...Ve skutečnosti to nemá s Leošem nic společného. Nemusíte tomu věřit, ale je to tak. AbcLinuxu.cz musí poslouchat firemní rozhodnutí. A jedno z nich je propagovat články na dalších spřízněných portálech. Jistě jste si mohli všimnout, že v rámci zdejší série rozhovorů nikoho nevyzdvihujeme.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.