Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 18:17
use caseJo, tak ty nejsou. Zato jsou "ontologie" (ať už je to co chce). A hezké weby všech těch nadací. Sice bez obsahu, ale zato proseté logy velkých firem které asi nevědí co s prachama. Skoro učebnicový příklad vaporware.
Čo to je ten sociálny sémantický desktop a čo je "ontologie" (to sa radšej nepokúsim napísať v Slovenčine).
To přece není vůbec důležité, co to je. Hlavní je, že je to cool a in a kdo to nemá, je skoro tak out jako když nepoužívá "sociální sítě" nebo "web 2.0" (no, ten už vlastně ne, ten už je out). :-)
Na druhou stranu, dokud půjdou Nepomuk a Strigi vypnout, tak ať si hrají.
Problém existuje dávno - klasifikace a vyhledávání dokumentů - jen ho asi hodně čtenářů abc nemá, záleží na co počítač primárně používáte, on se stane problémem až od určitého množství dokumentů.I středně velká firma produkující ročně několik tisíc dokumentů si obvykle vystačí s rozumnou adresářovou strukturou a archivem. Takže nechápu, jak by někdy mohl dospět desktop jednoho uživatele do bodu kde není schopen najít co potřebuje během dvou-tří úkonů. Navíc se nezdá, že by nepomuk sedící v ~/.kde oplýval nějakými schopnostmi se sdílet třeba s jinými uživateli ve firmě.
Protože, tu databázy musíte nějak vytvořit, zaplnit, aktualizovat, navrhnout rozumnou strukturu vyhovující záměru.Zdá se, že to je propagace stylu "one size fits all".
A tohle všechno mimo jiné řeší Nepomuk.Ale jak? Nikdy jsem se nedopídil žádného use case. Oficiální zdroje uvádějí pouze nějakou lame ukázku RSS - jo, tomu říkám funkčnost! Nikdy jsem neviděl žádný propagační screen cast, blog, který by se zabýval konkrétními funkcemi které by využívaly tohoto monstrozního a hyper všeschopného aparátu. Když jsem to chtěl zkusit sám, tak to buď slítlo nebo nic nenašlo. Poslední tečkou pak bylo, že při zadání čehokoliv do krunneru to na mě vyblilo tuny nějakých hexa-kdovíco-URL-hashů.
Čiže odpoveď je nie, ďakujem Ak teda nepredpokladáš, že ľudia budú tráviť všetok voľný čas tagovaním...
Nerozumiem, ako môže byť odpoveď áno bez toho, aby si mal niekde povedané "Na tomto obrázku je elektrická lokomotíva". To si ten Nepomuk akože vycucá z prsta?
Kopa podstatných informácii tam možno je (a napr. na dokumenty to môže stačiť), ale čo zistí Nepomuk bez tagovania z obrázkov/hudby/filmov? Len strojové záležitosti typu veľkosť, dominantná farba, dĺžka filmu a pod. ale to ty väčšinou nechceš. Tá hudba a filmy ešte ujdú, to niekto otaguje raz a zdieľa pre celý svet, takže amortizovaná námaha je zanedbateľná. Ale fotky? To fakt sa ti chce poriadne tagovať milión fotiek kopou tagov? Neverím
Teda, první věc je, že běžní lidé milují katalogizace, třídění a všechny tyhle věci.Bežní ľudia milujú plochu, kam si môžu dať akýkoľvek súbor. Nepoznám žiadneho bežného človeka, čo by si v počítači triedil súbory naozaj dôsledne (a bežný človek už vôbec nepoužíva KDE a Nepomuk, takže to, že niekto bude v Nepomuk niečo tagovať im nijako nepomôže, keďže im to nebude fungovať a momentálne je otázne, či je aspoň vyriešená synchronizácia tých dát medzi rôznymi PC).
