Oficiálně byl vydán Android 13. Více na blogu věnovaném vývojářům a samozřejmě v poznámkách k vydání na AOSP (Android Open Source Project).
GNOME slaví 25 let. Přesně před pětadvaceti lety odeslal Miguel de Icaza do diskusního listu GTK+ email, který je považován za zahájení projektu GNOME, jehož cílem bylo vyvinout prostředí podobné CDE a KDE, ale založené výhradně na svobodném softwaru.
Kamera Intel MIPI IPU6 v noteboocích Lenovo ThinkPad X1 Carbon nebo Dell XPS 13 9315/9320 potřebuje na Linuxu proprietární firmware. Navíc aktuálně běží pouze na opatchovaném Linuxu 5.15. Nejenom Greg Kroah-Hartman z těchto důvodů koupi těchto notebooků nedoporučuje. Zajímavé je, že Dell XPS 9315 získal certifikaci pro Ubuntu.
Nejnovější glibc rozbíjí Easy Anti-Cheat. Řada her tak přestala fungovat. V glibc 2.36 byla odstraněna podpora DT_HASH, jež je právě v Easy Anti-Cheat od Epic Games používána. Nejnovější glibc se již dostala například do Arch Linuxu. Tam je problém řešen balíčkem glibc 2.36-2 s vrácenou podporou DT_HASH.
V knihovně pro kompresi dat zlib (Wikipedie) byla objevena bezpečnostní chyba CVE-2022-37434 s vážností CVSS 9.8. Opravená upstream verze zatím nevyšla. Chyba se samozřejmě týká i softwarů s bundlovanou zlib, viz například vydání rsync 3.2.5.
Linus Torvalds vydal Linux 6.0-rc1. Podpora programovacího jazyka Rust se tam nedostala. Kódové jméno bylo změněno ze "Superb Owl" na "Hurr durr I'ma ninja sloth".
JuiceFS dospěl do verze 1.0. Jedná se o distribuovaný souborový systém kompatibilní s POSIX, HDFS a S3. Architektura JuiceFS sestává ze 3 částí: JuiceFS Client, Data Storage (S3, Azure Blob, OpenStack Swift, Ceph, MinIO, …) a Metadata Engine (Redis, TiKV, MySQL/MariaDB, PostgreSQL, SQLite, …). Zdrojové kódy JuiceFS jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
O víkendu probíhá online The Raku Conference 2022, tj. konference věnovaná programovacímu jazyku Raku.
Včera skončila bezpečnostní konference Black Hat USA 2022 (Twitter) a začala bezpečnostní konference DEF CON 30 (Twitter). V rámci Black Hat byly vyhlášeny výsledky letošní Pwnie Awards (Twitter). Pwnie Awards oceňují to nejlepší, ale i to nejhorší z IT bezpečnosti (bezpečnostní Oscar a Malina v jednom).
Vývojáři PostgreSQL oznámili vydání verzí 14.5, 13.8, 12.12, 11.17, 10.22 a 15 Beta 3. Opraveno je více než 40 chyb a také zranitelnost CVE-2022-2625. Upstream podpora verze 10 končí 10. listopadu letošního roku.
Kdybych měl volné nějaké finanční prostředky, postavil bych si počítač. Ne že bych už jeden neměl, ale není to ono. Má totiž klidovou spotřebu kolem 160 - 170W (podle měřítka z Lidlu). A to není zrovna málo. Když běží přes den tak 7 - 8 hodin denně a o víkendu až 13 hodin denně.
Někoho možná napadne, jestli by nebylo lepší ten stávající jen vyměnit, ale tudy cesta opravdu nevede. Na čem bych si pak hrál?. Hraju si ale tak 0 - 3 hodiny denně, takže po zbytek času mi na stole 'hučí' žrout peněz za energii a přitom by vůbec nemusel. Proč si tedy nepořídit ještě jeden počítač na takové ty normální věci - internet, poštu, IM, správu fotek, stahování, vypalování, cokoli?
Jistým problémem je, aby se počítače nehádaly o klávesnici, myš a monitor. To se dá většinou vyřešit krabičkou, které se říká KVM switch. Já osobně bych to možná vyřešil bezdrátovou klávesnicí s trackballem, kterou již vlastním (viz, originál asi zde) a připojením sekundárního počítače do VGA vstupu mého monitoru Samsung SyncMaster 2253BW.
A teď k samotnému hardwaru:
Jde mi o spotřebu, takže Atom, konkrétně Atom 330 na desce Intel BLKD945GCLF2 Little Falls 2.
Do desky přidáme jeden 2GB paměťový modul OCZ.
Desku pak opatrně vmontujeme do skříňky In-Win BM639 ITX Black/Silver.
Přidáme pevný SATA II disk s akurátní kapacitou 320 GB, konkrétně Samsung SpinPoint F1 HD322HJ, DVD mechaniku Sony-Nec AD-7590S a protože máme i fotoaparát, přidáme čtečku paměťových karet Apacer Mega Steno AE300 Silver a máme uvařeno. Tedy postaveno.
Zbývá už jen nainstalovat svou oblíbenou distribuci a za ušetřené peníze udělat radost sobě, manželce, dětem, vnoučatům nebo komukoli koho máme rádi.
Update: Opravdu, ale opravdu nestavím HTPC, takže některé připomínky v diskuzi jsou opravdu mimo mísu.
Tiskni
Sdílej:
Podla mna PC s rovnakou spotrebou a dvojjadrovym CPU na vyssom takte mi urobi vacsiu radost ako Atom :) Vid prispevok nizsie. Clanok porovnava dost zaujimavych parametrov.
To je teda hnus... Takovou miniaturní desku hodit do takovéhohle case. My to máme v Morexkách, ale dobré jsou i od Emca.
Preco? Preco Intel Atom? S tym nenazranym chipsetom? Ja by som odporucil precitat tento clanok: http://cdr.cz/a/25117 . Ja sam planujem kupit PC ktore bude bezat nonstop, urcite to bude chipset 780G + napr. Athlon64 4850e X2 ktory ma spotrebu len o 4W vyssiu v idle ako Atom. A nehovorim o tom ze ako bonus je to ze je dvojjadrovy. Doska ktora bola v teste (Gigabyte) ma integrovanu grafiku ATi Radeon HD3200. A je to mATX doska.
Myslím, že tu mu krivdíš, videl som na Eee s Atomom prehrávať film v HD kvalite a išlo to úplne svižne, neboli s tým žiadne problémy.
Taky tak...
Záleží jaký Atom a jaké video. Ale když mi H.264 video o rozlišení 1920x800 zvládne Turion X2 na jedno jádro o 800Mhz(a to ještě v 32-bitovém módu bez všech instrukcí a vylepšení, které procesor nabízí), tak nevím proč by to neměl zvládnout Atom.
On ten Atom bude na tom s vykonem podobne jako ten Turion na 800MHz. Athlon X2 je asi tak dvakrat rychlejsi nez Atom na stejne frekvenci (vykon na jeden thread).
To je nonsens. Pokial chce clovek hladiet iba na spotrebu, nech si kupi el. diar, alebo PDA.
Lenze vzhladom na dostupny vykon, moznosti rozsiritelnosti a dalsich investicii sa urcite vyplati viac platforma postavena na AMD 780G.
Co uspavat, to ide, skus ho po viacerych uspaniach prebrat kompletne k zivotu, so zvukom a videom...