Na Kickstarteru běží kampaň na podporu modulárního otevřeného handheldu Mecha Comet s Linuxem.
V nedávno zveřejněné kolekci dokumentů souvisejících s kontroverzním finančníkem a kuplířem Jeffrey Epsteinem se překvapivě objevil i referenční manuál unixového shellu Bash, jedná se o verzi manuálu z roku 2005. Aktuální vydání si lze stáhnout ze stránek GNU.
The Document Foundation oznámila vydání nové verze 26.2 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs). Vypíchnout lze podporu formátu Markdown.
Co se děje ve zprávách, ví asi každý - válka sem, clo tam, demonstrace na jednu i druhou stranu a bastlíř už má pocit, že se snad ani nic jiného neděje. To by však byl velký omyl a Virtuální Bastlírna je zde jako každý měsíc, aby vytáhla na světlo světa události ze světa vědy a techniky. Připojte se tedy nezávaznému povídání Strahovského MacGyvera! Co se tam bude probírat? PCBWay začalo dělat průhledné plošňáky, MARS končí s výrobou skříněk, FEL
… více »Guvernérka státu New York Kathy Hochul (Demokraté) plánuje novou legislativu, která by měla omezit výrobu 3D tištěných zbraní. Tento návrh zákona zavádí povinnost pro všechny 3D tiskárny prodávané ve státě New York obsahovat 'software' bránící ve výrobě zbraní. Návrh zákona rovněž zakazuje lidem sdílet 'digitální plány zbraní' (blueprinty) bez povolení. Existují důvodné obavy, že se tento nešťastný nápad může šířit do dalších zemí a ovlivnit celý 3D tisk jako takový. Ostatně, s podobnou regulací nedávno přišel i stát Washington.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2025 a leden 2026 (YouTube). Zajímavé, že i v roce 2026 celou řadu problémů vyřeší falšování řetězce User-Agent.
Bylo rozhodnuto, že Linux From Scratch (LFS) končí s podporou System V init. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů už budou pouze se systemd.
Byla vydána nová verze 2026.1.0 "Like a Version" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu. Změněno bylo číslování verzí. Předchozí verze byla 2.9.1.
Internetový prohlížeč Firefox bude mít nové ovládací prvky pro umělou inteligenci, které umožní uživatelům vypnout vestavěné AI funkce přímo v nastavení prohlížeče. Jednotlivě půjde vypnout nebo zapnout automatické překlady stránek, generovaní popisného textu k obrázkům v otevřených PDF dokumentech, samoorganizaci tabů do skupin, náhledy odkazů s krátkým shrnutím a boční panel s chatbotem. Tyto možnosti v nastavení prohlížeče
… více »Desktopové prostředí KDE Plasma 6.6, která je právě ve fázi beta, nahrazuje stávající SDDM novým Plasma Login Managerem, který je ale pevně navázán na systemd. Plasma Login Manager využívá systemd-logind a další součásti systemd, které nejsou dostupné v operačních systémech bez systemd, jako je například FreeBSD, případně jsou linuxové distribuce Gentoo, Void Linux anebo Alpine Linux. Pro uživatele zatím stále ještě existuje možnost používat SDDM.
Společnost AMD uvedla na trh Radeon HD 6850 a HD 6870, které se mají posadit z výkonnostního hlediska někam mezi stávající řady HD 5700 a HD 5800 – brzy bude následovat nový hi-end v podobě řady HD 6900 a následně jsou v nadcházejících měsících očekávány další modely z mainstreamu a low-endu.
Architektura byla oproti HD 5800 značně vylepšena co do podávaného výkonu vůči velikosti GPU. Změnil se trochu poměr jednotlivých částí GPU, které je stále vyráběno 40nm procesem u TSMC. Nebudu se zde pochopitelně pouštět do brutálních popisů nové architektury, od toho jsou jiné weby, pouze si shrneme ty hlavní novinky doprovázené obvyklým konstatováním, že většinu zmíněného si v Linuxu hned tak neužijeme, pokud vůbec někdy (v období morální životnosti řady HD 6800).
Radeon HD 6870 je vyšší z obou karet, nese 1120 stream procesorů, 56 texturovacích a 32 ROP jednotek, Radeon HD 6850 si musí vystačit s 960 stream procesory a nižším počtem 48 texturovacích jednotek. V obou případech jsou využity 256bitové GDDR5 paměti, karty se liší takty, ale nepochybně se objeví desítky různě taktovaných modelů. Jen tak pro zajímavost, sama AMD v tom od začátku nasekala zmatek, když některým výrobcům (Sapphire, MSI, PowerColor, možná i další) dodala pro HD 6850 grafické procesory s plně aktivními 1120 stream procesory – pokud budete mít kliku, můžete si tak v e-shopu „vysoutěžit“ daleko lepší model
.
Ceny byly stanoveny velmi příjemně, aktuálně se na českém trhu pohybují od ~4 200 Kč za HD 6850 a od ~5 000 Kč za HD 6870, to jsou ale většinou jen „papírové“ nabídky, spíše bych čekal, že až bude dostupnost karet normální (nebudou „přidělovány kapátkem“), ceny budou opět o něco vyšší, jako tomu bylo/je u HD 5800.
Nazvěte to jak chcete, ale je jasné, že takové snížení cen, jaké přišlo v těchto dnech, není jen náhoda. Každopádně Nvidia výrazně zlevnila jak GeForce GTX 460 s GPU GF104, tak hi-endovější GeForce GTX 470 s GPU GF100, a to v rámci boje s přicházejícími Radeony HD 6800. Nutno si přiznat, že pokud vám vyhovují schopnosti karet Nvidie a netrápí vás jejich neduhy, pak není důvod je nebrat jen proto, že jsou několik měsíců staré. Nvidia ale zlevnit musela, neboť potřebuje pokrýt dobu před příchodem příští generac GPU.
