Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Kdybych měl volné nějaké finanční prostředky, postavil bych si počítač. Ne že bych už jeden neměl, ale není to ono. Má totiž klidovou spotřebu kolem 160 - 170W (podle měřítka z Lidlu). A to není zrovna málo. Když běží přes den tak 7 - 8 hodin denně a o víkendu až 13 hodin denně.
Někoho možná napadne, jestli by nebylo lepší ten stávající jen vyměnit, ale tudy cesta opravdu nevede. Na čem bych si pak hrál?. Hraju si ale tak 0 - 3 hodiny denně, takže po zbytek času mi na stole 'hučí' žrout peněz za energii a přitom by vůbec nemusel. Proč si tedy nepořídit ještě jeden počítač na takové ty normální věci - internet, poštu, IM, správu fotek, stahování, vypalování, cokoli?
Jistým problémem je, aby se počítače nehádaly o klávesnici, myš a monitor. To se dá většinou vyřešit krabičkou, které se říká KVM switch. Já osobně bych to možná vyřešil bezdrátovou klávesnicí s trackballem, kterou již vlastním (viz, originál asi zde) a připojením sekundárního počítače do VGA vstupu mého monitoru Samsung SyncMaster 2253BW.
A teď k samotnému hardwaru:
Jde mi o spotřebu, takže Atom, konkrétně Atom 330 na desce Intel BLKD945GCLF2 Little Falls 2.
Do desky přidáme jeden 2GB paměťový modul OCZ.
Desku pak opatrně vmontujeme do skříňky In-Win BM639 ITX Black/Silver.
Přidáme pevný SATA II disk s akurátní kapacitou 320 GB, konkrétně Samsung SpinPoint F1 HD322HJ, DVD mechaniku Sony-Nec AD-7590S a protože máme i fotoaparát, přidáme čtečku paměťových karet Apacer Mega Steno AE300 Silver a máme uvařeno. Tedy postaveno.
Zbývá už jen nainstalovat svou oblíbenou distribuci a za ušetřené peníze udělat radost sobě, manželce, dětem, vnoučatům nebo komukoli koho máme rádi.
Update: Opravdu, ale opravdu nestavím HTPC, takže některé připomínky v diskuzi jsou opravdu mimo mísu.
Tiskni
Sdílej:
Podla mna PC s rovnakou spotrebou a dvojjadrovym CPU na vyssom takte mi urobi vacsiu radost ako Atom :) Vid prispevok nizsie. Clanok porovnava dost zaujimavych parametrov.
To je teda hnus... Takovou miniaturní desku hodit do takovéhohle case. My to máme v Morexkách, ale dobré jsou i od Emca.
Preco? Preco Intel Atom? S tym nenazranym chipsetom? Ja by som odporucil precitat tento clanok: http://cdr.cz/a/25117 . Ja sam planujem kupit PC ktore bude bezat nonstop, urcite to bude chipset 780G + napr. Athlon64 4850e X2 ktory ma spotrebu len o 4W vyssiu v idle ako Atom. A nehovorim o tom ze ako bonus je to ze je dvojjadrovy. Doska ktora bola v teste (Gigabyte) ma integrovanu grafiku ATi Radeon HD3200. A je to mATX doska.
Myslím, že tu mu krivdíš, videl som na Eee s Atomom prehrávať film v HD kvalite a išlo to úplne svižne, neboli s tým žiadne problémy.
Taky tak...
Záleží jaký Atom a jaké video. Ale když mi H.264 video o rozlišení 1920x800 zvládne Turion X2 na jedno jádro o 800Mhz(a to ještě v 32-bitovém módu bez všech instrukcí a vylepšení, které procesor nabízí), tak nevím proč by to neměl zvládnout Atom.
On ten Atom bude na tom s vykonem podobne jako ten Turion na 800MHz. Athlon X2 je asi tak dvakrat rychlejsi nez Atom na stejne frekvenci (vykon na jeden thread).
To je nonsens. Pokial chce clovek hladiet iba na spotrebu, nech si kupi el. diar, alebo PDA.
Lenze vzhladom na dostupny vykon, moznosti rozsiritelnosti a dalsich investicii sa urcite vyplati viac platforma postavena na AMD 780G.
Co uspavat, to ide, skus ho po viacerych uspaniach prebrat kompletne k zivotu, so zvukom a videom...