Když si třeba uložím nějakou fotku z novin nebo něco takovýho (protože tam jí už nikdy podruhý nenajdu…), tak ona už na tom webu popsaná je a ten brauzr to vidí, ale… nic. Ručně.To je platný bod pro Vás, ale opět zatím nevidím žádný use case, který by to realizoval.
Teda, první věc je, že běžní lidé milují katalogizace, třídění a všechny tyhle věci. Většina z nich to sice nebude dělat důsledně, ale hodně jich to bude milovat. Fakt.Spíš běžní lidé milují pořádek. Věci třídí, nikoliv kategorizují.
Druhá věc je, že když už máš velké strojově zpracovatelné databáze plné pracně sémanticky označkovaných dat, tak se ti s trochou nadsázky otvírá spousta nových možností jak s tím strojově pracovat dál.Říkal jsem už, že bych chtěl vidět nějaký use case? :)
Říkal jsem už, že bych chtěl vidět nějaký use case? :)Teda nie že by som 100% vedel čo píšem
Integrovaním mailera a nepomuku by to malo byť ľahko realizovateľné, nie?Toto jsem cca popsal někde níže. Je to dost jednoduché a chytlavé, ale bohužel to není implementované. A to je ten problém.
Koniec koncov viem si za desať rokov predstaviť aj plugin, ktorý z fotky rozpoznáProč za 10, tohle funguje do jisté míry i dnes. Jenže zas se nenajde nikdo kdo by to zabalil a prodal.
Jj, súhlas. To sa zasa týka toho, čo som tu už niekde písal: posielať spolu so súborom metadáta. Ale aby to začalo fungovať, tak to musí podporovať prakticky všetok softvér, takže vo svojom živote to asi už neuvidím
Tohle adresářová struktura nedá.Proč ne?
obrazky/velke/lokomotivy
A čo ak sú niektoré z tých lokomotív fotené v Prahe a iné v Brne? Symlinky na
obrazky/mesta/praha
obrazky/mesta/brno
? A čo ak sa dajú katalogizovať podľa ďalších desiatich parametrov?
Výhody sémantiky sú nepopierateľné. Otázka je, kto bude ten otrok, ktorému sa to bude chcieť katalogizovať
A čo ak sú niektoré z tých lokomotív fotené v Prahe a iné v Brne? Symlinky naTohle trochu zavádíte. Lokomotiva v Praze nemá obvykle žádnou souvislost s městem Praha. Takže pokud budu chtít strukturovat dále, tak budu mít třebaobrazky/mesta/praha obrazky/mesta/brno?
obrazky/velke/lokomotivy/prahaProtože tohle je pro mne přirozené dělení. Ne-stromová dělení jsou pro člověka hodně těžko stravitelné, proto třeba je něco jako /sys pro většinu lidí nepřehledné bludiště. Jediný problém může být v tom, že různí lidé můžou mít jiné preference, tj. každý si vytvoří nějakou (různou) stromovou strukturu. Jenže to je úplně jiný problém.
A čo ak sa dajú katalogizovať podľa ďalších desiatich parametrov?Dáte jim pořadí ve stromu a hotovo. Ale hloubka 10 je pro normálního člověka dost za hranicí držení mentální moči.
Výhody sémantiky sú nepopierateľné. Otázka je, kto bude ten otrok, ktorému sa to bude chcieť katalogizovaťSémantika ale není tagování. A tagovat se opravdu nikomu nechce. Zvlášť s vyhlídkou současně poskytovaného "bezpečí" těch tagů.
Ok, tak iný príklad, nemusí to byť zrovna lokomotíva, to nie je moja šálka kávy. Mám napríklad fotku kamarátov za určitého počasia, v určitom meste. Ideálne by som jej dal ako tagy všetky mená, počasie, mesto, prípadne ďalšíe veci. O rok na to si budem chcieť pozrieť fotky, kde sa nachádza kamarát ten a ten, alebo si pozrieť fotky v daždi v Prahe. Ako toto dosiahnem s adresárom, to fakt netuším Use caseov (a veľmi zaujímavých) sa dá vymyslieť milión, ale vždy to naráža na problém tagovania.
