Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
linuX-gamers Live DVD 0.9.4 je speciální herní živé DVD s celou řadou známých 3D her - nově umožňuje instalaci na pevný disk. elpicx 2.0 je duální živé DVD, na kterém najdete Ubuntu 8.04 a Fedoru 9 KDE. Absolute Linux 12.1.07 má novější verzi jádra (2.6.24.7), GCC 4.2.4 a několik dalších aktualizovaných balíčků. sidux 2008-03 zařazuje změny vzniklé kvůli jádru 2.6.26. Elive 1.9.02 opravuje chyby a přináší zobrazování náhledů RAW fotek v Thunaru.
Prezident Hugo Chávez objednal od Portugalska milion levných počítačů Intel ClassMate PC. Jde o jeden z dalších kroků spolupráce mezi Venezuelou a Portugalskem. Spolupráce dále pokrývá bytovou výstavbu, budování infrastruktury a energetickou spolupráci. Jeden počítač by měl stát několik set dolarů a v portugalské verzi bývá dodáván s distribucí Linux CaixaMágica a s Windows XP. Je to další ukázka úspěchu Intelu, který s ClassMate PC úspěšně konkuruje projektu OLPC. Jen při tomto obchodu Intel prodá o polovinu víc počítačů, než se OLPC podařilo po celém světě dohromady.
Gentoo mění svou strategii vydávání nových verzí instalačních a živých CD a DVD. Záměrem je vydávat častěji a více k tomu používat automatizace pomocí skriptů. Mohli bychom se tak dočkat minimálních CD a stages (základ pro kompilaci systému) vydávaných každý týden a pravděpodobně vydání velkého živého CD jednou za rok. Prozatím se ruší vydání 2008.1, neboť tým pro vydávání musí přehodnotit své priority. Při práci na verzi 2008.0 byly přeceněny síly členů týmu, což mimo jiné vedlo k několika odkladům vydání. Nové posily do týmu jsou samozřejmě vítány.
Atheros už letos potěšil komunitu, když v létě uvolnil ovladač ath9k pro karty podporující WiFi 802.11n. Situace nebyla dříve zrovna ideální, protože projekt MadWiFi používal proprietární HAL a teprve minulý rok přešel na OpenHAL vyvíjený původně pro OpenBSD. Tento týden se mohou majitelé celých řad karet Atheros opět radovat - pod licencí ISC (licence stylu BSD) byl uvolněn HAL používaný pro výrobky podporující WiFi 802.11a/b/g řad Atheros 52xx, 91xx a 92xx.
IBM oznámila, že uvádí v platnost novou firemní politiku, která formalizuje chování firmy při spolupráci na nových otevřených technických standardech. Skupina sedmdesáti expertů na standardizaci navíc sestavila sérii doporučení pro vlády, organizace vyvíjející standardy, mezinárodní organizace a další skupiny. Tato doporučení by měla zlepšit celkový stav panující kolem vývoje standardů a jejich implementace. Nejprve se podíváme na základní kameny nové politiky IBM:
Pokud se vrátíme ke zmiňovaným doporučením od expertů na standardy, můžeme se podívat například na doporučení pro vlády:
Tato akce IBM neunikla pozornosti Linux Foundation, která ji tleská a podporuje volání IBM po zvýšení kvality procesu vývoje standardů. Také Linux Foundation poukazuje na nežádoucí vlivy, které poškozují otevřené standardy a jako následek i otevřený software. IBM je jednou z řady firem, které jsou členy Linux Foundation a přispívají na její běh.
Zatím poslední release candidate Mandriva Linuxu 2009.0 se pochopitelně zaměřuje na opravování chyb, ale i tak se několik zajímavostí najde. Odvedla se práce na zrychlování spouštění systému, do čehož se počítá i doba, kterou člověk čeká na spuštění grafického prostředí. Instalátor spolu s nástrojem diskdrake nově umí pracovat se šifrovanými oddíly LUKS, což je posun kupředu od šifrovaných loopback zařízení. V oblasti podpory hardwaru došlo k pokroku u podpory netbooků a navíc je podporovaný grafický čip Intel G41. Do této předverze se stihlo dostat GNOME 2.24 a výrobce distribuce dává vědět, že práce na stylování KDE 4 jsou hotové.
Helix je živé CD postavené na Ubuntu, které se hodí pro analýzu incidentů a útoků. V této verzi přechází od Knoppixu, který byl použit pro sestavení dříve. Vedle bootovatelného Linuxu nabízí CD také kolekci programů pro Windows. Kromě velmi známých programů jako Wireshark nebo dd_rescue obsahuje linuxová část chntpw pro změnu hesel Windows, vinetto pro analýzu souborů Thumbs.db, dc3dd (rozšířené
dd
) nebo framework Volatility pro analýzu dumpů RAM.
VectorLinux 5.9.1 je údržbové vydání - zahrnuje celkem 52 aktualizací. Najdete tak Mozilla Firefox 3.0.1, Opera 9.52, Pidgin 2.5.1, SANE 1.0.19 a řadu dalších. Jádrem je Linux 2.6.25.7, což zajišťuje lepší podporu zvukových a WiFi karet. Jako výchozí desktop slouží KDE 3.5.9. Autoři distribuce také lákají na DELUXE edici distribuce, která je placená.
sofsip_cli je jednoduchý konzolový program, který demonstruje možnosti knihovny Sofia-SIP. Díky tomu je i z konzole možné uskutečnit telefonní hovory a chatování přes SIP. Program můžeme spustit takto:
sofsip_cli sip:uzivatel@server.cz
Dále můžeme volitelně zadat příkaz r
pro registraci a v takovém případě budeme vyzváni k zadání hesla. Hovor pak můžeme uskutečnit následovně:
i 800123456
Můžeme také poslat textovou zprávu:
m kamarad@nejakyserver.com (objeví se výzva pro zadání textu)
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: