V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Bylo dokončeno PC-BSD 7.0 s KDE 4.1.1, lepší podporou hardwaru a rostoucí knihovnou PBI balíčků. Ubuntu 8.10 Alpha 6 je další krok k říjnovému vydání Ubuntu. Foresight Linux 1.0 "Kid's" je speciální edice této distribuce orientované na GNOME; nabízí hromadu programů pro děti ve věku 2 až 10 let: Tux of Math Command, SuperTux, SuperTuxCart, GNU Chess a další. Mythbuntu 8.10 Alpha 6 opravuje spoustu chyb a uvádí testovací Personal Package Archive, který obsahuje software, který buď v repozitářích není, nebo je, ale pouze ve starších verzích. TinyMe 2008.1 Alpha 1 je začátkem snahy zmenšit ISO obraz distribuce na 150 MB, tato verze má 169 MB; přináší poslední novinky z testovacích repozitářů PCLinuxOS a jádro 2.6.24.4.
Firma SGI oznámila uvolnění licence SGI Free Software License B. Ta téměř kopíruje licenci X11 používanou v X.Org a zajišťuje tak větší svobodu kódu, kterým SGI komunitě přispěla. Mezi jejich příspěvky patří vzorová implementace OpenGL, GLX API a různá GLX rozšíření. GLX zajišťuje vazbu mezi OpenGL a X serverem a je tedy nutná pro jakoukoliv OpenGL implementaci, která X potřebuje. Dá se očekávat, že díky tomuto kroku se dostane podpora OpenGL zpět do distribucí, kde je výhradně svobodný software, například tedy do gNewSense. Teď jen zbývá, aby byl rozvoj samotného OpenGL v silných rukách, které se nebojí dělat změny a potlačí API kupředu.
Nokia odhalila své plány na Maemo 5 - Maemo je linuxová platforma, kterou Nokia používá ve svých internetových tabletech. Nová generace přinese podporu 3G telefonních sítí a bude postavena kolem procesoru OMAP 3. Ten zajistí nejen výkon blízký laptopům, ale umožní příchod nových multimediálních funkcí - například fotoaparátu s vysokým rozlišením. Už nyní je vidět, že Nokia pilně pracuje, protože do upstreamu se dostávají první patche pro nové funkce. Linux se tak dočkal podpory sítí HSPA, a to právě ve zmiňovaných procesorech OMAP 3. Nokia je vedle firem jako AMD, Google nebo Cisco zlatým členem Linux Foundation, což znamená roční příspěvek ve výši 100 000 dolarů.
Významný vývojář jádra Greg Kroah-Hartman se během Linux Plumbers Convention 2008 obul do Canonicalu. Kritizuje to, že téměř nepřispívají k vývoji Linuxu (jádra). Za poslední tři roky firma uvolnila jen přibližně 100 patchů, přičemž za toto období se do jádra dostalo celkem 100 000 patchů. 0,1 % podílu tak umisťuje Canonical na 79. místo v žebříčku přispívajících firem, přičemž první dvě místa patří Red Hatu a Novellu. Reakce ze strany Ubuntu na sebe nenechala dlouho čekat - Matt Zimmerman (technický ředitel) označil Gregova tvrzení za nevhodná a jeho statistické metody za nepřesné. Měl námitky také k jeho pojmu "Linuxový ekosystém", který zahrnoval GCC, binutils, X.org, Glibc a Linux, ale ignoroval desktopová prostředí. Událost popisují Linux Magazine a Heise.
openSUSE dělá velké kroky kupředu. Ve verzi 11.1 Beta 1 se KDE 3 přítomné na DVD ve verzi 3.5.10 přesouvá do seznamu „ostatních správců oken“. Do popředí se tak definitivně dostává KDE 4.1, kde jsou standardně zapnuté kompozitní efekty a ve kterém můžete vyzkoušet Amarok 2.0 Beta 1. GNOME je dostupné v připravované verzi 2.24 a nabízí Ekiga 3.0, IM program Empathy, podporu tabů a jiné novinky v programu Nautilus, Banshee 1.3 a různé drobnosti a vylepšení. YaST obsahuje přepsané moduly pro správu tiskáren, zabezpečení a pro práci s oddíly. Distribuce je připravená pro IPv6 prostředí a je podporován Elastic Compute Cloud (EC2). Kromě AppArmor mají nyní uživatelé možnost používat také SELinux.
PLD je nezávislá distribuce zaměřená na pokročilejší uživatele a administrátory. Živé CD tohoto projektu používá prostředí GNOME 2.22, umí automaticky spravovat drátové i bezdrátové sítě (NetworkManager 0.7svn) a experimentálně umožňuje instalaci na pevný disk. Systém startuje velmi rychle a pohání jej Linux 2.6.25.16.
Pardus Linux 2008.1 nabízí překlad do dalšího jazyka - tentokrát je to švédština - a počet jazyků díky tomu dosahuje čísla 11. Živá CD tentokrát vyšla ve dvou variantách: KDE 3 a KDE 4. Také do Pardusu se dostává nový NetworkManager s podporou Ad-Hoc sítí, sdílením připojení a dalšími funkcemi. A jak je obvyklé, byl aktualizován software: Mozilla Firefox 3.0.1, OpenOffice.org 2.4.17, KDE 4.1.1 a Linux 2.6.25.16.
Flickrfs je další virtuální souborový systém postavený nad FUSE. Tento vám umožňuje snadnou správu fotek s účtem na službě Flickr. Flickrfs je v Gentoo dostupný jako balíček sys-fs/flickrfs
(i když mně osobně ebuild nefungoval). Nejprve spustíme hlavní skript, který zajistí připojení virtuálního FS a autentizaci:
flickrfs.py /kam/pripojit
V připojeném adresáři můžeme vidět adresář tags
a sets
. Přes sets můžeme přistupovat k sadám obrázků (v podobě adresářů) a vytvářet nové a kopírovat do nich obrázky. U nahraných souborů se dá pomocí změn práv nastavovat přístupnost pro přátele, veřejnost apod.:
Při vytváření nové sady je možné roznou přiřadit štítky jejich vložením do názvu sady (adresáře):
NazevSady:stitek1:stitek2
V adresáři /tags
je možné prohledávat fotografie podle jejich štítků. Najdeme zde podadresáře public
(hledání ve všech veřejných fotkách) a personal
(hledání ve vašich fotkách). Pokud uvnitř vytvoříme adresář s názvem
stitek1:stitek2:stitek3
Po jeho otevření uvidíme nalezené fotografie jako soubory. Flickrfs má ještě další funkce jako automatická změna velikosti obrázku při nahrávání, úprava metadat a další. Více najdete na stránkách projektu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kromě toho, malý & měkký může rychle odpovědět a přijít s vlastní technologií raytracingu v dx, kdoví...Otázka je, jak to bude fungovat. Prvních několik verzí DX taky stálo za nic moc a s OpenGL se těžko mohlo měřit.