Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 14:17
Google Chrome a Chromium. Šest zemí se staví proti ISO/IEC. Spor o tendry v Maďarsku a zapojení OSS. VectorLinux 6.0 Alpha 2. Mandriva Linux 2009.0 RC1. Ubuntu 8.10 Alpha 5. Distribuční rada: rozdělování a slučování velkých souborů.
Vyšlo MidnightBSD 0.2.1, derivát FreeBSD - tato verze se zaměřuje na dodání nových verzí ovladačů pro grafiky ATI a NVIDIA a pro řadiče SATA firmy Intel. DragonFly BSD 2.1-DEVEL "Live DVD" - to je označení instalovatelného živého systému, která se spouští do Fluxboxu. Scientific Linux 4.7 představuje aktualizované vydání starší řady distribuce - obsahuje všechny opravy dostupné k 3. září. BOSS GNU/Linux 3.0 pochází z Indie a podporuje řadu indických jazyků; je určen k popularizaci Linuxu a OSS v Indii. Ultima Linux 8.4 Beta 2 opravuje řadu problémů a provádí několik drobných aktualizací.
Jen krátce poté, co unikl komiks představující záměry Google na vytvoření nového webového prohlížeče, spatřil Google Chrome světlo světa. Často vyzdvihovanou předností prohlížeče je jeho rychlost, za kterou vděčí do značné míry vykreslovacímu jádru WebKit. WebKit můžete na Linuxu vidět v akci (často vedle jiného jádra) v prohlížečích Arora, Epiphany nebo Konqueror. Chrome si vypůjčuje nápady jiných prohlížečů (uvidíte například Speed Dial), ale pracuje se i na jiných věcech jako provozování každého otevřeného tabu ve vlastním procesu apod. Prohlížeč nabyl na popularitě velmi rychle - podle různých zdrojů předběhl nebo alespoň soupeří s Operou s podílem jednoho až dvou procent, jinde předběhl pouze prohlížeč Safari.
Zklamáním pro uživatele Linuxu zůstává to, že ačkoliv se jedná o open source projekt (pod licencí BSD a názvem Chromium) postavený na multiplatformních knihovnách, vydána je pouze verze pro Windows. Pod Linuxem je možné sestavit různé moduly, ale ne celý produkt. Na linuxové verzi se nicméně pracuje.
Několik zemí se už dříve odvolalo proti schválení OOXML jako standardu ISO a jejich odvolání byla následně smetena ze stolu. Bližší popis poněkud zvláštního hlasování vyšel v Distribučních novinkách před dvěma týdny. Podle pravidel je možné se proti odmítnutí odvolání opět odvolat, to se však pravděpodobně nestane, protože by se dalo očekávat další zavržení. V Brazílii se nyní konala konference CONSEGI 2008 zaměřená na otevřené technologie a nasazení elektronických technologií ve vládě (e-Government). Zde Brazílie, Kuba, Ekvádor, Paraguay, Jihoafrická republika a Venezuela podepsaly prohlášení, kterým protestují proti chování ISO/IEC:
[...] Zatímco nezamýšlíme promarnit další prostředky lobováním u našich národních standardizačních orgánů, aby dále protlačovaly odvolání, považujeme za důležité objasnit následující body:
Problémy, které se vynořily za poslední rok, nás postavily před rozcestí. Vzhledem k neschopnosti organizace řídit se vlastními pravidly již nejsme přesvědčení, že bude ISO/IEC schopné transformovat se v otevřenou a na výrobcích nezávislou organizaci řídící standardizaci, což je naléhavá věc. Nyní je jasné to, že ač neochotně, budeme muset přehodnotit náš pohled na ISO/IEC, především v oblasti relevance k různým vládním pracovním rámcům pro interoperabilitu. Zatímco v minulosti se předpokládalo, že ISO/IEC standard by měl být automaticky zvažován pro použití ve vládě, je jasné, že toto už dále neplatí.
Není to jen Maďarsko, kde vládní úřady vypisují tendry na softwarová řešení nikoliv s popisem účelu, ale s určením konkrétního produktu, který chtějí zakoupit. V takovém případě už jde jen o to, kdo dokáže produkt nabídnout levněji. To se znelíbilo maďarským firmám ULX, Multiráció a Open SKM, které požádaly o zrušení jednoho takového tendru ve výši 100 milionů euro. V popisu tendru bylo jméno firmy (Microsoft) uvedeno celkem 1631×.
Návrh na zrušení byl zamítnut a do věci se tak zapojil maďarský antimonopolní úřad, který úřad zajišťující koupi softwaru zažaloval. Podle antimonopolního úřadu se jedná o porušování maďarských i evropských zákonů. Zatím padlo předběžné rozhodnutí, podle kterého je vše v pořádku, protože software Microsoftu je v organizaci již používán a volba tedy padla. Zdroj, který nechce být jmenován, také uvedl, že dle soudkyně je to také proto, že software Microsoftu je kompatibilní pouze sám se sebou.
Záměrem vývojářů VectorLinuxu je poskytnout uživatelům jednoduchý a relativně malý systém, ale zajistit, aby si i tak uživatel mohl systém přizpůsobit. Testeři se shodli, že GNOME není vhodným prostředím pro edici Standard, a tak ve verzi 6.0 Alpha 2 najdeme Xfce jako hlavní desktop s LXDE jako náhradní variantou. Hrátky s hlavním prostředím nejsou rozhodně jedinou změnou. 80 % času bylo věnováno práci na novém grafickém instalátoru. Ten ještě není hotový a bude se do něj přidávat mnoho funkcí, ale už teď by vývojáři ocenili zpětnou vazbu.