Byť to tedy asi nebude vysloveně nová generace, zatím to od pohledu na leaknutou GeForce GTX 580 vypadá, že jde o vyladěnou GTX 480, tedy kartu s novější revizí GPU GF100 s plně aktivními 512 CUDA procesory. Ale možná se mýlím, nicméně tato karta bude mířit hlavně proti řadě HD 6900. Proti HD 6800 jsou zde výše zmíněné modely, jejichž aktuální ceny a dostupnost se průběžně mohou měnit.
Něco mezi 6 a 8 miliardami dolarů „utopí“ společnost Intel v upgradu svých stávajících továren na 22nm výrobu, resp. výstavbě jedné nové továrny pro tento výrobní proces. Konkrétně jde o D1C a D1D v americkém Oregonu, Fab12 a Fab32 v Arizoně a také výstavbu továrny D1X v Oregonu. Posledně jmenovaná naběhne do provozu v roce 2013, celková investice do tohoto upgradu pak vyjde na závratných 6 až 8 miliard dolarů.
Možná si vzpomenete na pár roků staré tvrzení, že „postavit továrnu na CPU vyjde na miliardu dolarů“. Zdá se, že částka nám vzrostla, neboť čtyři továrny projdou jen vylepšením a stavět se bude pátá, přičemž investice je daleko vyšší (ale na vině bude jistě i slabý dolar). Každopádně Intel takto vytvoří 6 až 8 tisíc nových pracovních míst, přičemž po dokončení všech prací zde bude trvale zaměstnáno až tisíc nových pracovníků (to se pochopitelně vztahuje hlavně na D1X).
Na 22nm procesu bude vyráběna architektury „Ivy Bridge“, modernizovaný následník teprve na příští rok chystané architektury „Sandy Bridge“, o které jsme si již mnohokrát psali. Já bych si vedle toho ještě dovolil úplně nevzdat očekávání nějakého reálného výstupu z projektu Larrabee, právě ve formě karet s 22nm procesory.
Ledy se pohnuly, po prvních 3TB discích od Seagate a Western Digital, které byly k dispozici pouze v externím provedení, případně v NAS, zde máme první ryze interní SATA disky více než 2 TB kapacity. Western Digital uvádí hned dva modely, 2,5TB WD25EZRS a 3,0TB WD30EZRS, které oba využívají 750GB plotny. Z toho logicky plyne použití čtyř diskových ploten, na 1TB si ještě chvíli počkáme.
Jako již tradičně jsou tyto první modely z řady Caviar Green, u níž firma otáčky neuvádí, ale je to vždy něco kolem 5400 za minutu (lépe řečeno, taková hodnota obvykle odpovídá udávané přenosově rychlosti), disponují SATA 3,0Gbps rozhraním a 64 MB vyrovnávací paměti. S hlučností za běhu se vejdou do 24 až 29 dBA dle režimu, spotřeba při aktivní činnosti je pro tyto modely 6,00, resp. 6,25 W.
Nyní ale k tomu podstatnému. Jak známo, pevné disky mají na stávajících PC, zejména kvůli adresaci v BIOSu, resp. omezením některých majoritních OS, dán limit na ~2,19 TB kapacity (2^32 sektorů, kdy při 512 B je limitem 2 199 023 255 552 B kapacity, tedy rovné 2 TB – v marketingovém značení (kde 1 kB = 1000 B), za nějž již výrobci měli na krku pár žalob, to dělá 2,19 „TB“). Výše mohou pouze novější OS (pro Microsoft to znamená konec 32bit WXP, Linux se svým neustále vyvíjeným kernelem může být v klidu), resp. desky bez starého BIOSu (to se týká především bootování v disku). Časté omezení ale leží i na řadiči, který nemusí být přeze všechno ostatní schopen takový disk zkousnout.
Western Digital tento problém řeší po svém: ke každému z těchto nových disků dodává v balení dvouportový SATA řadič. S ním nebude problém ani s kapacitou, ani s tím, že disky používají (interně, navenek se tváří jako klasické) Advanced Format (4kB sektory místo 512B), tedy pokud nedostanou do cesty omezení v podobě OS bez podpory v ovladačích. Kompatibilitu s OS shrnuje tabulka v českém dokumentu WD o velkých discích.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kompatibilitu s OS shrnuje tabulka v českém dokumentu WD o velkých discích.To je zase hromada firemních žvástů plná pokřivených a nepravdivých informací.
Společnost AMD uvedla na trh Radeon HD 6850 a HD 6870, které se mají posadit z výkonnostního hlediska někam mezi stávající řady HD 5700 a HD 5800
To mě dost štve. Konečně jsem si zapamatoval, že x870 je nejvyšší karta (případně x890 vylepšená) a x900 je dvoujádro a teď se to zase bude měnit. Ach jo.
Zrovna s tou teselaci bych byt AMD moc nemachroval, ma ji o dost horsi nez nvidia. 6870 (za 5800 kc) ma ve hrach ktere hodne pouzivaji teselaci (civilizace 5, treba) horsi vykon nez GTX460 768 (3500 kc) coz je dost spatny. Jinak je pochopitelne ve vsem lepsi, a 6850 nakope GTX 460 1 GB i kdyz stoji stejne, ale v tomhle dost saje.
Vzhledem k tomu, jak je nvidia na tom s podplacenim hernich studii, tak jsem si jistej ze te teselace bude ve hrach az moc :) Ale ATI jsou zas strasny smejdi vuci vlastnim uzivatelum, clovek si nevybere. Bejt tak NVidiot nebo fanATIk a nemuset to resit ...