Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 00:09
Poměrně nová a zajímavá distribuce, která si zakládá především na průhlednosti, čistotě a rychlosti systému, snadné správě a téměř neomezené variabilitě. Arch Linux si lze snadno upravit přímo k obrazu svému, protože stále máte nad systémem absolutní kontrolu.
Tyto vlastnosti jsou mimo jiné připisovány také populární distribuci Gentoo. Na rozdíl od Gentoo však Arch Linux používá binární balíčky (balíčkovací systém Pacman), takže se vyhnete zdlouhavé kompilaci, a funkční základ systému můžete mít nainstalován během několika minut. Podobně jako Gentoo se Arch Linux spoléhá na přístup k internetu, takže je velmi vhodně mít dobré připojení. V následujícím článku se Arch Linuxu podíváme lépe na zoubek.
První verze Arch Linuxu opustila "výrobní linku" už v roce 2002, letos v lednu vyšla již verze 0.7, která má označení Wombat. Použité jádro je 2.6.10-3 (můžete se samozřejmě rozhodnou i pro jádro 2.4.29-1, seznam všech balíčků vydání 0.7 můžete najít na http://www.archlinux.org/pkglist.php?r=0.7). Tyto údaje však nejsou příliš důležité, protože se předpokládá, a je to autory také doporučeno, že si hned po instalaci aktualizujete systém na současný stav. Současná verze například jádra je 2.6.11-7.
Arch Linux je distribuce optimalizovaná pro procesory i686 (Pentia II a kompatibilní). V současné době se pracuje také na portu pro 64bitové procesory. Arch Linux se tedy nehodí pro starší stroje, protože nepůjde nainstalovat. Díky optimalizaci je systém pěkně svižný přímo "out-of-the-box" a co do rychlosti je na špici binárních distribucí.
Oproti velkým distribucím typu Mandriva a SUSE se Arch Linux orientuje více na pokročilé uživatele (podle autorů jsou to ti, kteří se nebojí práce v textovém režimu) než na začátečníky. To se projevuje především totální absencí jakýchkoliv grafických konfiguračních nástrojů, není zde ani program linuxconf. Také dokumentace není k systému "přibalena", aby prý nezabírala místo na disku. Manuálové stránky jsou samozřejmě k dispozici. Autoři zastávají názor, že dají-li se sehnat manuály a návody na internetu, není potřeba, aby soubory s nimi zabíraly místo na disku. Každý, kdo se rozhodne vyzkoušet Arch Linux, se musí alespoň pro začátek obrnit pevnými nervy a počítat s poněkud spartánským prostředím. Díky tomuto přístupu se naplňuje základní filozofie distribuce - aby byla přehledná, kompaktní, stabilní a lehce modifikovatelná pro různé účely.
Nainstalovat Arch Linux je možné buď z instalačního CD (tato možnost je jednodušší), nebo z ftp serveru. V obou případech je nutný přístup k internetu. ISO obraz instalačního CD je možné získat ze stránek projektu (www.archlinux.org) ze sekce "Download". Velikost souboru je něco okolo 570 MB. Po vypálení ISO obrazu na CD a jeho vložení do mechaniky restartujte počítač a můžete se pustit do instalace.
Instalace probíhá jenom v textovém režimu. Uživateli je k dispozici menu, pomocí kterého může ovládat průběh instalace. Menu není kontinuální, takže se dá mezi položkami přepínat téměř libovolně, můžete se vracet a dělat změny, a to tak dlouho, dokud nebudete s konfigurací instalace spokojeni. Základními kroky instalace jsou: rozdělení disku na oddíly a jejich připojení, výběr balíčků, instalace zavaděče a poinstalační nastavení.
Instalátor nabízí volbu smazání celého pevného disku, nebo ruční nastavení. Nevšiml jsem si, že by bylo možné automaticky zmenšovat disky s Windows, jak to dělají grafické instalátory velkých distribucí, takže je dobré vytvořit si v takovém případě vhodný oddíl některým jiným programem, ať už je to Partition Magic pod Windows, nebo nějaký bratříček z GNU/Linux jako třeba parted. Ruční nastavení probíhá přímo v instalátoru a je trošku nepřehledné, ale ten, kdo má zkušenosti s fdiskem, by neměl pocítit větší problém. Je také důležité disky před instalací připojit. Instalátor vám to připomene, ale veškerou práci musíte udělat sami.
