Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
ZevenOS 2.0 Preview, distribuce, která se rozhraním snaží připomínat BeOS, v této verzi stojí nad Ubuntu 9.04 a aktualizuje i svůj vlastní software. Puppy Linux 4.2.1 opravuje nedostatky a problémy, přechází tak například na starší CUPS, protože se objevily problémy s verzí 1.4b2. NetSecL 2.4 čeká před spuštěním X serveru, navrací Ruby a přidává nové nástroje jako 0trace, Dmitry a Evilgrade. Musix GNU/Linux 2.0 Beta 1 [rozhovor] je postavený na Debianu Lenny a mezi podporovaná prostředí přidává GNOME.
Svobodný obsah na Wikipedii je v současnosti licencován především pod GNU Free Documentation License. Wikipedii tento stav nevyhovuje, protože to ztěžuje možnost sdílení obsahu s dalšími projekty na webu. Dalším nedostatkem je povinnost šířit kopii licence s každou kopií obsahu. Po komunikaci s Free Software Foundation se podařilo dosáhnout toho, že nová verze GNU FDL 1.3 umožňuje přelicencování na Creative Commons - Attribution-Share Alike 3.0 (CC-BY-SA 3.0). Po vydání nové verze GNU FDL začala Wikipedie ihned řešit "únik" ke Creative Commons a nechala o kroku hlasovat komunitu. Více než 17 000 registrovaných se hlasování zúčastnilo a dle očekávání byla věc schválena. 75,8 % hlasujících bylo pro, 10,5 % proti a 13,7 % dalo prázdný hlas (tedy že nemají na věc názor). V cestě k samotnému přechodu už stojí jen hlasování rady Wikimedia Foundation. Pokud vše projde, začne se k obsahu, který je pod GNU FDL (bez určení, že jde jen o verzi 1.2), připisovat, že pro něj platí i podmínky CC-BY-SA.
Distribuce Slackware Linux byla doposud oficiálně dostupná jen na platformě x86. Velký rozmach zažívá kompatibilní x86-64, a tak není divu, že když nepřicházela podpora oficiální, komunita jednala po svém. Vznikly tak neoficiální porty Bluewhite64 a Slamd64. Na oficiálním portu se už nějakou dobu pracuje a nyní byla tato práce zveřejněna. Komunitě patří poděkování za její práci - díky ní oficiální práce mohly probíhat bez stresu a nehrozí tak, že by práce byla uspěchaná a nedokonalá.
Situace kolem hry Unreal Tounrnament 3 v případě Linuxu stále více připomíná Duke Nukem Forever. Ze začátku se objevily zprávy, že se dokončení linuxového klienta nestíhá a že se tedy nedostane na oficiální CD prodávaná v obchodech, jak se původně zamýšlelo. Uživatelé se dočkali ujištění, že klient vyjde brzy poté a budou si jej moci zdarma stáhnout. Nakonec je to už rok a půl, co se hra dostala na trh, a jediné, co si nyní můžeme stáhnout, je linuxový server, který je dobře udržován. Dokonce ani Epic Games (vývojář) si není jisté stavem vývoje, který má pro Linux na starosti Ryan C. Gordon. Na otázku, zda je vývoj mrtvý, však nyní podle Phoronix.com odpověděl, že nikoliv. Teď se prý věnuje testování a optimalizacím. Přitom už v září 2008 zveřejnil screenshot běžícího linuxového klienta. Naděje tak zatím nehynou, ačkoliv je smutné, že v případě předchůdce Unreal Tournament 2004 bylo o podporu Linuxu postaráno mnohem lépe.
Výkonný ředitel Sun Microsystems se ve svém blogu rozepsal o novém firemním projektu, který je prozatím nazýván Project Vector. Podle jeho slov se bude jednat o něco, co spojí firmy všech velikostí s přibližně jednou miliardou uživatelů Javy na světě. Mělo by se tak jednat o velký webový obchod s aplikacemi, kam vývojáři nahrávají software, který si pak návštěvník může zdarma nebo za úplatu stáhnout a nainstalovat. Projekt má určitě podporu ze strany Oracle, neboť zaměstnanci mají zakázáno dělat jakákoliv prohlášení do budoucnosti bez autorizace týmu, který má na starosti akvizici. Podrobnosti o projektu budou zveřejněny na letošním JavaOne.
