Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Greenie Linux 3.1H má upravené Bash aliasy, nabízí službu Greenport (online přehlídka skriptů) a má menu se speciálními grafickými efekty. FreeNAS 0.69 Beta 3 přidává jaderné moduly nullfs.ko a unionfs.ko a mění různé věci ve webovém rozhraní. Vyšly FreeBSD 7.1-BETA a 6.4-BETA - za dva týdny se objeví 6.4-RC1 a za tři týdny 7.1-RC1. Opět další verze Elive (1.8.8) opravuje otravný problém s myší a problém s konfigurací sítě. CentOS 4.7 odráží změny v RHEL 4.7 a v repozitáři už jsou připravené všechny aktualizace až do 12. září. OpenGEU 8.04.1 má nového správce vzhledu (geutheme), dvě nová témata a eTrayer, systémovou lištu vyvinutou vývojáři této distribuce. STUX GNU/Linux 2.0 je živé CD na bázi Slackware current z 20. srpna. Frugalware Linux 0.9 nabízí GNOME 2.22, OpenOffice.org 2.4.1 a Mozilla Firefox 3.0.1. Pardus Linux 2008.1 RC vyšel v podobě instalačního CD, živého CD s KDE 3 a živého CD s KDE 4. SystemRescueCD 1.1.0 dělá velký krok v přizpůsobitelnosti systému.
Kvůli konfliktu s Debianem je Mozilla známá vynucováním práv na své ochranné známky. Dohady daly vzniknout projektům IceWeasel a IceDove, které se kromě několika patchů liší od Firefoxu a Thunderbirdu jen jménem. Mozilla však nadále tlačí na pilu a to se uživatelům Ubuntu nelíbí. Od Firefoxu 3.0.2 by měl uživatel při prvním spuštění prohlížeče odsouhlasit End-User License Agreement (EULA), která se opět dotýká hlavně ochranných známek. Dost lidí to rozhořčilo a k věci se vyjádřil i Mark Shuttleworth.
[...] Myslím si, že je naprosto rozumné, aby měla Mozilla požadavky a směrnice k používání své ochranné známky - máme to samé pro Ubuntu a mnoho jiných projektů svobodného softwaru tak činí rovněž. Vlastně bych to považoval za osvědčenou věc mít svobodný projekt pod dobrou značkou, což znamená mít směrnice pro ochrannou známku. Na druhou stranu bych EULA nepovažoval za nejlepší řešení. Je škoda, že to Mozilla považuje za nezbytnost, ale tak to je a nikdo z nás není v postavení, aby byl expertem na právní nezbytnosti, které se jich dle jejich názoru týkají. [...]
V Ubuntu Intrepid tak bude nový balíček nazvaný abrowser, což je Firefox bez problémových ochranných známek.
V Nizozemí byl proveden průzkum, ve kterém se zjišťovalo, jak velký mají státní úřady přehled o ODF a rok staré vyhlášce, která z něj dělá povinný formát pro elektronické dokumenty. Z informací získaných ze 154 úřadů se zjistilo, že většina z nich nikdy o ODF neslyšela. Především městské rady vyjádřily obavy, neboť většina občanů očekává dokumenty v microsoftích formátech. Je pravděpodobné, že vládním standardem se stane také PDF, které je relativně nově také standardem ISO, čímž se alespoň částečně obavy utlumí. Podle stávajících vyhlášek by ministerstva a související vládní organizace měly být schopné přijímat a používat ODF už od dubna, ostatní úřady mají čas do konce roku.
Lenovo se rozhodlo zastavit online prodej všech počítačů s předinstalovaným Linuxem. V prodeji byly teprve od ledna, kdy byl na noteboocích ThinkPad T61 a R61 dodáván SUSE Linux Enterprise Desktop. Rozhodnutí podle všeho nepřišlo od nějakého níže postaveného manažera, ale z opravdu vysokých míst, hovoří se o vedení v Číně. Podle tiskového mluvčí firmy se postavení firmy k Linuxu nezměnilo. Online prodej výrobků s Linuxem však nebyl dostatečně velký, a tak bude Linux nabízen jen obchodním partnerům. Lenovo bude nadále certifikovat SUSE Linux a Red Hat Linux a prý přibude i certifikace pro Ubuntu. Navíc je v plánu ještě v září uvést linuxové servery a v říjnu netbooky IdeaPad, také s Linuxem.
Spolupráce Novellu a Microsoftu pokračuje oznámením společného produktu. Je jím virtualizační řešení připravené pro prostředí, kde se používají Linux i Windows. Jde o kombinaci Windows Server 2008 (virtualizace Hyper-V), pod kterým běží SUSE Linux Enterprise Server optimalizovaný tak, aby podal nejvyšší možný výkon. Produkt je podporován přes partnerské firmy obou společností, přičemž specificky je jmenován Dell. Jak už je u podobných oznámení zvykem, Microsoft i Novell si vychvalují spolupráci a považují to za ukázku toho, jak může proprietární produkt spolupracovat s open source světem.