Výběr balíčku probíhá ve dvou fázích. V první si vyberete, jaké tematické celky se budou instalovat (podobné jako při instalaci Slackwaru), ve druhé fázi si můžete vybrat jednotlivé balíčky. Je možné lehce zvolit k instalaci všechny balíčky, v tom případě počítejte s místem tak kolem 1,5 - 2GB. Autoři doporučují instalovat z CD pouze základní systém (volba "base") a zbytek doinstalovat později ručně z internetu. Jakou to má výhodu? Základní CD obsahuje jenom omezený počet aplikací (oproti tomu, na co jsme zvyklí třeba od Mandraku nebo SUSE), takže se ruční instalaci stejně nevyhnete. A čím víc balíčků si nainstalujete z CD, tím více jich budete muset opět z internetu aktualizovat (to neplatí, rozhodnete-li se pro "Release" aktualizace, ale o tom později). Také už budete instalovat pomocí správce balíčků, který za vás vyřeší všechny závislosti. Při ručním výběru balíčků před instalací se může stát, že odeberete balíček, na kterém závisí nějaké jiný, a o problémy je postaráno.
Na výběr je obligátní dvojice LILO, nebo Grub. Každý si vybere, co se mu
líbí - jako výchozí volba je však nastaven Grub. Před instalací je možné
editovat potřebné konfigurační soubory (v závislosti na použitém zavaděči
buď lilo.conf
nebo menu.lst
), popřípadě použít
standardní konfigurační soubory dodávané s distribucí. Pak ovšem musíte
počítat například s tím, že budete mít při startu jenom jednu volbu k
zavedení, a to Arch Linux. Automatická detekce jiných operačních systémů
se neprovádí.
Po úspěšné instalaci je možné ještě před restartem editovat některé
z konfiguračních souborů systému. Osobně doporučuji věnovat pozornost
souborům rc.conf
a profile
(později v adresáři
/etc
), ve kterých specifikujete například rozložení
klávesnice, výchozí znakovou sadu, locales a připojení k internetu. Když
jste spokojeni, můžete restartovat počítač (příkazem reboot z konzole).
Jestliže všechno proběhlo dobře, máte svůj první Arch Linux.
Jedním z cílů je, aby Arch Linux byl pořád co nejaktuálnější, proto autoři distribuce zavedli dvě možné metody aktualizace systému pomocí "Current" a "Release" repozitářů. Je na uživateli, aby se rozhodl, která verze mu bude vyhovovat. V repozitáři "Release" jsou balíčky v těch verzích, ve kterých byly při vydání jednotlivých "Release" verzí, poslední je z ledna 2005 - 0.7 Wombat. Tato verze se nemění, dokud není vydána nová verze distribuce. Rozhodnete-li se pro cestu "Release" aktualizací, potom počítejte s vývojovým cyklem zhruba 1x až 2x do roka. Jestliže máte přístup k internetu, vřele doporučuji cestu druhou.
V repozitáři "Current" jsou nejnovější balíčky, které jsou dostupné a jsou označeny jako "stable". Každý den tedy dochází k jejich aktualizaci a není třeba se bát, že by distribuce neměla vyřešeny bezpečnostní opravy a opravy chyb. Pokud pravidelně aktualizujete, pak máte systém neustále plně aktuální, podobně jako u Gentoo. Nemusíte tedy čekat na další a další verze a aktualizovat "skokem", Arch Linux je pořád "in".
Některé programy nejsou ještě označeny za stabilní, ale jsou už velmi dobře použitelné. Zvlášť na desktopu, kde se většinou nepožaduje příliš přísná stabilita, si lze vyhodit z kopýtka a nainstalovat nějakou tu beta verzi, např. OpenOffice.org 1.95 Beta, která je už velmi dobře použitelná. Takové balíčky se nacházejí v repozitářích "Unstable" (beta verze) nebo "Testing" (obdoba mandrakovského Cookeru), kde čekají na zařazení do oficiálního "Current" stromu. Samozřejmostí jsou také repozitáře uživatelské (AUR), ze kterých si můžete stáhnout spoustu dalších aplikací, připravených svépomocí a schválených k použití.
