Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Expect je nástroj pro automatizaci obsluhy interaktivních aplikací jako jsou scp, telnet, ftp, passwd, fsck, rlogin, tip, atd.
Já na něj narazil při hledání způsobu, jak dostat soubor pomocí skriptu na hosting. Můj hosting totiž umožňuje pouze scp
upload souborů.
#!/usr/bin/expect -f set filename [lindex $argv 0] set directory [lindex $argv 1] spawn scp "$filename" login@server:$directory/ expect { -re ".*es.*o.*" { exp_send "yes\r" exp_continue } -re ".*sword.*" { exp_send "very_secret_password\r" } } interact
#!/usr/bin/expect -f- hlavička skriptu s přesnou cestou k binárce
expect
set filename [lindex $argv 0]- přiřadí první spouštěcí parametr (v našem případě název souboru) do proměnné
filename
set directory [lindex $argv 1]- přiřadí druhý spouštěcí parametr (v našem případě vzdálenou cestu) do proměnné
directory
spawn scp "$filename" login@server:$directory/- spustí příkaz
scp
se zadanými parametry
expect {- začátek samotného automatického zpracovávání
-re ".*es.*o.*" {- očekáváme ".*es.*o.*", tj. dotaz na uložení cílového serveru do ověřených (Yes/No nebo yes/no)
exp_send "yes\r"- expect za nás zadá
yes
a stiskne enter
exp_continue- a předá řízení zpět
}
-re ".*sword.*" {- očekáváme dotaz na heslo
exp_send "very_secret_password\r"- expect za nás zadá heslo a stiskne
enter
} } interact- a vrátí volant zpět uživateli
Skript voláme příkazem ./jmeno_skriptu nazev_souboru vzdalena cesta
Tiskni
Sdílej:
Není problém si požádat o spoustu věcí, jen je třeba se ozvat, nikoho neukousneme Každopádně expect je prima a jako řešení jinak neřešitelných problémů ho sem tam také použiju, autoři některého SW jsou snad padlí na hlavu, že neumožňují dávkový režim a vynucují si akci uživatele.
Dal bych mu je, ale nějak jsem neviděl nic v inboxu
scp -o StrictHostKeyChecking no -o UserKnownHostsFile /dev/null
Jinak ale nechapu, kdyz to clovek spousti interaktivne ("- a vrátí volant zpět uživateli"), proc to heslo nezadavat taky interaktivne. Ja osobne jsem expect pouzil, kdyz jsem potreboval opravdu z interaktivniho systemu udelat neinteraktivni. telnetem se prihlasit na switch, udelat nejakou cinnost (dump configurace do script souboru, upload script souboru na tftp, smazani script souboru), ktera vyzadovala opravdu vstupy od uzivatele a ty vstupy byly opravdu zavisle na predchozi zprave od switche - napr. pri generovani scriptu uz muze script soubor existovat, pak se musi potvrdit prepsani, nebo se rovnou zapisuje, pri uploadu na tftp muze upload selhat, pri odhlasovani se nekdy switch pta, jestli ma ulozit provedene zmeny.
Ale jinak expect je fakt skvelej:)