Mandriva Linux 2009.0 se dostal do RC fáze, ale několik novinek se ještě objevilo. První věcí je automatická konfigurace oficiálních repozitářů v nástrojích pro správu balíčků. Už se ani nemusí vybírat konkrétní zrcadlo - namísto toho je vždy automaticky detekováno to geograficky nejbližší. Ovladač madwifi pro bezdrátové karty Atheros byl nahrazen ovladačem ath5k, který obsahuje open source HAL. A protože je ath5k kompletně open source, najdeme jej i v edici Free. Grafické téma La Ora je dále integrováno do prostředí KDE 4 (v tomto vydání KDE 4.1.1), ačkoliv ještě něco schází. Jádrem je Linux 2.6.27-rc5. Vydání konečné verze Mandriva Linuxu 2009.0 je plánováno na 9. říjen 2008.
Ubuntu je zase o krok blíž k verzi 8.10. Poslední alfaverze nabízí předverzi Linuxu 2.6.27, X.org server 7.4 a prostředí GNOME 2.23.91. Už dříve se psalo o funkci soukromého šifrovaného adresáře přes ecryptfs-utils, o funkci účtu hosta, který se hodí k jednorázovým použitím, nebo o NetworkManager 0.7. Tentokrát je jako novinka nabízeno „Last successful boot“ - při každém úspěšném spuštění je uloženo použité jádro, které je dostupné jako položka v boot manageru. Staré balíčky jádra tak mohou být správcem balíčků bez obav odstraňovány. Druhou novinkou je DKMS - ten umožňuje automatickou rekompilaci oddělených ovladačů pro nová jádra. Znamená to, že aktualizace jádra mohou být vydávány hned; nemusí se čekat na nové balíčky ovladačů.
Někdy se stane, že máme velký objem dat, který chceme někomu poslat nebo jej vypálit, ale narážíme na limit. V takové situaci se může použít rozdělování na menší soubory. Pro rozdělování velkých balíků dat na menší se často používá RAR, ale to může být zbytečné, když by stačilo existující soubor jen jednoduše „rozkrájet“. Zde může ke slovu přijít program lxSplit. Takto rozdělíme velký soubor na menší (v ukázce na 700 MB):
lxsplit -s velky_soubor.mkv 700M
Výsledkem budou soubory velky_soubor.mkv.001
, velky_soubor.mkv.002
atd. Je to stejný způsob rozdělení, jaký používá Total Commander. Pro sloučení lze opět použít lxSplit:
lxsplit -j velky_soubor.mkv.001
Slučování rovněž zvládne všude dostupný cat
:
cat velky_soubor.mkv.* > velky_soubor.mkv
split -b 700M file.big
split by měl každý znát.Hihi. A kdo nezná, není hoden používat Linux?
Zajímalo by mě, kde je nějaký přínos té věci tady.Jen odhad... nemůže to být proto, že umí pracovat se soubory, které rozdělil HJSplit (často používaný ve Win)?
uvidíte například Speed DialOn to není speed dial, jak je v IE, opeře či FF formou pluginu. Ony tam nejsou zobrazeny vlastní stránky, ale často navštěvované stránky (což je jedna z věcí, které mě vadí). Každopádně píšu patch a pak ho klidně někomu za $10 pošlu (pod restriktivní EULOU)
cat velky_soubor.mkv.* > velky_soubor.mkv
Je nejak zaruceno, ze po expanzi shellem budou soubory ve spravnem poradi?
Je to zaručeno, řadí vždy to podle abecedy (nebo obdobným způsobem).Dovolim si oponovat. Davajte pozor, aby locale (LANG) bolo nastavene na oboch strojoch rovnako. Uz sa mi stal problem, ze som na jednom stroji subory rozdelil, na druhom opat spojil a nevedel som prist na to, preco mi to "cat" spojil nespravne a preco mi md5checksum na povodny a takto spojeny nesedi. Nakoniec som prisiel na to, ze subor xch mi pripojilo az na koniec (kedze som nic vacsie ako xhz nemal), pretoze pismeno "ch" je v pri slovenskom triedeni az za "h".
[ondrejj@work x]$ dd if=/dev/urandom of=randfile bs=1024 count=1 1+0 records in 1+0 records out 1024 bytes (1,0 kB) copied, 0,000441205 s, 2,3 MB/s [ondrejj@work x]$ split -b 10 randfile [ondrejj@work x]$ echo $LANG sk_SK.UTF-8 [ondrejj@work x]$ cat x* > all [ondrejj@work x]$ md5sum all randfile 8a7b4c6f855cf5d9e5d4e3ad07cdf817 all 2feafd1425effbdd8f9052d1517fa7dc randfile [ondrejj@work x]$ export LANG=C [ondrejj@work x]$ cat x* > all [ondrejj@work x]$ md5sum all randfile 2feafd1425effbdd8f9052d1517fa7dc all 2feafd1425effbdd8f9052d1517fa7dc randfile [ondrejj@work x]$
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.