Arch Linux používá výborný správce balíčků - pacman (PACkage
MANager), který práci s balíčky zjednodušuje na minimum. Samozřejmě je
pouze konzolový, ale úžasný svou jednoduchostí. Ke všem činnostem si
vystačíte s příkazem pacman
(jako root) a trochou
přepínačů. Ukažme si ty nejzákladnější. Balíčky jsou, podobně jako u
Slackware, soubory *tar.gz.
pacman -Sy
/etc/pacman.conf
.pacman -S [jméno balíčku]
pacman -Sy [jméno balíčku]
pacman -R [jméno balíčku]
pacman -Syu
Jelikož je Arch Linux založen na balíčcích, není příliš dobré instalovat do systému programy ručně. Když potřebujete vlastní balíček, můžete si ho lehce vytvořit pomocí programu abs a makepkg. Na stránkách Arch Linuxu je velmi detailní popis, jak to lze udělat. Doporučuji dodržet přesný postup, vyplnit požadované informace ohledně verze a závislostí a nabídnout poté vytvořený balíček komunitě. Uděláte dobrý skutek.
Když se přeneseme přes mírně nevlídné instalační prostředí a pomocí pacmana aktualizujeme základ systému, musíme doinstalovat spoustu dalších věcí jako například správce oken (nechceme-li použít například WM nebo Fluxbox). V základní instalaci chybí KDE, Gnome i Xfce4. Stejně tak musíme doinstalovat i spoustu dalších programů, aby byl náš systém použitelný. Pomocí pacmana je to naštěstí hračka. Rychlost instalace závisí na rychlosti vašeho internetového připojení.
Je-li nainstalováno vše, co jsme potřebovali, můžeme už s Arch Linuxem normálně pracovat. Méně pokročilým uživatelům může dělat problémy absence konfiguračních nástrojů, protože je nutné všechno dělat ručně. Na druhé straně je ruční nastavení rychlé, čisté a přehledné a po kratší době si lze dobře zvyknout. Pozitivní zpráva je, že co jednou funguje, funguje napořád, takže stačí mouchy vychytat jednou a dál už nemusíme nic řešit. Mám taky pocit, že systém je celkově stabilnější než velké distribuce, které jsem zkoušel před Arch Linuxem. Vůbec poprvé mi funguje low-latency nahrávání v reálném čase, což jako hudebník amatér velmi oceňuji. Problém je trošku s lokalizací, kdy ne všechny programy jsou lokalizované, takže některé na mě mluví anglicky, což mi osobně příliš nevadí, ale někdo může být jiného názoru.
Jinak se práce s Arch Linuxem neliší od práce s kteroukoliv jinou distribucí. Záleží na vás, které balíčky si budete chtít nainstalovat, jaký správce oken a co budete přesně používat. Arch Linux si můžete upravit přesně k obrazu svému, a to poměrně pohodlně. Pokud budete mít potíže, na stránkách Arch Linuxu najdete veškerou nápovědu k distribuci, wiki stránky a také komunitní fórum plné ochotných lidí. Dokumentace bohužel není v češtině a diskusní fórum také ne.
Klady Archlinuxu:
Nevýhody Arch Linuxu
Arch Linux je podle mě velmi příjemná distribuce, kterou lze prý s úspěchem použít jak na serveru (nezkoušel jsem), tak na desktopu (zkoušel jsem a funguje). Konzervativní správci mohou pro server použít pouze balíčky ze stromu Current, které jsou otestované a prohlášené za bezpečné, ostatní se mohou kochat nejnovějším OpenOffice.org či KDE, aniž by museli čekat na oficiální verzi 2006 a podobně. Osobně si myslím, že v budoucnu se její postavení bude dále zlepšovat a najde si pevné místo na slunci, podobně jako Gentoo. Rozhodně stojí za vyzkoušení.
