Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 23:37
KOffice 2.0.0. Adobe zakročilo proti open source projektu rtmpdump. SourceForge přebírá projekt Ohloh. Linuxové příjmy Novellu rostou. OLPC se dostalo do zapadlých australských škol. Linux Mint 7. Calculate Linux Desktop 9.6.
Vyšlo Nexenta Core Platform 2.0 s jádrem z OpenSolarisu sestavení 104+ s kritickými opravami a více než 13 000 balíčky v repozitáři. CentOS 5.3 „Live CD“ je možné používat jako pracovní stanici s celou řadou aplikací; obsahuje však i aplikace jako nmap nebo nástroje pro práci s LVM a RAID. Pardus Linux 2009 Alpha přichází s KDE 4 a celou řadou aplikací v aktuálních vývojových verzích. PC/OS 10 „Open64 Workstation“ je další desktopový systém s plnou výbavou kodeků a s vývojářskými nástroji. openSUSE 11.2 Milestone 2 používá ext4 jako výchozí souborový systém a má vše zkompilované s GCC 4.4. Astaro Security Gateway 7.5 Beta podává lepší výkony na SMP systémech, nabízí vylepšené funkce kolem DHCP nebo widget pro import/export a další věci.
Vyšlo KOffice 2.0.0, což je výsledek portování (a někdy kompletní přepis) sady kancelářských programů pro Qt 4 a KDE 4. K zásadním změnám došlo ve frameworku, na kterém aplikace stojí. Záměrem bylo zvýšit integraci programů, omezit duplikaci kódu a usnadnit údržbu. U KOffice 2.0 nyní platí to samé jako u KDE 4.0 – tato verze ještě není určena pro koncové uživatele, ale spíše pro testery, vývojáře a další zájemce, kteří jsou si vědomi toho, že software zatím určitě není hotový.
KOffice 2 má následující komponenty: KWord (textový procesor), KSpread (tabulkový procesor), KPresenter (práce s prezentacmi), KPlato (správa projektů), Karbon (vektorový editor) a Krita (rastrový editor). Bohužel v nich chybí některé funkce, které byly v KOffice 1.6. Ty by se měly vrátit v KOffice 2.1 a 2.2 a měly by být mnohdy lépe naprogramované nebo použitelné. Do nové řady byl zaveden systém univerzálních vložitelných objektů, díky kterým můžete snadno do každé aplikace vložit bitmapu, vektorový obrázek nebo graf.
Uživatelské rozhraní bylo sjednoceno a upraveno tak, aby dobře využívalo širokoúhlé monitory. Nativním formátem KOffice je OpenDocument Format (ODF), přičemž KOffice má své zástupce v technickém výboru OASIS. Zajímavou vlastností je možnost programy rozšiřovat pomocí snadno instalovatelných rozšíření. Stejně jako KDE 4 je KOffice multiplatformní, takže funguje na Linuxu (a jiných příbuzných Unixech), Mac OS X a Windows. Vydání binárek po OS X a Windows se může zdržet a vývojáři upozorňují, že sami používají hlavně Linux a příbuzné OS, takže jim chyby na jiných OS mohou uniknout.
Firma Adobe před časem zavedla podporu šifrování do proprietárního protokolu RTMP, přes který je ze serverů distribuován obsah pro Flash přehrávače. Záměrem bylo zamezit možnosti uložit si multimediální obsah do souboru, ale už z principu je něco takového vyloučeno. Není tedy divu, že brzy vznikl projekt rtmpdump, obzvláště když se celé šifrování ukázalo být velmi slabé. K dešifrování stačí 32bitový hash plus délka SWF souboru a posledních 32 bajtů první odpovědi od streamovacího serveru.
Adobe se rozhodlo k tomuto open source projektu zaujmout nepřátelský postoj a prostřednictvím nechvalně známého Digital Millenium Copyright Act (DMCA) proti němu zakročit. Adobe se zaměřilo na SourceForge, kde je projekt hostován, a zažádalo o stažení. SourceForge nezbývalo, než projekt odstranit, protože u DMCA funguje presumpce viny a nevina se dokazuje až dodatečně. Myslet si, že něco takového rtmpdump zastaví, bylo však naivní. Zdrojový kód se i spolu s dokumentací protokolu přesunul na server lkcl.net/rtmp, a to ve Velké Británii. Nyní je zde snaha o to, aby rtmpdump vyhrál v kategorii Nejlepší multimediální projekt SourceForge a SourceForge tak bylo zahanbeno.
