Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách
… více »Můj Slack mne poslední dobou zlobí, tak jsem pošilhával jinde a zkusil Arch Linux.
První co mne zarazilo, byla absence iso obrazů verze vyšší než 0.7. Prošel jsem asi 8 ftp serverů, na které odkazuje stránka Download, ale všude byly jen iso Wombatu (0.7). Stáhl jsem tedy tento (cca 570MB) a hodil na RW. Po bootu docela příjemný instalátor v ncurses (dokonce jsem si vypisoval jednotlivé kroky instalace, abych se o ni v češtině mohl podělit s ostatními), snadné nastavení a instalace.
Pak následovalo modprobe na síťovku, aktualizace na current (pacman -Syu), přidání uživatele, změna xinitrc na xfce a startx. A to mne dostalo, spustilo se mi totiž xfce-3.8 = první rána. Pak jsem zjistil, že musím stáhnout balík xfce4 (pacman -S xfce4). Znovu startx a xfce anglicky a rozlišení podivné. Hledám tedy v /etc/X11 xorg.conf a nic (vůbec ten systém konfiguračních souborů mi přišel podivný) = další rána. Pak ještě úprava profile na cs_CZ, po které následovaly nějaké tři chyby ve smyslu, že ty soubory tam vůbec nejsou (lokalizace tedy ve výsledku tak napůl) = třetí a poslední rána.
Dneska už to bylo jednodušší - z domu donést Slackware 10, instalace, přes lynx stáhnout swaret, --update, --upgrade, jádro 2.6.11 a teď píšu zase ze slackware-current, xfce-4.2.1.1, firefox-1.0.2-cs.
Akorát jsem já hňup naivní zastřelil Slacka bez záloh, takže všechno znovu (apache, mysql, jabber, samba,...)
Tiskni
Sdílej:
Dokonce je to napsane i na strance s mirrorama, na kterou odkazujes.
Jinak k tomu ostatnimu bych rekl snad jen to, ze co si clovek nenastavi, to nema. Ale prekvapujeme, ze na to nejsi ze Slackwaru zvykly. Abych se ale vyjadril ke konkretnim namitkam, tak:
1) X.org ti vzdy pri startu vypisuje, odkud bere nastaveni.
2) Pokud jde o lokalizaci, tak ja mam v /etc/rc.conf radky:
KEYMAP=cz-lat2 CONSOLEFONT=lat-16a nemel jsem problem ani na desktopu ani na notebooku.
Ano, už jsem také instaloval ArchLinux, dokonce dvakrát. Poprvé jsem trochu kousal zlostí do zdi, ale napodruhé už to bylo jako v bavlnce. Teď mi jede všechno OK, a jsem spokojený.
Chystám o tom nějaký článek, tak tam napíšu víc.