Novou funkcí Fluxbox edice distribuce Linux Mint je mint-mfm - nástroj zajišťující automatické generování a aktualizování menu Fluxboxu. Menu je nadále možné upravovat ručně, v takovém případě zůstanou vaše položky netknuté. Distribuce obsahuje celou řadu typických nástrojů (mintInstall, mintWifi, MintBackup...) a Thunar byl rozšířen o řadu uživatelských akcí. Ty umožňují snadný výpočet MD5 hashe, jednoduchý tisk souborů, sdílení souborů přes Sambu, archivaci nebo snadnou instalaci nových fontů. Na lokalizaci se nezapomnělo - členové komunity pracují na postupném překladu všech zahrnutých nástrojů.
Vylepšování nástrojů se samozřejmě projevilo i v Xfce edici. Stisk tlačítka PrintScreen zařídí vytvoření screenshotu, MintUpdate má podstatně nižší spotřebu paměti a výchozí vzhled GTK+ by měl být hezčí. Samozřejmě byl aktualizován i software - najdete například OpenOffice.org 2.4, Mozilla Firefox 3, Linux 2.6.24 nebo X.org 7.3. Linux Mint 5 je podporován službou Click 'N Run.
MilaX je drobný systém na bázi OpenSolarisu s obrazy pro CD a pro USB. Jako správce oken používá JWM a nabízí různé nenáročné aplikace. Verze 0.3.2 je založená na OpenSolaris Nevada 95. Aktualizovaný skript ZFSinstall nepotřebuje tolik paměti, byl přidán BitTorrent klient Transmission a Xpdf bylo nahrazeno pomocí ePDFView. Dodatečný software lze instalovat přes pkgadd, pkg-get a IPS pkg.
Foresight Linux 1.0 "Mobile" je distribuce připravená speciálně pro netbooky (malé notebooky). Byla otestována na ASUS Eee PC a na Intel ClassMate. Prostředí je postavené na GNOME s uživatelským rozhraním upraveným pro malé displeje. Hlavní sadu aplikací tvoří Mozilla Firefox, F-Spot, Pidgin, Banshee a Totem.
Gmail.com může díky své velikosti posloužit nejen jako bezplatná e-mailová schránka, ale také jako diskové úložiště přes GmailFS. Pokud vaše distribuce nabízí balíček gmailfs, je vše snadné, jinak musíte nainstalovat libgmail a fuse-python, stáhnout si gmailfs a rozbalit jej. Z archivu bychom měli umístit gmailfs.py
do nějakého adresáře při ruce a mount.gmailfs
do adresáře /sbin
.
Takto bychom mohli rychle připojit náš účet jako úložiště:
mount -t gmailfs /kde/je/gmailfs.py \ /kam/pripojit -o username=uživatel,password=heslo,fsname=vybrany_nazev
Pokud jsme gmailfs instalovali z balíčku, může se gmailfs.py
nacházet v /usr/lib/python2.5/site-packages/
nebo obdobném adresáři.
Druhou možností připojení úložiště je uživatelské údaje zadat do souboru /etc/gmailfs/gmailfs.conf
:
[account] username = uživatel password = heslo [filesystem] fsname = vybrany_nazev
Mezi ostatní volby souborového systému patří proxy, logování a další. Mazané soubory se budou přesouvat do koše, je tedy nutné je ještě ručně smazat například přes webové rozhraní. Ukládané soubory se budou ukazovat jako e-maily, může tedy být vhodné vytvořit si filtr, který bude takové e-maily automaticky archivovat. Záznam v /etc/fstab
může vypadat následovně:
/kde/je/gmailfs.py /mnt/gmail gmailfs noauto,user 0 0
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nevím, co kdo udělal, že tady PT dva měsíce neoxidovalPrázdniny?
Note that Gmail's terms of use impose no restrictions that would make use of GmailFS a direct violation of the Service agreement.(Wikipedia)
preco potom netazia aj proti ochrannej znamke na ethereal, pripadne wireshark?Nechci do toho moc kecat, ale Ethereal se musel právě z toho důvodu přejmenovat. Původní autor se rozhodl, že Ethereal uzavře a měl právě na to jméno určitě podanou nějakou žádost o známku nebo tak něco.
dd if=/dev/urandom of=/dev/sda
a pasovaly by hned i k dnešnímu počasí.Když jsou teda takové problémy s FireFoxem, tak proč nepoužijí jako výchozí prostě nějaký jiný? Existuje spousta dobrých Gecko i WebKit prohlížečů. Jeden dobrý výchozí má dokonce samo GNOME.
Měl jsem za to, že GmailFS je v rozporu se stanovami služby GMail a že každá jeho implementace či verze bude fungovat pouze několik dní, než ji Google zase nějakým chytrým trikem zablokuje.
Nebo se situace nějak změnila?