Společnost SourceForge se dohodla na odkoupení projektu Ohloh. Jde o web s detailními informacemi o více než 250 000 open source projektech – mezi nimi najdete údaje o použitých programovacích jazycích, licencích, počtech vývojářů, počtech řádků kódu nebo porovnání aktivity s jinými projekty. Ohloh byl v roce 2006 založen bývalými představiteli Microsoftu. SourceForge doufá, že díky Ohloh hlouběji porozumí vývojářské komunitě. Podrobnosti o podmínkách koupě nebyly zveřejněny.
Příjmy Novellu z oblasti linuxových platforem v meziročním srovnání stouply o 25 %. Stalo se tak navzdory světové ekonomické recesi a skutečnosti, že světové serverové příjmy klesly v posledním čtvrtletí o 25 %. Příjmy za konkurenční Windows Server navíc světově klesly o celých 29 %. Největším příjmem pro Novell jsou však i nadále starší projekty jako NetWare a GroupWise – ve srovnání s Linuxem dvojnásobné.
Článek na CNET navíc poukazuje na průzkum, kde se zjistilo, že 43 % vývojářů na platformě Eclipse preferuje Linux jako cílovou platformu před Windows (41 %). Je tedy vidět, že Linuxu se daří krizím navzdory.
Laptopy projektu OLPC se dostaly do zapadlých západních a severních oblastí Austrálie. Už od března australská odnož OLPC zaučovala učitele a instalovala servery, aby vše probíhalo v pořádku. Školy, do kterých chodí děti původních obyvatel, se často potýkají s problémy s docházkou. Jakmile se objevily laptopy, docházka se zlepšila a navíc se jedná o užitečný výukový nástroj.
Linux Mint je distribuce stavěná na Ubuntu, ve verzi 7 jde o Ubuntu 9.04 s Linuxem 2.6.28, GNOME 2.26 a X.Org 7.4. Podíváme se na vylepšení vlastních aplikací Linux Mint. První věcí je mintMenu s navrhováním akcí jako instalace balíčku, prohledávání repozitářů apod. podle vyhledávaného výrazu. Instalátor aplikací mintInstall navrhuje uživateli oblíbené aplikace, které by ho mohly zajímat, má přepracované rozhraní a okno s detailními informacemi o balíčku. mintUpload je nyní bez reklam, má vylepšené GUI, správce služeb a podporu SFTP. Mezi další změny patří předinstalovaný Moonlight plugin ve Firefoxu nebo link
rtfm
mířící na man
.
Calculate Linux Desktop je už dva roky desktopovou distribucí vytvořenou díky Gentoo Linuxu. Pochází z Ruska a existuje i v serverové edici. V nové verzi 9.6 najdete Linux 2.6.28.10, X.Org 7.4, KDE 4.2.3 a OpenOffice.org 3.0.1. Navíc bylo zařazeno Wicd ke konfiguraci bezdrátových sítí.
Jak je vidět, tak z chyb se lidi neučí.
Nyní je zde snaha o to, aby rtmpdump vyhrál v kategorii Nejlepší multimediální projekt SourceForge a SourceForge tak bylo zahanbeno.Nechápu proč, co mohli lidi ze SourceForge dělat? Proti tý demenci jménem DMCA by imho nic moc nezmohli...
Nechápu. Co by mohlo následovat, kdyby SF.net projekt nestáhl?SourceForge Inc. by se afaik mohli dostat do problémů. Pokud by je zažalovali.
rtmpdump
přemístit do jíné země. Rozhodně to imho není důvod k nějakým emocem proti SF...
BTW pokud se rtmpdump dostane mezi finalisty (pochybuju že by to uznali), klidně mu dám svůj hlas (22. června se otevírá hlasování, nominace jsou již uzavřené). Díky tomuto prográmku jsem si mohl uložit reporty z danceradio.cz na disk a konečně přehrát (flash se mi s těmi videi kouše takovým způsobem že se na to nedá dívat).Já
rtmpdump
nekritizuju. Nepoužívám jej, ale věřím, že to je dobrý SW Za správní delikt podle odstavce 1 písm. a) se uloží pokuta do 150 000 Kč, za správní delikt podle odstavce 1 písm. b) pokuta do 100 000 Kč a za správní delikt podle odstavce 1 písm. c) pokuta do 50 000 Kč.
rtmpdump
?
Článek versus Wikipedia:
...a prostřednictvím nechvalně známého Digital Millenium Copyright Act (DMCA) proti němu zakročit.
O DMCA lze tvrdit, že se jedná o řešení, které uspokojilo (především title II.) jak širokou veřejnost, tak poskytovatele Internetových služeb a že ohlasy na tento zákon jsou z velké většiny kladné.
O DMCA lze tvrdit, že se jedná o řešení, které uspokojilo (především title II.) jak širokou veřejnost, tak poskytovatele Internetových služeb a že ohlasy na tento zákon jsou z velké většiny kladné.To by mě zajímalo, odkud česká Wikipedie má tuhle informaci. Citace tam není.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.