S Arch Linuxem mám vlastní zkušenost od verze 0.6 . Jeho dodržování KISS filozofie, systém inicializačních skriptů - aneb /etc/rc.conf "one rule them all" , formát instalačních balíčků, pacman a ABS mi byli velmi sympatické. Bohužel dojem zkazily občas některé balíčky z currentu, které nebyly správně připravené a po aktualizaci některé aplikace přestaly fungovat, jednou dokonce i celý systém. Vždycky se to podařilo nakonec zprovoznit, ale byly to IMHO zbytečné problémy a navíc jsem zvyklý na spolehlivější distra.
ve stable x86 byly pořád čím dál tím starší ebuildy (zkrátka pomalé aktualizace)Nejaky priklad by pro zajimavost nebyl? Aniz bych pripisoval zavodum o dny a mini-upgrady nejaky velky vyznam, tak jen namatkou: AL: k3b 0.11.24-2 (Extra) Gentoo: 0.12_beta1 (hardmasked) / 0.11.24 (masked) / 0.11.23-r2 (stable) AL: elinks 0.10.5-1 (Extra) Gentoo: 0.10.5 (masked) / 0.10.4 (stable) AL: alsa-driver 1.0.8-3 Gentoo: 1.10.9 (masked) / 0.10.8 (stable) Jeste se musim podivat, co znamena v ArchL "stable" :) Moje nadseni pro experimenty prave zchladilo Ubuntu 5.04, ktere bych po selhani konfigurace xorg (nenastavilo zadnou refresh rate, bez varovani, rucne nastavenou ignoruje!) oznacil velkym BETA. Krome toho si stahuje klidne za mymi zady (v konzoli pod nabehlou grafikou) celej openoffice kvuli zavislostem, diky chybam v ceskem instalatoru neni mozne instalaci korektne ukoncit, nefunguje diakritika v konzoli... na dalsi zjistovani uz jsem nemel nervy. O Ubuntu se ovsem pise stejne nadsene jako ted o ArchL... mam to zkusit, nebo taky brat nadseni radsi s velkou rezervou?
Hlavním důvodem bylo asi to, že ve stable x86 byly pořád čím dál tím starší ebuildy (zkrátka pomalé aktualizace)Uved prosim konkretni priklad, o kterych baliccich mluvis.
a Gentoo developeři mi přišli velmi uzavření (jako by nechtěli moc přijímat pomoc zvenší).Priklad?
Příkladů je mnoho, třeba MySQL, PHP,Jeste zminit verze. Kdyz proste neco neni podle rozhodnuti vyvojaru stabilni, tak to tak neoznaci. V cem je problem?
KDEPokud mluvis o KDE/3.4, tak je tam bug s
-fvisible
optionou pro gcc.
GCCPokud ke sve praci potrebujes nove GCC, samozrejme si ho muzes nainstalovat, aniz bys nutil Portage pouzivat prave tu novou verzi.
sun-jre a sun-jdk, atp. Můj /etc/portage/package.keywords už zabíral asi cca přes 6 obrazovek, to už sem rovnou mohl přejít kompletně na unstable ~x86 (jenže to pak člověk ztratí kontrolu a to sem nechtěl). Navíc dost věcí bylo i hard-masked (třeba ta java 1.5, mysql 4.1.x, atp.) a to sem opravdu pokoušet nechtěl (i když něco sem ručně unmaskoval).Tak ted Te ale vazne nechapu - nechces pokouset stesti, a protim Ti vadi, ze neco jeste "neni dozraly"?
ale prostě mi přišli uzavření.Mohl bys mi prosim vysvetlit, co tim myslis?
např. v Bugzille sem narazil na spoustu ebuildů na novější verze programů, které ovšem ani po dlouhé době do portage nebyly zahrnutyOficialni vysvetleni od vyvojaru: "Je nas malo."
To "nechci pokouset stesti" je zcela na miste, protoze kdyz clovek odmaskuje hard-masked ebuild, muze se rozloucit s podporou developeru kdyby mel pripadne nejake problemy. Navic je to vec kterou opravdu nemam rad, prijde mi to proste "neciste".Ale tim padem mi proste prijde mirne schizofrenni na jedny strane horekat nad tim, ze neco neni oznaceno jako stabilni, a na druhy strane se to bat pouzivat kvuli obavam o stabilitu. Chapes?
muzu byt odpalkovan s tim at pouzivam bud komplet stable x86, nebo komplet unstable ~x86 systemIMHO bys nebyl.