Prečo by sémantika nebolo tagovanie? Sémantika je o významoch a súvislostiach (ontológii) a presne tú Vám tagy dajú.
To ale nerieši ten najpodstatnejší problém: tie tagy musí niekto zadať. Už je vcelku šumák, či ich zadáva do Nepomuku, do nejakého súboru, databázy, alebo inam (samozrejme, z hľadiska ďalšej manipulácie a vyhľadávania to jedno byť nemusí).
lsattr
a chattr
, ext3 to umí bez problémů, jen je potřeba mount volba user_xattr
. Používá to třeba Samba na ukládání DOS atributů nebo rozšířených ACL. Výhoda je, že lze takové atributy nativně zálohovat, i když na to většina zálohovcích nástrojů nepamatuje, nebo alespoň ne ve výchozí konfiguraci.
Pokud vím, tak MAC OS právě extended atributy používá k uložení MIME typu.
Problém je, co se stane, když takový soubor pošle člověk mailem, uploaduje někam na web atd. (teoreticky se může celou dobu informace o MIME typu uchovat, ale v praxi to je problém).
Presne tretí odsek je to, o čom som hovoril. Ja by som chcel, aby existoval nejaký vcelku jednotný formát súborov (otvorený štandard), ktorý si tie dáta práve zachová aj po ceste cez rôzne servery a naprieč operačnými systémami. Tj., aj protokoly ako FTP a HTTP by museli tie metadáta nejak podporovať. Inak to nemá zmysel a treba po každom prenesení znova všetky metadáta vypĺňať ručne. V praxi je to zatiaľ samozrejme nereálne, ale OS a programy sa stále zlepšujú, tak možno raz... kto vie
Mám napríklad fotku kamarátov za určitého počasia, v určitom meste.Já si myslím, že jste tím nezměnil vůbec nic.
fotky/franta v praze/chčije fotky/franta v praze/svítí sluníčkoJak jsem říkal, není těžké do té struktury vložit pořadí. Vy to furt tlačíte směrem, aby bylo něco jako
fotky/franta/praha/chčije fotky/praha/chčije/franta fotky/chčije/praha/frantaatd. ale jak vidíte tak je v tom bordel kde se ani prase nevyzná a IMHO si lidi prostě takovéhle struktury nevytváří ani v hlavě natož na disku.
Use caseov (a veľmi zaujímavých) sa dá vymyslieť miliónTak s něčím zajímavým přijďte.
Prečo by sémantika nebolo tagovanie? Sémantika je o významoch a súvislostiach (ontológii) a presne tú Vám tagy dajú.Sémantika není tagování coby činnost. Pojmenování věcí prostě nějaké je, souvislosti existují, ale ručně počítač učit co je co je přístup programátora nebo knihovníka, ale ne člověka co přitáhl 200 fotek z dovolené. "dovolená 2010 červenec praha chčije franta honza sloup moucha dlažba václavák turisti" hurá už mám otagovanou jednu fotku.
A ja si myslím, že Vy ste vôbec nepochopili, čo je to tag a všetko tlačíte do adresárovej štruktúry, ktorá nikoho nezaujíma a je na to úplne nevhodná Choďte sa niekedy pozrieť napr. na facebook. Tam majú ľudia možnosť otagovať fotku a často dajú ako tagy všetkých ľudí, čo na nej sú. Následne nie je problém si každého človeka vyhľadať, bez ohľadu na to, kde tie fotky sú (u ktorého konkrétneho používateľa). Ukážte mi, ako by ste toto riešili adresármi
Adresár je niečo ako dedičnosť (dáta -> knihy -> beletria). Tu žiadnu dedičnosť nemáte, všetky tagy sú rovnako dobré a nemá zmysel mať jeden vyššie postavený ako iný. Skúste to konečne pochopiť, inak táto diskusia nemá zmysel...
