Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 05:47
Spekulace jsou leckdy ošemetná věc, ale jednou za čas se objeví nějaká, která sice na první pohled vypadá šíleně, ale ryze pragmaticky dává dokonalý smysl. Je spojení Intelu s Applem natolik silné, aby ustálo i „znásilnění“ Intelových x86 továren ARMádou SoC jiné architektury?
Řadu měsíců si pravidelně povídáme o tom, jak hnusně probíhá rozvod Applu a Samsungu – ostatně jako skoro každý rozvod. Obě firmy už si rozdělili nádobí po babičkách a drobné cetky a nyní se vrtají ve věcech větších. Tam patří i výroba Apple SoC s ARM CPU jádry, která až dosud dělal Samsung víceméně exkluzivně. Již delší dobu víme, že Apple si uloupl nemalou část 28nm kapacit TSMC a nedávné drby říkaly, že s 20nm procesem přejde k TSMC zcela. Tehdy se mi to ale úplně nezdálo.
Ne že by TSMC neuměla vyrábět, ale poslední výrobní procesy se jí dost vlečou (snad vyjma 65nm procesu zlobilo zavádění do výroby u všeho od 130 nm a o tom jak dlouhá cesta vedla od prvního nasazení k vyladěné výrobě u 40nm a 28nm procesu, asi netřeba déle povídat). Apple nemá ve vedení hloupé lidi a moc dobře vědí, že spoléhat na jednoho koně, navíc na koně, který je chronicky znám zpožďováním výrobních technologií oproti původním plánům, není dobré. Navíc TSMC ani není tím, kdo má nejlepší technologii na světě, takovou firmou je Intel.
Apple tedy podle všeho rozvádí svoji dceru se Samsungem a ještě během tohoto rozvodu ji podstrkává na námluvách Intelu. Ten by měl zajistit výrobu Apple Ax čipů svými nejpokročilejšími technologiemi, což by mimo jiné Applu umožnilo rychleji nasazovat velké věci. To, co kupříkladu na 20nm technologii TSMC nelze realizovat, na Intelově 14nm ve stejné době nejspíš nebude nejmenší problém. Navíc by tím Intel nepřišel o zisky od Applu jakožto svého zákazníka v případě, kdy by Apple skutečně i u dalších vyšších strojů (Macbook Air, Mac Mini apod.) přešel od x86 na ARM.
Intel již má zkušenosti s výrobou čipů jiných architektur pro jiné firmy jako Netronome, Tabula či Achronix, přičemž kšeft s Applem by údajně měl být o objemu 100 miliónů čipů ročně, tedy 415 tisíc 300mm „waflí“. No řekněte sami, nebude to sranda? Moment, kdy dva tradiční x86 výrobci změní své postoje a AMD bude vyvíjet vlastní ARM čipy (a vyrábět je u GlobalFoundries/TSMC), zatímco x86-panovník Intel bude vyrábět ARMy pro Apple. Když už nám dnes AMD prodává servery s Xeony (skrze svoji dceřinku SeaMicro), nebylo by hezké, kdyby vedle Applu vyráběl Intel ARMy i pro AMD? To jen tak vtipkuji, ale skutečně to vypadá, že pod evolučním vývojem, který na této planetě začíná posilovat podíl ARMu na úkor x86, mohou nakonec AMD i Intel nadále měnit své priority, až se x86 stane něčím, co by ještě v roce 2005 znělo jako naprosté sci-fi.
Přelom roku bude tím, kdy odzvoní umíráček starší platformě „Llano“ s ní souvisejícímu socketu AMD FM1. AMD se rozhodla logicky a pragmaticky, ukončuje FM1 stavějící na architektuře CPU Phenom II ve prospěch FM2 a „Trinity“, tedy ve prospěch architektury “ Piledriver“.
FM1 v podstatě již od svého narození byla produktem s jasně danou krátkou životností. Příliš rychlá smršť očekávaných novinek jak v AMD samotném (právě „Piledriver“ a GPU architektury GCN), tak trhu jako takovém (mj. PCI Express 3.0) mu nedávala velkou šanci. Žezlo tedy v počátečních týdnech/měsících příštího roku převezme FM2, do nějž nyní pasuje „Trinity“ a časem také chystaný „Richland“ (zhruba polovina příštího roku).
Aktuálně nejvyšším modelem pro FM2 je 100W čtyřjádrové APU A10-5800K s integrovaným Radeonem HD 7660D a základním taktem 3,8 GHz. Jeho výroba probíhá stále 32nm technologií, Richland by ale měl přinést přechod na 28nm. Nejvyšší desky pro FM2 staví na 7,8W čipsetu AMD A85X (65nm výroba) s až 8× SATA 6,0Gbps, 4× USB 3.0 a až 3× PCI (ale víc než 2 PCI sloty jsem myslím ještě neviděl). Celkově s ohledem na svůj výkon je platforma A85X + „Trinity“ velmi úsporná již dnes.
