Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Můj Slack mne poslední dobou zlobí, tak jsem pošilhával jinde a zkusil Arch Linux.
První co mne zarazilo, byla absence iso obrazů verze vyšší než 0.7. Prošel jsem asi 8 ftp serverů, na které odkazuje stránka Download, ale všude byly jen iso Wombatu (0.7). Stáhl jsem tedy tento (cca 570MB) a hodil na RW. Po bootu docela příjemný instalátor v ncurses (dokonce jsem si vypisoval jednotlivé kroky instalace, abych se o ni v češtině mohl podělit s ostatními), snadné nastavení a instalace.
Pak následovalo modprobe na síťovku, aktualizace na current (pacman -Syu), přidání uživatele, změna xinitrc na xfce a startx. A to mne dostalo, spustilo se mi totiž xfce-3.8 = první rána. Pak jsem zjistil, že musím stáhnout balík xfce4 (pacman -S xfce4). Znovu startx a xfce anglicky a rozlišení podivné. Hledám tedy v /etc/X11 xorg.conf a nic (vůbec ten systém konfiguračních souborů mi přišel podivný) = další rána. Pak ještě úprava profile na cs_CZ, po které následovaly nějaké tři chyby ve smyslu, že ty soubory tam vůbec nejsou (lokalizace tedy ve výsledku tak napůl) = třetí a poslední rána.
Dneska už to bylo jednodušší - z domu donést Slackware 10, instalace, přes lynx stáhnout swaret, --update, --upgrade, jádro 2.6.11 a teď píšu zase ze slackware-current, xfce-4.2.1.1, firefox-1.0.2-cs.
Akorát jsem já hňup naivní zastřelil Slacka bez záloh, takže všechno znovu (apache, mysql, jabber, samba,...)
Tiskni
Sdílej:
KEYMAP=cz-lat2 CONSOLEFONT=lat-16a nemel jsem problem ani na desktopu ani na notebooku.
Ano, už jsem také instaloval ArchLinux, dokonce dvakrát. Poprvé jsem trochu kousal zlostí do zdi, ale napodruhé už to bylo jako v bavlnce. Teď mi jede všechno OK, a jsem spokojený.
Chystám o tom nějaký článek, tak tam napíšu víc.