Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 09:24
Vedle nového nejvýkonnějšího superpočítače, který využívá mimo jiné výpočetní karty Nvidia Tesla, se dnes podíváme na dva nové MacBooky Air, v nichž Apple přináší pár zajímavých inovací, dále první BDXL vypalovačky schopné poradit si se 128GB Blu-ray disky, zajímavý chladič od Arctic Cooling a nakonec na plány OCZ s SSD.
Tianhe-1A Supercomputer je označení nově dokončeného superpočítače, který byl právě zprovozněn v kontinentální Číně. Firma se tak ujímá prvenství, co se výkonu nejrychlejšího superpočítače světa týče, díky síle 14333 procesorů Intel Xeon a 7168 výpočetních karet Nvidia Tesla M2050 totiž dosahuje výrazně vyššího výkonu než dosavadní jednička.
Tianhe-1A umí 2,507 PFLOPS v LINPACK testech, špičkově pak dosahuje až na metu 4,7 PFLOPS, to vše při 4,04MW spotřebě. Návrh stroje připravila National University of Defense Technology v Číně.
Otázkou je, jak dlouho si stroj své prvenství udrží. V Národních laboratořích v Oak Ridge, jak jinak než v USA, je momentálně ve výstavbě ještě ambicióznější superpočítač s více CPU i GPU a Tianhe-1A tak patrně své prvenství dlouho neudrží. Každopádně pokud si někdo mne ruce, pak je to nepochybně Nvidia, která sice na poli běžných desktopových grafik svádí lítý boj s AMD za pomoci extrémně nízkých marží, za to v HPC segmentu se jí neskutečně daří a prodává tisíce a tisíce svých Tesla karet.
Tianhe-1A využívá pasivně chlazenou variantu Tesla M2050, která je výpočetní obdobou GeForce GTX 470. Zatímco GTX 470 s 1,25 GB paměti baští až 215 wattů, 3GB Tesla M2050 se i přes 2,4× více paměti (při aktivním ECC má však k dispozici nikoli 3,0, ale 2,625 GB paměti) vejde do 225 wattů, a přitom nabízí čtyřnásobný výkon v double-precision (ten je v GTX 470 uměle zaříznut, ale taková je zkrátka realita).
Apple na nedávné akci v Cupertinu představil dva nové modely již třetí generace řady MacBook Air.
Menší 11,6palcový nabízí rozlišení 1366×768, 1,4 či 1,6GHz Intel Core 2 Duo doprovázené v základu 2 GB DDR3 rozšiřitelné na 4 GB. Větší 13,3palcový model má LCD s rozlišením 1440×900 a možnost osadit až 2,13GHz dvoujádro Intel, grafiku v obou případech zabezpečuje hodně slušná (na tento segment) GeForce GT 320M (o té web Nvidie neví, ale půjde patrně o variaci na GT 325M s 48 CUDA procesory) s vlastní 256MB DDR3 pamětí.
Stroje kompletně přešly na SSD, menší model může mít 64, nebo 128GB flashový disk, větší pak 128, nebo 256GB. Další výbava je tradiční, tedy vedle všeho možného i WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1 + EDR, čtečka SD karet, multidotykový touchpad a také dvojice USB 2.0 portů (konečně Apple pochopil, že jeden je málo). Z hlediska výdrže firma slibuje pět hodin pro menší a sedm hodin pro větší model za běžného provozu. Ceny začínají od tisíce dolarů.
Formát BDXL zvyšující kapacitu Blu-ray disků až na 128 GB je zde poměrně krátce, ale i tak přichází první PC mechanika v podstatě se zpožděním. Nicméně je tu a stojí za ní firma Pionner, což znamená obvykle dvě věci: slušnou kvalitu a nulovou dostupnost v Evropě.