Protože FullHD (alias 1920×1080) je již asi „poněkud out“, pomalu nám nastupuje nedávno schválený standard pro 4k video a v ním související zobrazovací zařízení. Dnes si nebudeme povídat o nových 4k televizorech od LG a Sony, nýbrž o jednom počítačovém monitoru firmy Sharp. Ten nabízí stejné rozlišení, tedy 3840×2160, tedy 4× více než FullHD.
Sharp PN-K321 je sice nadále technologicky TFT LCD záležitostí, ale s jednou podstatnou inovací. Používá displej typu IGZO, který v názvu ukrývá zkratky tří/čtyř hlavních prvků, které jsou při výrobě jeho TFT tranzistorů použity: indium, gallium, zinek + oxid. Nová technologie Sharpem vyvinutá umožňuje vyrábět oproti dosavadní ještě menší obrazové body a ještě rychleji je spínat, při použití IGZO totiž tranzistory umí až 40× vyšší hybnost elektronů.
Monitor je 32palcové úhlopříčky, což je zjevně hodnota, na které se nástup 4k sjednotil skrze více výrobců (podobnou záležitost má již pro speciální použití i EIZO, ale tam jsou ještě vstupy starší generace, kde se obraz skládá ze dvou dílčích). IGZO není výhradně v moci Sharpu, 65palcový displej této úhlopříčky pro použití v televizorech již představila AU Optronics. PN-K321 disponuje dvěma HDMI vstupy a jedním DisplayPortem, díky LED podsvícení je jeho tloušťka jen 35 mm. Cena v přepočtu z Japonské činí 109 000 Kč, Sharp počítá od příštího roku s měsíční produkcí 1 500 kusů.
Vedle mírného osvěžení stávajících produktů nás od Western Digitalu čeká příští rok také 5TB kapacita. Hned dva modely – Green WD50EZRX a NASový Red WD50EFRX – přijdou na trh zhruba za rok, přičemž se nadále počítá jak se 64 MB cache, tak 6,0Gbps SATA rozhraním.
To, že uvedení proběhne až za rok, víceméně naznačuje, že nepůjde o převzetí pětiplotnové konstrukce od Hitachi (tady se spíše dá očekávat případná aktivita Toshiby), ale o další růst hustoty záznamu na diskových plotnách – při 1,25TB kapacitě (Western Digital nepoužívá obvykle více než 4 plotny) bychom se u Hitachi mohli dostat (a to je čistě hypotetická úvaha) na 6 TB s 5 plotnami, resp. 8,5 TB se 7 plotnami a diskem plněným heliem. Ale dost snění.
Rychlost I/O operací a reakce na přerušení je přímo tragická.Really? Chcete mi treba tvrdit, ze treba standardni Cortex M3 ma pomalou odezvu na interrupty? Navic jak I/O, tak interrupt controller je do znacne miry implementacne zavisla vec a jsou SoC, ktere to implementuji velmi dobre.
ARM na to nemá.Ma na to, ale je tam spousta ale.
Ano, chci to tvrdit.Muzete to tedy nejak konkretne specifikovat?
A třeba ARM 7 ještě daleko horší.Cortex M3 je ARMv7.
a reakce na přerušení je přímo tragickáTo jsi ještě v žádné diskuzi nedokázal.
Vyrobit nejvýkonnější ARM procesor by bylo velmi jednoduché – přidat do x86 procesor emulaci ARM instrukcí, 99,99 % x86 procesoru by zůstalo beze změny.Stejně jako použít hw ARMu na amulaci x86
To je teď pro ARM obrovská koule na noze.Stejná jako pro x86 zachování kompatibility (které není rovno
Stačí chvíli dělat s ARMem a pak pochopíte, že ARM jako spasitel či snad dokonce náhrada x86 (cha cha cha)Na druhou stranu, monopol Intelu a AMD ničí inovativnost. Samozřejmě, že pokud by se výroby chytil jen jeden výrobce nebo začal dělat ARM Holdings zagorku, tak to bude taky problém, ale teďka je to minimálně menší zlo
Dokázala už několikrát slušně změnit instrukční sadu poměrně dost revolučně.Pořád podporuje staré módy a šílené instrukce jako BCD operace. To mi přijde jako evoluce než revoluce.
Přežije to co bude životaschopnější. I když to bude větší zlo. Tak to bylo, je a bude.A tady se mírně vkrádá otázka proč bych měl to větší zlo podporovat že? Zvlášť když má člověk svobodnou vůli (+- megaflame o svobodné vůli) to změnit. Pokud si to řekne víc lidí, tak se změní vstupy funkce pro posouzení, co je víc životaschopnější. Takže ve finále to pak může být i jen o tom jak moc "fanoušků" bude mít která architektura. Navíc když říkáš, že se smiřuješ s tím, že může vyhrát i větší zlo, tak vyhrát může klidně i ARM. Už i jen jeho existence a pocit dominantního hráče, že může být ohrožen, může mít příznivý vliv na produkty dominantního hráče. Tipoval bych u Intelu masivní snižování spotřeby x86 a orientace (pokus) do lowpower aplikací. Jinak pokud se člověk nebojí přejít, tak v případě krize může i odejít od ARMu. A protože má ARM lepší podporu debuggingu (x86 má JTAG až od některých verzí 486 a to ještě jen boundary scan, core2duo deska od intelu, navíc průmyslová nemá žádný JTAG header...) a tedy hobbyistů (ble to je slovo), tak to může dopomoct k vývoji mnohem lepší a životaschopnější platformy než x86 a ARM dohromady.
pěkné pověry ... windows jeli na nějakých šesti architekturách ...
x86
x86_64
ia64 aka itanium
mips32
ARM7r2
SPARC
....
nyní fungují na třech .. x86 a x86_64 plus win8 ve verzi RT na ARM ...
