Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Skupina školáků ubila v zoologické zahradě na Slovensku tučňáka. K zarážejícímu útoku došlo ve středu v Kavečanech nedaleko Košic. Více viz aktualne.cz.
Tiskni
Sdílej:
A čo potom tie kecy, že tučniaci majú proti šutrom prirodzenú imunitu? Bah!
tučniak je kultTak to jsme to teda dopracovali.
Tak to jsme to teda dopracovali.Tu mi fakt uniká pointa!!!!
Čeští novináři si bohužel dneska můžou psát celkem co chtějí a může za to česká legislativaNo to je teda smůla, že si někdo může psát co chce. Mělo by se to kontrolovat a regulovat. To vždycky pomůže. Noviny bychom pak mohli distribuovat přepisováním a předáváním přepisů přátelům - v minulosti se to osvědčilo.
U práv na odpověď a práv na dodatečné sdělení (které by měli řešit tyhlety novinářské kydy) není žádný postih, tudíž tyto žádosti jsou standardně archivovány do skartovačky"Právo" na odpověď - pěkná blbost, zcela nelogická věc, je to výmysl idiota. Závěr: a) Novináři jsou obecně špína. b) Tvé názory jsou větší špína. c) "Právo" na odpověď je blbost. d) Způsobem, jakým se někdo může bránit (= pokud dojde k porušení zákonů), jsou soudy. e) Že soudy možná pracují špatně, to je jiná věc.
Mluvím já o cenzuře? Jen říkám, že noviny by neměli psát očividné lži či nedoložitelné informace, zejména pokud mohou někoho poškodit, což se například v tomto případě stalo (vsadím se, že ať to ta skupinka udělala nebo ne, tak určitě si za to už něco vytrpěla) a vsadím se taky, že existují ještě mnohem horší případy, zvlášť pokud se znelíbíte majiteli jedné ze tří firem, která vlastní signifikantní část českých novin...Čeští novináři si bohužel dneska můžou psát celkem co chtějí a může za to česká legislativaNo to je teda smůla, že si někdo může psát co chce. Mělo by se to kontrolovat a regulovat. To vždycky pomůže. Noviny bychom pak mohli distribuovat přepisováním a předáváním přepisů přátelům - v minulosti se to osvědčilo.
Právo na odpověď možná ano, ale právo na dodatečné sdělení ne... a) To je velká generalizace, ale část novinářů nepochybně je b) Dobře... c) jak myslíte, mně to přijde relativně rozumná věc d) ano, to jsou e) Pokud soudy špatně pracují a ještě nejsou schopny dávat adekvátní tresty (pokuta 50 tisíc je pro velké noviny naprostý výsměch), pak je něco špatně s českou legislativou (zejména s tiskovým zákonem) a zejména proto si mohou noviny psát co chtějí...U práv na odpověď a práv na dodatečné sdělení (které by měli řešit tyhlety novinářské kydy) není žádný postih, tudíž tyto žádosti jsou standardně archivovány do skartovačky"Právo" na odpověď - pěkná blbost, zcela nelogická věc, je to výmysl idiota. Závěr: a) Novináři jsou obecně špína. b) Tvé názory jsou větší špína. c) "Právo" na odpověď je blbost. d) Způsobem, jakým se někdo může bránit (= pokud dojde k porušení zákonů), jsou soudy. e) Že soudy možná pracují špatně, to je jiná věc.