Mechanika se jmenuje BDR-206MBK, v přepočtu vyjde na něco málo pod 7000 Kč (plus cena letenky ) a nabízí zápis 128GB BDXL disků rychlostí takovou, že je z toho proces na dvě hodiny nervózního okusování nehtů (pokud tedy nemáte UPS). Samozřejmě zapisuje i „klasické“ BD-R/RE disky, stejně jako CD a DVD, ale rychlosti jsou naprosto nezajímavé, mechaniku u nás díky prodejní politice Pioneeru neseženete (o dostupnosti 128GB BD disků raději nemluvě), takže to prostě berte jen jako oznámení.
Druhým, kdo uvedl BD mechaniku se zápisem na 100/128GB disky, je firma Buffalo. Jde pochopitelně o stejný model od Pioneeru, jen strčený do jiného kabátku. Buffalo uvedla jak interní SATA BRXL-6FBS-BK, tak externí USB 2.0 mechaniku BRXL-6U2 – ta už může být zajímavá i k notebooku.
Chladič švýcarské Arctic Cooling netřeba představovat, zejména řada Freezer se řadí mezi legendy mezi levnými, slušně výkonnými chladiči, které s námi prošly již přes několik socketů.
Novinkou, která dle výrobce zvládne chladit až 200 W tepelného výkonu, je model Freezer 13. Ten pasuje na všechny současné sockety (775, 1156, 1366, AMD od 754 výše) a stále jde o chladič, který se vejde i do užších skříní. Základem je heatpipová konstrukce s 45 hliníkovými žebry, která ofukuje 92mm ventilátor s regulací mezi 600 a 200 otáčkami za minutu.
Freezer 13 má rozměry 130×123×96 mm a hmotnost 695 g, řadí se tak mezi menší a paradoxně stále ještě mezi lehčí chladiče. Tradiční u tohoto výrobce je pak šestiletá záruka, ta se pochopitelně vztahuje především na ventilátor („poločas rozpadu“ hliníku či mědi je poněkud delší ). Zajímavá je rozhodně cena, české e-shopy chladič již předběžně registrují kolem 500+ Kč, což odpovídá předchozí generaci Freezerů 7/64. Na povrchu měděné plochy je jako obvykle již dopředu nanesena vrstva pasty Arctic MX-4.
Nahlédnete-li do nabídek e-shopů nemůžete si nevšimnout, že OCZ má již nyní v nabídce desítky různých SSD počínaje malými levnými SATA SSD až po monstrózní 2TB PCI Express ×8 karty s 1,4GB zápisem a obrovskými hodnotami IOPS. Firma i nadále hodlá držet plyn až u podlahy, právě v těchto dnech otevřela novou továrnu v taiwanském Taipei, kde se před pár dny rozeběhla výroba SSD.
Nový podnik umožnil firmě navýšit výrobní kapacity ze současných 50 tisíc na 140 tisíc SSD měsíčně, tedy téměř trojnásobek. OCZ stihla otevřít továrnu takřka minutu před dvanáctou, neboť její prodeje těchto produktů strmě rostou a firma již nestíhala pokrývat obrovskou poptávku po SSD všech typů. Zdá se, že jakkoli se výrobci HDD občas snaží vytvářet dojem, že HDD neumírají (a mají stále pravdu, to jim zase nechme), strmě rostoucí poptávka po SSD jim jistě dělá daleko větší vrásky na čele než před pár lety, kdy na trh přišel první 32GB SSD Samsung za šílenou cenu. Pro rychlejší SSD pak hovoří zejména nesrovnatelně vyšší hodnoty IOPS, v porovnání s kterými neobstojí ani enterprise modely HDD vysoko nad 7200 otáčkami ploten za minutu.
>>>mechaniku u nás díky prodejní politice Pioneeru neseženete
Tak at si ji narvou do ..... Zrovna tak jako bluray jez je medium co zaspalo dobu navic ze smesnou kapacitou.
myslis ze v cine, kde by mohli zastrelit 100 lidi na kazdej pin co ty procesory maj a nikdo by ani nehnul brvou, resej spotrebu elektriny vojenskyho superpocitace?!
co vas v ty skole ucej?!Taketo reakcie mam skutocne rad. :) Takto som sa zasmial na vtipe rovnako ako na jeho reakcii.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.