Před časem vyšel Service Pack 2 pro MS Office 2007. Jeho průlomovou vlastností měla být podpora OpenDocument Formatu (ODF), která byla pro tento kancelářský balík do té doby dostupná pouze skrze pluginy třetích stran. Bohužel se ukázalo, že podpora z dílny Microsoftu je vysoce nekvalitní prací. Nejen, že je podpora neúplná, ale vytvářené dokumenty jsou dokonce nekompatibilní s ostatními ODF aplikacemi. ODF Alliance otestovala Google Docs, KSpread, Symphony, OpenOffice.org a Sun PlugIn 3.0 for MS Office v oblasti vzorců v tabulkách a ačkoliv standard OpenFormula doposud není dokončený, interoperabilita mezi nimi se ukázala být dobrá. Oproti tomu MS Office 2007 SP2 těžce selhalo, protože zobrazilo pouze hodnoty vzorců při ukládání v původní aplikaci, ale nikdy už ne hodnoty aktuální. Podle zprávy ODF Alliance si navíc MS Office neporadilo ani se šifrovanými dokumenty a nezvládá ani sledování změn. Organizace má navíc námitky k přístupu Microsoftu, který nedodal nativní podporu do starších, ale stále velmi používaných verzí, dosažení současného stavu mu trvalo příliš dlouho a navíc implementuje starší verzi, když schválení verze 1.2 je na spadnutí.
Moblin je distribuce na bázi Fedory určená pro netbooky a další mobilní zařízení. V současnosti je pod křídly Linux Foundation. V poslední dnech vyšla verze 2.0 Beta, která představuje další velký krok vpřed. Nabízí lepší grafické prostředí za použití věcí jako Clutter, DRI2 nebo Kernel Mode Switching. Najdete zde m_zone, který funguje jako panel domovské obrazovky - nabízí rychlý přístup ke kalendáři, úkolům, posledním použitým souborů a informacím získaným ze sociálních sítí. Tím se dostáváme k agregaci obsahu ze sociálních sítí - v současnosti jsou podporovány služby Twitter a Last.fm. Díky integraci můžete snadno komunikovat se svými přáteli, aktualizovat váš stav a provádět další operace z jednoho místa. Elegantnější je také přístup k multimédiím a konfiguraci sítě. Vývojáři distribuci testují na Acer Aspire One, Asus Eee PC 901, 1000H, Dell Mini 9, MSI Wind, Lenovo S10, Samsung NC10, HP Mini 1010 a 1120NR, přičemž ne všude teď fungují bezdrátové sítě.
Vyšel Red Hat Enterprise Linux 4.8, což je aktualizace starší větve této distribuce. Větev byla uvedena v únoru 2005 a bude udržována po dobu sedmi let. Údržba je nyní v druhé produkční fázi, což znamená, že zaměření se postupně bude přesouvat pryč od velkých změn směrem ke kritickým opravám. Firmy tak stále mají čas připravit se na přechod na RHEL 5. Mezi novinky ve verzi 4.8 patří lepší výkon a škálovatelnost ve virtualizaci, lepší interoperabilita s Windows a podpora souborových systémů, obecná vylepšení výkonu a vylepšení v podpoře úložišť.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
koukni na tuxgames.com, na prave strane je Comming Soon a UT3 ocekavaji 15. cervna :)
Nedavno tu bezala reklama, linuxpublishing sa tusim volaju, mali nejaky akciovy den na linuxove hry a jedna z nich bol Sacred 1 :/ ale tak si ju kup za neakciovu cenu
No ja ho mam doma, koupil jsem ho v akci za tech 9 liber :)
UT3 jsem si koupil za 850 kdysi hlavne kvuli tomu, ze se mluvilo o linux klientovi ze strany ID softu. win-only hry jsem se rozhodl pred delsi dobou nepodporovat a od te doby jsem koupil jen absolutni minimum her, co jedou jen pod win.
UT3 mne mrzi, ze to tak dlouho trva. nekde na jejich foru jsem pak nasel, ze je problem s licenci na nejakou cast hry a ze neni jiste, jestli to kvuli tomu budou moci vubec dodelat. to uz je ale tak rok zpatky....
osobne jsem si jiz nainstlaoval Slackware64-current a k plne spokojenosti :)
jen ted resim problem s ovladacema pro tiskarnu LEXMARK z517. mozna me to konecne donuti poohlidnout se po jine :)
rozhodne jsem nenarazil na zadny problem