Sémantiku má v hlave človek a to je pre ďalšie spracovanie úplne irelevantné. Treba to nejak naučiť ten počítač. A vzhľadom k tomu, že nemáme A.I., tak tagovanie je asi najpriamočiarejšia možnosť. Tak či onak, mohli by ste konečne prestať s naťahovaním sa o slovíčka
Adresár je niečo ako dedičnosť (dáta -> knihy -> beletria).Není to dědičnost, adresář je jen upřesnění dotazu. A je dost jedno jestli se dotazuju na tagy nebo na jména skutečných adresářů. Takováto posloupnost dotazování je u jednoho člověka málokdy tak turbulentní, aby nešla reprezentovat skutečnými adresáři. To proto, že člověk si ty věci v hlavě organizuje do stromu, ne do obecného grafu.
Sémantiku má v hlave človek a to je pre ďalšie spracovanie úplne irelevantné.Naopak, na tom záleží nejvíc.
A vzhľadom k tomu, že nemáme A.I., tak tagovanie je asi najpriamočiarejšia možnosť.Nevím jestli nej, ale ano, manuální práce je velmi jednoduchá možnost, ale také jedna z těch méně zajímavých.
To bol len príklad, nemusí tam byť viac ľudí. To isté môžem urobiť na lokále. Ale je jasné, že hlavné výhody sémantického desktopu sú v zdieľaní. Nakoľko toto Nepomuk rieši netuším.
Nie je to jedno z toho dôvodu, že nie je jasné, akú adresárovú štruktúru by tie tagy mali mať.
Ktorý človek? To je nejaká silná generalizácia. Ja napríklad mám často v hlave graf. A ostatne každá trošku zložitejšia myšlienka, alebo teória sa inak než grafom vyjadriť nedá. Stačí si zobrať už ekvivalenciu dvoch tvrdení Že sa na všetko snažíte napasovať storočnú metodológiu danú štruktúrov bežných filesystémov, to je Váš problém; chce to trochu väčší rozhľad
Ale počítač ani zbytok sveta Vám do hlavy nevidí, takže je irelevantné, čo tam máte. Relevantné a zaujímavé to začne byť až vtedy, keď tie informácie odovzdáte niekomu inému.
Súhlasím, manuálna práca nie je ideálna (mne osobne by sa tagovať veľmi nechcelo). Máte lepší návrh?
To isté môžem urobiť na lokále.Dejte příklad.
Nie je to jedno z toho dôvodu, že nie je jasné, akú adresárovú štruktúru by tie tagy mali mať.Tu kerou používáte při dotazování.
Ja napríklad mám často v hlave graf.Příklad?
A ostatne každá trošku zložitejšia myšlienka, alebo teória sa inak než grafom vyjadriť nedá. Stačí si zobrať už ekvivalenciu dvoch tvrdeníSouvisí tohle s původním problémem? (Kategorizace fotek)
na všetko snažíte napasovať storočnú metodológiu danú štruktúrov bežných filesystémovOrganizace FS následuje vzorce organizace které vídáme často kolem sebe (stromová struktura). Já nic na nic nepasuju. Já tvrdím, že problém subjektivní kategorizace fotek (nebo čehokoliv) obecně používá tento vzorec a ergo že adresářová struktura je na to vhodný nástroj.
Máte lepší návrh?Jistě. Spousta dat se dá vyčíst automaticky. Například znovu z té pitomé adresářové struktury. Nebo z informace kdo mi fotky poslal. Nebo kdy. Nebo ze sledování chování uživatele. Na co kouká často, na co míň, co dělá předtím a potom. Tyhle všechny věci např. webové vyhledávače (a jejich adaptace na desktop) umí dělat samy, ruční popisování stránek klíčovými slovy je pasé jak kalhoty do zvonu... Dělá něco z toho sémantický nepomuk?