Ale tohle rikam opravdu jen tak namatkove, s timhle sem problemy nemel. Jen mi to prijde trosku divne, ze zatimco dnes jiz temer vsechny moderni distribuce (o Debianu se samozrejme vubec nebavimPredpokladam, ze se bavime pouze o) pouzivaji standardne GCC 3.4, v Gentoo je GCC 3.4 stale jako unstable (a to jiz opravdu hooodne dlouho).
x86
, treba amd64
uz ho pouziva hodne dlouho. Zrejme k tomu maji (x86) nejaky duvod :-P.
Co se tyce KDE 3.4, tak opravdu nechapu proc by to mel byt problem, kdyz vsude jinde uz je KDE 3.4 standardne pouzivano. Nevim jaky konkretni bug mas ted na mysli, ale nastavovat rucne -fvisibility GCC flag stejne neni vubec v poradku a kazdej Gentoo developer by te v pripade problemu vyfuckoval, pokud by zjistil za mas napr. v CXXFLAGS dano -fvisibility=hidden. Ale mozna je ten bug o kterem mluvis o necem jinem, fakt nevim, ted jen strilim od boku...Mluvim o tomhle.
To je sice pekne (a vim o tom), ale to je presne to jadro pudla o kterem sem mluvil, kdyz sem rikal ze mi Gentoo developeri prijdou uzavreni. Sice se omlouvaji ze jich je malo, ale ze by tedy zacali prijimat ve vetsim poctu nove developery, to nee...Vis, asi takhle - pokud mas zajem, tak ho nejdriv nejak ukaz (napriklad patchema do bugzilly), a az potom muzes cekat, ze z tebe "bude developer". Musi zustat nejaka hranice, vyvojare nemuze delat kazda cvicena opice. QA musi byt
Jedine moje vysvetleni je, ze developeri co maji na starost x86 architekturu jsou oproti tem z amd64 prehnane konzervativni.KDE 3.4 je maskovano z dobrych duvodu, postupne se prichazi na drobne chyby, napr. pokud nekdo instaloval zaroven Gnome 2.10 a kdebase-startkde-3.4.0, coz se asi nedeje tak casto, rvaly se oba desktopy o jedno menu... Kde beres tu jistotu, ze kdyz neco jine distro oznaci jako "stable", ze to take skutecne je vychytane? Protoze se jeste na nejakou chybu neprislo? ;) Uz vickrat se v portage ocitla nevychytana "stable" aplikace, takze nyni je skvele, ze se venuje testovani dostatek pozornosti a casu. Jestli tohle ma byt "konzervativni", tak zaplatpanbu za to :) Zvlast kdyz jsou prave k dispozici ty maskovane a postupne opravovane ebuildy (napr. zminovany kdebase-kdestart-3.4.0-r2), jen holt stale nepracuji tak, aby za ne dali vyvojari ruku do ohne. Ze se obcas nektere ebuildy zpozdi, je logicke, protoze jejich celkovy pocet nepochybne roste rychleji nez pocet vyvojaru. Pokud presne nevis, jaka kriteria vedou k zarazeni do "stable", neni fer srovnavat podle toho konzervativnost distribuce. Oznacit neco za stabilni, i kdyz to neni dostatecne vyzkousene, to neni zadne umeni. Tim se nechci nejak dotknout vyvojaru ArchLinuxu, mozna je jich opravdu tolik a maji tolik feedbacku od uzivatelu, ze testovani supernovych balicku je dukladne... Kriteriem by mohly byt zaznamy v bugzille u stabilnich verzi :) Ostatne, nevim, jake touhy vedou k okamzitemu upgrade za kazdou cenu o tyden dva driv, pokud mi aplikace pracuje spravne...
[...] o Debianu se samozrejme vubec nebavimV Debianu je gcc 3.4.3 v unstable i v testingu. Kdy uz si nekteri odpusti ty vecne narazky na neaktualnost Debianu? Neaktualni je pouze stable, se kterym se ale stabilni verze vetsiny ostatnich distribuci nemohou vubec srovnavat.
