plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Finančními problémy zmítaná společnost OCZ konečně uvádí na trh první SSD s vlastním, in-house vyvinutým řadičem Barefoot 3. Ten jsme si podrobněji představili v srpnovém dílu HW novinek, tak jen heslovitě: Vedle ARMového jádra přidala OCZ do řadiče vlastní 32bitový procesor, který pomáhá řadiči dostat se na tak vysoká čísla, jaká skýtá specifikace prvních SSD řdy Vector.
Rychlostně se tak bavíme o až 100 000 IOPS při práci s náhodnými 4k bloky, což je výtečné číslo. Stejně tak rychlosti až 550 MB/s při čtení a až 530 MB/s při zápisu, tomu nelze nic vytknout. Co mě pouze zarazilo, je udávaná životnost 5 let při zápisu 20 GB dat denně, a to bez ohledu na velikost SSD (Vectory míří na trh v kapacitách 128, 256 a 512 GB). To vskutku není moc, prakticky to znamená garanci zápisu pouze ~35,7 TB dat, což je málo i na 128GB kapacitu, natož 512GB – u ní to znamená jen 71 přepisů kompletního SSD. Málo, jednoduše málo. Jediné, co žalostnou bilanci zlepšuje, je záruční doba 5 let, ale přiznejme si, že to při udávané životnosti a cenách 3 500, resp. 6 200, resp. 12 400 Kč je hodně málo. Sice jde o 7mm vysoká SSD vhodná pro Ultrabooky, ale to nic na věci nemění. Kolonku životnosti SSD abychom si pomalu přejmenovali na „výrobcem nezatajované kurvítko“.
Na AnandTechu proklepli 256GB verzi, stojí za přečtení, pokud po SSD obecně pokukujete.
Poměrně vysoko s obnovovací frekvencí nového monitoru VG248QE zamířil Asustek. Zatímco běžné monitory končí na 60Hz refreshi a aktivní kusy pro Nvidia 3D Vision nabízejí 120&nsbp;Hz, nový Asus jde ještě výše, na 144 Hz. Divná hodnota možná pokud jste mladí, ale my, co zažili 72 Hz na CRT někdy před 15 až 20 lety, jsme doma .
VG248QE je 24palcový monitor s rozlišením 1920×1080. Podporuje samozřejmě 3D zobrazení, kde se střídají obrazy pro levé a pravé oko – v takové situaci dává každému oku jeho 72 snímků za vteřinu s posuvem o 1/144 sekundy – vjem z aktivního 3D by tedy měl být méně problémový co do blikání či namáhání očí a nervové soustavy. Odezvu Asus uvádí na hodnotě 1 ms – dám bodlinu do ohně za to, že je to ideální při přechodu šedá-šedá, každopádně pro 144snímkové zobrazení stačí odezva 6,94 ms a to snad bude ±splněno.
Displej je pochopitelně typu TN, na takovou rychlost si ani dnes nelze dost dobře s IPS či VA troufnout. Mezi vstupy je DVI-I, HDMI a DisplayPort, u HDMI je sice již dnes k dispozici dostatečná šířka pásma, ale 144 Hz není specifikováno, takže počítejme s podporou tohoto zobrazení raději jen na DVI a DP. Cena by měla být něco přes 10 000 Kč.
Je třeba si na rovinu přiznat, že ač mezi Radeonem HD 7870 a HD 7950 zeje jistá mezera, není příliš velká a její velikost spolehlivě zmenšují i OC verze Radeonu HD 7870, v podání mnoha (prakticky všech) výrobců. AMD ani sama příliš na tento model netlačí, v podstatě jej nechává v režii samotných výrobců, takže tato karta s GPU typu „Tahiti LE“ míří na trh nakonec jako Boostem obohacený model HD 7870.
„Bohužel“ pro AMD se ale daří u TSMC vyrábět příslušná GPU v takové kvalitě, že mírně chybových čipů, které by šlo použít na tento nový Radeon HD 7870 Boost vlastně moc nezbývá. Karet tedy bude na trhu omezené množství. A číselně nový model spadá do mainstreamové řady, jenže dědí GPU z řady hi-endové. Oproti Radeonu HD 7950 ale přišel o něco výpočetních jednotek: místo 1792 stream procesorů má (podle všeho) 1536, takty jsou ale vyšší, na úrovni původního Radeonu HD 7970 (tedy 925MHz GPU, ale navíc 975MHz Boost). Patřičně méně je i TMU a ROP jednotek. GPU doprovází 6,0GHz GDDR5 paměti na 256bitové sběrnici a o velikosti 2 GB – zde AMD s ohledem na užší sběrnici nemohla volit pomalejší typ, příliš by GPU brzdil.
TDP je s ohledem na vyšší takt 210 W, tedy 10 W nad standardním Radeonem HD 7950. Energeticky efektivnější tedy tato karta jistě není, ostatně k napájení potřebuje 2×6pin PCI Express.
Tento model uvedl kupříkladu Club 3D pod označením Radeon HD 7870 jokerCard XT nebo PowerColor jako PCS+ HD7870 MYST. Edition.
České e-shopy zatím ani jednu z karet neregistrují, takže jen pro případné srovnání: Radeon HD 7950 se dá koupit i pod 7 000 Kč, klasický Radeon HD 7870 pak kolem 5 300 Kč, „HD 7870 Boost“ bych tedy čekal kolem 6 000 až 6 500 Kč podle úrovně drzosti prodejce .
Razer představil novou verzi své, dalo by se říci, vlajkové lodi mezi klávesnicemi. S cenovkou 3 000 Kč+ člověk nečeká nic jiného než špičku bez kompromisů, takže jaká je?
BlackWidow Ultimate Stealth 2013 používá tišší variantu mechanických spínačů s tlakem potřebným k sepnutí na úrovni 45 g. Dráha, po které je klávesa registrována jako sepnutá, má délku pouze 2 mm, což někomu může vyhovovat, ale řadě lidí spíše ne – subjektivní záležitost.
Jde o USB klávesnici schopnou současně registrovat 10 stisknutých kláves. USB port je průchozí, dále nechybí konektory pro sluchátka, podsvícení (s volitelnou intenzitou), komunikace je 1000Hz a pro levou sadu pěti kláves lze definovat makra. Taková je tedy představa herní klávesnice.
Pohled člověka, co potřebuje psát, nikoli ohromovat jiné lidi někde na LAN párty říká, že tohle je konstrukčně decentní klávesnice s rovným profilem (tedy nikoli prohnutým dovnitř jako to mívala IBM Model M) bez rozdílu výšky jednotlivých řad kláves – opět subjektivní. Co je objektivně jasně výtečné, je celková hmotnost klávesnice 1,5 kg, která jasně říká, že je v ní trochu více poctivého železa a podstatně méně plastu, než jak tomu bývá u levných membránových konstrukcí. Rozměry jsou 47,5 × 17,1 × 3,0 cm.
Ale protože co hlava, to názor, tak si tímto dovolím předat slovo Davidu Kolibáčovi, který jistě již sepisuje příspěvek do diskuse na téma „Co je na BlackWidow Ultimate Stealth 2013 špatně“ …
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
otazka jaka bude zivotnost u dalsiho vyrobniho procesu ... odhadem pod 2,5 roku ?