Už som Vám ho dal: nájsť fotky, na ktorých je kamarát XY.
Pri dotazovaní použijem taký dotaz, aký sa mi zrovna hodí. Ale adresárová štruktúra je len jedna.
Príkladom je hocijaká fotka, ktorá sa nedá rozumne katalogizovať podľa jedného parametra.
Samozrejme, že súvisí. Tomáš je na fotkách A, B a C a na fotke A je Tomáš a Matúš. Všetko (osoby aj fotky) sú len dáta a relácie na nich sú vždy symetrické, takže už z toho dôvodu je stromová štruktúra nevhodná (orezávate jeden smer tej relácie).
A kde všade vidíte tú stromovú štruktúru? Stačí sa pozrieť na ľubovoľnú matematickú teóriu (alebo obecnejšie vedu). Tvrdenia sú pospájané implikáciami a vznikne Vám z toho dosť brutálny graf, ktorý rozhodne nie je strom. Obecnejšie, ľubovoľná aspoň trochu zložitejšia množina dát vám vytvorí cyklickú štruktúru. FS podľa mňa ani tak nesleduje vzorce chovania, ako ich násilne všetkým vnucuje. Pochopiteľne, že keď na disku nemám možnosť katalogizovať dáta inak než pomocou stromovej štruktúry, tak ich tam nejako narvem. Ale nikdy mi to nepripadalo prirodzené a určite sa to dá robiť lepšie (napr. aj pomocou tagov). Pekne to ukazuje Gmail, kde mám konečne možnosť katalogizovať maily pomocou tagov. Adresáre sú prežitok...
Z tej adresárovej štruktúry (fotky/2009/Praha) rozhodne nevyčítam, že tam niekde je zapadnutý Mišo alebo Jozef, ktorého fotky by som si rád pozrel. Vyčítate z toho len úplne nezaujímavé veci. Podobne z toho sledovania používateľov. Dôležité dáta sú inde.
Kľúčové slová sú pasé? [citation needed]
Netuším, čo z toho robí Nepomuk a nezaujíma ma to. Bavím sa o tom, či sa niektoré veci nedajú robiť lepšie, než sa momentálne robia. Namiesto zastávania sa prehistorických technológií, ktoré tu predvádzate Vy...
Flickr zas pre zmenu nepoznám ja Ale na FB to funguje celkom dobre. Aj keď je to tam zamerané hlavne na osoby (a tag je typicky asociácia rovno s iným FB účtom) a pre tento účel to funguje vynikajúco.
I středně velká firma produkující ročně několik tisíc dokumentů si obvykle vystačí s rozumnou adresářovou strukturou a archivem.Záleží co si představujete pod slovem "vystačí". Moje zkušenost z řady firem, kterými jsem prošel je tristní, relevatní dokumenty buď putují emailem, nebo se prostě doptáte, brain base ontology sytem & orátlní tradice. Pak jen doufejte, že vám dotyčný z firmy neodejde, dokumenty pak můžete prakticky smazat, než se se v nich nováček stačí vyznat, zastarají a jsou zralé do archivu. Nebo že vám je někdo úmyslně nezatají. Nebo se na nějaké prostě zapomene. Nejlepší co jsem zatím poznal byl systém založený na wiki nebo Sharepoint, což jsou takové hodně primitivní ontologické systémy, mají vyhledávač a linky v textu, alespoň něco.
Navíc se nezdá, že by nepomuk sedící v ~/.kde oplýval nějakými schopnostmi se sdílet třeba s jinými uživateli ve firmě.Kde-Nepomuk je technologie desktopová, co uživatel to vlastní databáze z vlastního písečku, čili nic o síťovém sdílení. To se musíte dívat po technologiích s přívlastkem "enterprise". Musí se pak řešit bezpečnost, utajení, a veškerá ta multiuživatelská sranda.