Na itaniu jsem widle nikdy nevidel. Jen HP-UX a VMS.
To, že jste je neviděl, ale neznamená, že se nepoužívaly. Koneckonců SLES také nezmiňujete a používá se dodnes…
otevrena, rozvijejici se, funkcni a ziva alternativa k Intelu a AMD... napsáno v příspěvku pod článkem, ve kterém je zmíněno, že Intel i AMD vyrábí ARM čipy.
Zkuste přeportovat linux kernel na nějakou platformu (procesor)Zhruba...
Uvidíte tu srandovní přenositelnost. A uvidíte, kolik multiplatformně závislého tam je.V zásadě to je OK.
Hodně se nasmějete. Ne, že by za to mohl Linux, kterého se tímto nechci dotknout. Ale ono už z principu operační systém obsahuje dost nepřenositelných věcí, jen to není jen asm.Tak určitě jo (assembler c64x je vtipnej
Navíc příliš přenositelný operační systém nemůže být nejefektivnější na dané platformě. Je to stejné jako když příliš přenositelná rodina gcc kompilátoru prostě špatně optimalizuje a generuje velmi výrazně horší a pomalejší kód, než specializované dobře udělané kompilátory psané pro konkrétní platformy.Asi souhlas, globální extrém efektivity bude nějakej hnusnej assemblerovskej blob, co se sám modifikuje na opkód úrovni.
Mimochodem, Windows prokázalo větší flexibilitu v přenosu. Běhalo na 16bitových, 32bitových i 64bitových platformách. A to často značně odlišných. Dokonce virtualizuje i hw podporu do samostatné vrstvy.Linux byl vyvinut pro procesor 386 a výš. Tedy 32bit. I dnešní verze dokáže běžet aspoň na i486 (nevím zda už tu 386 podporu neodstranili, jak se spekulovalo). Můžeš poslední verzi windows (8) pustit na i486? Pokud vím tak už XP na 486 nešly (možná i něco z NT větve). V současném 64bit OS můžeš po menším přizpůsobení spustit přímo binárku z 90. let (IMHO). Každopádně případné změny lze doemuloval emulační vrstvou typu dosbox/wine/qemu apod.. Ale obvykle není potřeba provozovat tak staré binárky a proto maj skoro všichni i686 nebo dokonce x86-64. BTW
Navíc příliš přenositelný operační systém nemůže být nejefektivnější na dané platformě.a
Mimochodem, Windows prokázalo větší flexibilitu v přenosu. Běhalo na 16bitových, 32bitových i 64bitových platformách. A to často značně odlišných. Dokonce virtualizuje i hw podporu do samostatné vrstvy.Znamená, že windows je méně efektivnější než linux
nějakou náhodou letošní widle jsou i na ARM ....
Nová technologie Sharpem vyvinutá umožňuje vyrábět oproti dosavadní ještě menší obrazové body a ještě rychleji je spínat, při použití IGZO totiž tranzistory umí až 40× vyšší hybnost elektronů.
Co je tohle za nesmysl? Co znamená, že tranzistory umí až 40× vyšší hybnost elektronů? To jako tranzistory mění elektronovou konfiguraci (moment hybnosti, magnetický moment hybnosti, spinový moment hybnosti) volných elektronů v hradle?
Ono je to trochu jinak. Žádná hybnost, ale pohyblivost nosičů náboje v polovodičovém materiálu IGZO je zhruba 10× až 40× vyšší než v amorfním křemíku, který se v běžných TFT pro hradlo používá. Další výhodou je lepší transparentnost pro viditelné světlo. Docela slušný přehled o IGZO je třeba zde.
ARM má všechny novější instrukční sady patentované. Poslední nepatentovaná (a tedy volně implementovatelná) instrukční sada je ARM v2a. To je instrukční sada historické generace ARM7 (neplést s poměrně moderní řadou ARM Cortex A7). Nějaké open-source implementace ARM v2a jsou k dispozici třeba na OpenCores.
Je to procesor vyrobený v MHS, což byla společná firma francouzské Mantry a amerického Harrise. Časem je koupil Temic, později Vishay a dnes je to součást Atmelu.
Jinak co si pamatuji z doby před 89, tak Tesla vyráběla pouze 8048, 8051 a 8080. 8086 se vyráběla v SSSR.
PP06. Tak na tom jsem jako skolak zacinal.Au. Krutá stránka, zkoušel jsem si projít to muzeum, ale najednou mě začaly ukrutně pálit oči.
Jinak tohle taky vypadá zajímavě, ale bohužel teď nejsem na lince, kde bych to mohl stáhnout.Díky za link, vypadá to super.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.