abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení

    V Maďarsku probíhá soud vyvolaný na podnět firem se zaměřením na open source. Těm se nelíbí, že vládní úřady žádají v tendrech přímo řešení firmy Microsoft nebo ekvivalentní. Do věci se vložil antimonopolní úřad, který v ní vidí porušování maďarských a evropských zákonů. Předběžný výsledek sporu však zatím vypadá tak, že je dle soudu vše legální, neboť je na úřadech již používán software firmy Microsoft. Více na OSOR.eu.

    4.9.2008 16:45 | Luboš Doležel (Doli) | Zajímavý článek


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Vojtěch Trefný avatar 4.9.2008 16:56 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    S těmi žalobami se poslední dobou nějak roztrhl pytel...
    4.9.2008 16:59 Neel | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Myslím, že je dobře, že se o to vůbec někdo zajímá a snaží se něco udělat. Jen mě trochu mrzí, že často neuspějí nebo se to protáhne na dlouhou dobu.
    Vojtěch Trefný avatar 4.9.2008 17:03 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Já bych řekl, že tyhle žaloby jsou stejně už předem odsouzené k neúspěchu -- stát si dokázal prosadit svou už v důležitějších věcech, tak nevidím důvod, proč by tomu mělo být jinak u tohohle...
    4.9.2008 18:40 VM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Nekde se s prosazovanim vule lidi zacit musi...
    5.9.2008 00:55 Mandarinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Vůle lidí je, že na úřadech nesmí být MS (ať už jsou okolnosti jakékoliv?)...

    BTW, na úřadech se stejně NIKDY ŽÁDNÉ peníze neušetří :(
    5.9.2008 09:37 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Vůle lidí je, že na úřadech nesmí bez transparentního zvážení (výběrové řízení) být nasazeno řešení od MS (ať už jsou okolnosti jakékoliv).
    4.9.2008 19:01 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Rozhodování soudů by mělo být nezávislé na státu. Poraženecký duch je na škodu v každém odvětví lidské činnosti.
    Only Sith deals in absolutes.
    4.9.2008 19:03 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    A navíc máme v EU možnosti jak prosazovat právo i proti vůli dotčeného státu :-)
    Only Sith deals in absolutes.
    Vojtěch Trefný avatar 4.9.2008 19:16 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Já jsem holt takový maličký defétista...
    4.9.2008 19:19 vencas | skóre: 32
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Bohužel u nás zatím moc ne. Na vyhřátém chvostu jako obvykle.
    Luk avatar 4.9.2008 21:28 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    neboť je na úřadech již používán software firmy Microsoft.
    Čili podle hesla: "Jednou Microsoft - navždy Microsoft." ("Jednou Persil - pořád Persil." "Coura jednou - coura navždy.") :-D
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    Jendа avatar 4.9.2008 22:02 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    IMHO je teď největší šance na přechod - Win XP pomalu dohnívají a Vista s Office 2007 se mezi BFU doma neprosazuje => až přijde sekretářka, nebude s tím umět a bude se muset zaplatit přeškolení => je jedno, jestli se přeškolí na Vista + MSO 2007 nebo Linux + OOo.
    Poe avatar 4.9.2008 22:39 Poe | skóre: 7 | blog: Colorless green ideas | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Trefa! Presne tohle si rikam taky. Lock-in Microsoftu je ted nejvic oslabeny -- je ve fazi migrace na novou platformu. Ale proc nejdou do utoku komercni linuxove spolecnosti?

    A na prikladu Vist je krasne videt jak Microsoft zneuziva vazany prodej aby protlacil svoje OS (protoze drtiva vetsina novych modelu dnes se prodava jiz vyhradne s Vistou) i kdyz spotrebitele je nechteji a mnohem radeji by (aspon zatim) zustali u Windows XP.
    4.9.2008 22:07 Vredy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Jsem rad ze 3 komercni(ale nerikejte to nahlas) spolecnosti prodavajici,tedy vlastne prosazujici, OpenSource aplikace chtely vlade, zajiste naprosto nezjistne, darovat software.
    5.9.2008 09:39 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    ?
    Poe avatar 5.9.2008 10:06 Poe | skóre: 7 | blog: Colorless green ideas | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Mate nejaky problem se spolecnostmi, ktere vydelavaji s vyuzitim FOSS? My ne. Protoze tyto spolecnosti cast svych vydelku investuji zpet do FOSS nebo sami se zapojuji do vyvoje, testovani a podpory. Tak je to zcela v souladu s modelem vyvoje FOSS. Nakonec mnozi z nas dokonce sami vydelavaji prave s vyuzitim FOSS. A neni to zadne tabu, jak se snazite naznacit.
    Vojtěch Trefný avatar 5.9.2008 10:09 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Já myslím, že Vredy problém nemá -- on se spíš snaží vyvolat flame na téma "hnusné zlé firmy parazitující na krásné a čisté myšlence opensource"...
    8.9.2008 13:43 anicka | blog: ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spor o tendry v Maďarsku a konkurenční OSS řešení
    Tři? Proč zrovna tři? A které vlastně jsou ty šťastné?

    A je tu někdo, kdo takových firem nevysype z rukávu deset, dvacet?
    ^D

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.