Nikdy jsem se nedopídil žádného use case.Tak nějaké se tu v dikusi snad už povalují, v článku pravda moc ne.
Kde-Nepomuk je technologie desktopová, co uživatel to vlastní databáze z vlastního písečku, čili nic o síťovém sdílení. To se musíte dívat po technologiích s přívlastkem "enterprise". Musí se pak řešit bezpečnost, utajení, a veškerá ta multiuživatelská sranda.Plno lidí má počítač+notebook / tablet / smartphone apod. A chce mít třeba fotky a dokumenty na přístupné více zařízeních. Podle mě je tedy potřeba to řešit. Zatím ale není uspokojivě vyřešená ani prostá synchronizace souborů mezi takovými různými zařízeními.
Jaký je současný stav sémantického desktopu v operačním systému GNU/Linux?
Já to ani nečetl, neboť:
a) mám mezery ve vzdělání, když nevím, že GNU/Linux má v sobě desktop, a dokonce sémantický,
b) autor má nějakou mezeru ve vzdělání.
Je smutné přestat číst po první větě. :'(
Mám KDE 3.5To je mi líto. Každopádně. Konfig je úplně stejný, tak se to jistě dá zakázat v něm. Nebo to vyhodit z nějakého autostartu. Nebo taky klidně odinstalovat. Nějaký expert přes středověk bude snad tušit, no.
apt-get install kdebase-bin-kde3 apt-get autoremove
Protože ten checkbox v ovládacím centru co přesně tohle dělá je nějaká magická nedokumentovaná funkce, asi.Tak snadné to nebude. Už nyní neběží KMail nebo Kopete bez Akonadi. Od verze 4.5.1 bude KMail záviset i na Nepomuku, jestli se nepletu.
uživatelům je to naprosto jedno, protože ti chtějí jenom důvody proč [na to] nadávatJá zde spíš vidím zájem uživatelů. Každý druhý se ptá, na co to je. :)
A samozřejmě, za rok nebo dva Apple nebo někdo takovej přijde s fičurou, která přesně něco takového k implementaci potřebuje, a rozkráká se zase půlka světa, proč to v Linuxu zase nejde a nejni.Což ale bude pravda, protože na tom Applu člověk aspoň přesně uvidí "co to umí", zatímco na Linuxu to "bude napůl", "bude to umět všechno a nic" a když si podám bug report tak mě pošlou do prdele.
Jenže tady prostě nejde tři roky něco v tajném bunkru vyvíjet a pak s velkou slávou vyrolovat. I ten Apple by měl v nějaké fázi jenom něco napůl.Jsem rád že jste to napsal. Protože to je přesně ten model bunkr, na kterém jede KDE. Tři roky (nebo i víc) si připravujou "framework", aniž by ho kdokoliv používal? Come on. Dodat věc napůl znamená: podívejte, nový KMail umí k obrázkům přilepit informaci o tom kdo je poslal a nový Gwenview/Dolphin je umí podle toho hledat. Sice to ještě neumí dotaz "všechny obrázky od franty s lokomotivou" ale už to umí "všechny obrázky od franty". Kvůli tomu druhému dotazu musíme ještě zapracovat na frameworku takže za 3 měsíce dostanete beta na vyzkoušení a ostrou verzi tak za půl roku.
Jasně, je to zoufalý, ale co jako dělat?Vždyť to říkám, klidně ať to dodají poloviční, ale v tom smyslu, že funguje polovina uživatelem dostupných funkcí. Pokud budou donekonečna přepisovat jádro, aniž by měli jedinou funkcionalitu pro uživatele, tak se to nepohne ani o píď a buou to vyhozený prachy a úsilí. Klidně ať ty metadata cpou do texťáku, ať je to hloupý, ale ať si to může uživatel osahat a říct: tohle se mi líbí/nelíbí, chci/nechci tohle a tamto. Od toho teprv se pak může odvíjet směr vývoje backendu. Třeba přijdou na to, že celou dobu řešili nesprávný problém™ a ani bych se nedivil.