Kdy uz si nekteri odpusti ty vecne narazky na neaktualnost Debianu?Nikdy, protoze nejlip se delaj nejapny narazky na distro, ktery clovek nepouziva a tudiz nezna ;)
Na rozdíl od Gentoo však Arch Linux používá binární balíčky (balíčkovací systém Pacman), takže se vyhnete zdlouhavé kompilaci,
emerge --usepkgonly foo
neboli Gentoo samozrejme umoznuje instalovat predkompilovane binarni balicky. Neznam sice nikoho, kdo by to nejak pravidelne delal, ale sam jsem tuto moznost jednou kvuli casu vyuzil. Neni rozdil jako rozdil ;)
Mimochodem FBSD má skoro 13.000 portovaných aplikací a zvládaj dělat binární aktualizace pro platformy i386, amd64, aplha, sparc, itanium a bůhví co ještě. A co teprve takový Debian, že
Kolik ma Arch linux k dispozici balicku (Gentoo aktualne tusim asi 9500)? Na kolika architekturach bezi (x86, amd64, hppa, ppc, ppc64, sparc, sparc64, alpha, mips,...)?Když si někdo pochvaluje binární bezpečnostní updaty u jedné distribuce, tak mu odpovíš tím, že jiná distribuce má ebuildy pro mnoho architektur? Dalo by se to chápat tak, že říkáš: "Arch to má snadné, když kompiluje jen pro jednu architekturu. Gentoo by to mělo těžší, protože podporuje architektur více." A proto se ti dostalo odpovědi, že existují i distra, která tu kompilaci zvládají i pro množství architektur.
nejprve se to zeptalo na skupiny, dal jsem vsechnyA nebylo to dependency hell zpusobeno timto? Ono kdo chce kam, pomozme mu tam ;)
Tohle neni problem Archu ale proste toho, ze u hromady aplikaci je nutno delat kompromisy - bud zkompiluju program s podporou nejake veci a pak danou vec v systemu mit proste musim (jinak mi program vubec nebude kvuli chybejicim knihovnam startovat... neplati to sice vzdy, ale ve vetsine pripadu bohuzel ano), nebo ho zkompiluju bez te podpory ale pak lidi co to chtej maj proste smulu. Sice by si ten program pomoci vyborneho ABS mohli jednoduse rekompilovat, ale v pripade kolosu jakym je KDE (nebo OpenOffice, GNOME ci cokoliv jineho) to uz je trochu problem./me mysli na Gentoo
Balíčky jsou, podobně jako u Slackware, soubory *tar.gz.
pokud vim, tak balicky jsou ve formatu pkg.tar.gz, takze je na prvni pohled videt, ze jde o balicek
Jinak se musim pripojit s nadsenim pro tohle distro - presel jsem ze slackware, ktrery sam o sobe je bezva (doporucuji ho jako startovaci distro - s pomoci slackbooku ho dokaze rozjet kazdy a neziska "zlozvyky" z klikacich disribuci - ale to je jen subjektivni nazor, no flame please), a ziskal distro, ktrere je mozna jeste o trosiscku tezsi na nastaveni (coz povazuju za plus - resp. to, ze je to system, ktery se nesnazi byt lepsi a chytrejsi nez uzivatel), ovsem samostna sprava systemu a balicku je diky pacmanu az nechutne trivialni.
Dokonce existuje rozsireni pajman, ktere je neco na zpusob pkgtool v slackwaru, to jest dava moznosti pacmanu do jakehosi "menu"
K dokumentaci - neni prilis velka, ovsem je to proto, ze se problemy resi na phoru ci irc a pokud je shoda na nejakem "obecnejsim" reseni, tak se da na wiki stranky.
archlinux je skutecne velmi povedena distribuce a jak nekdo napsal vyse, i po dlouhe dobe jsem z nej stale nadsen Super distro, spokojeně používám. Kromě návodů na oficiálním webu můžete pochytit něco o instalaci a používání pacmana etc. na mojích stránkách:).
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.