V delfínovi nebo gwenview to už řádku verzí je, takže ta funkcionalita tam nějaká byla už delší dobu.Nevím co myslíte tím "to", ale ten případ s KMailem to asi nebude? Ono je problém právě najít to "to", protože to je ten use case, ten prodejní bod. A ty jaksi stále chybí.
Akorát to bylo tak rozbité, že to skoro nešlo použít, takže není tohle právě ten případ který volá po přepsání backendu?Pokud je to rozbité tak to nemá v "release" verzi software přece co dělat. Jinak uživatel ztratí důvěru v ten kus software a nebude to používat. Což je zhruba pozorované chování. A jestli se má kvůli tomu přepsat přední, prostřední, nebo zadní část toho SW už musí určit programátoři. Ale výsledek by měl být kus programu, který funguje odzhora dolů (s důrazem na interface k uživateli) u nějaké konkrétní funkce, nikoliv kus programu, který má potenciál mít těch funkcí sto padesát ale ani jedna nefunguje/nemá UI.
Tahle diskuse celkem zřetelně ukazuje, že uživatelům je to naprosto jedno, protože ti chtějí jenom důvody proč [na to] nadávat.Táto (a aj ostatné) diskusie zreteľne ukazuje, že používatelia chcú vedieť, k čomu vlastne to slúži a prečo to teda majú chcieť (a aj to, prečo to bude povinná závislosť pre niektoré aplikácie).
Tak snadné to nebude. Už nyní neběží KMail nebo Kopete bez Akonadi. Od verze 4.5.1 bude KMail záviset i na Nepomuku, jestli se nepletu.To nie je pravda. Ak sa bavime o checkboxe spominanom tu, tak rozhodne bez neho Kopete funguje v pohode. Je sice pravda, ze sa to nieco s Akonadi snazilo robit, ale ked som to vypol, tak to v pohode rozdychalo a fungovalo dalej.
Pár takových databází je volně k dispozici. Například databáze WordNet (hledejte stenojmenný balík):
$ wn beer -treen Hyponyms of noun beer 1 sense of beer Sense 1 beer => draft beer, draught beer => suds => lager, lager beer => Munich beer, Munchener => bock, bock beer => light beer => Oktoberfest, Octoberfest => Pilsner, Pilsener => malt, malt liquor => ale => Weissbier, white beer, wheat beer => Weizenbier => Weizenbock => bitter => Burton => pale ale => porter, porter's beer => stout => Guinness
vy nemate radi nove technologie?
Jak které. Je-li jasné, co to vlastně je a k čemu by mi to mohlo být dobré, tak vesměs ano. Ale zásadně mám nedůvěru k technologiím, o kterých se po přečtení deseti oslavných článků sice dozvím, jak jsou strašně super a jak se bez nich nedá žít, ale stejně pořád nevím, co to vlastně je a k čemu by mi to mohlo být dobré. A přesně do téhle kategorie "sémantický desktop".
Na vec se da ovsem divat i odjinud: to ze zatim v masovem meritku netusime k cemu by takova vec mohla slouzit (protoze implementace a samotna technologie je zatim v plenkach) neznamena, ze nebude naprosto zasadnim zlomem za 5 let.
Moje zkušenost je taková, že si nevzpomínám na technologii, o které by se psaly takové oslavné a obsahově prázdné články a která by se pak ukázala opravdu významnou nebo dokonce převratnou. Naopak, o těch, které převratné byly, se většinou začaly oslavné články psát až poté, co se prosadily (bez mediální masáže).
Pokud je mi znamo, tak KDE a jeho soucasti jsou schopne ± fungovat i bez NEPOMUKu.Hehe, ne.
Issue#1: není pořádek ve věcech
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.