plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jako jeden z ubožáků, kterým zdechl primární pevný disk v období v prvních týdnech po thajských povodních a kteří tak museli nakupovat za uměle „vyšťavené“ ceny, jsem při čtení následujících dvou zpráv viděl hodně rudě, byť jsem je očekával:
Segate dospěl díky inkriminovanému období v posledním roce k takovým ziskům, že si může dovolit bez problémů uvažovat nad koupí společnosti OCZ, předního výrobce SSD a SSD řadičů (od doby, kdy OCZ pohltila firmu Indilinx). Seagate prý má být ochoten za OCZ nabídnout 308,5 miliónu dolarů, tedy plnou hodnotu společnosti dle Nasdaqu.
Ani Western Digital si nebere servítky a rovnou ohlašuje zdvojnásobení zisků oproti roku předchozímu. Za Q4 fiskálního roku 2012 mu připlulo 4,7 miliardy dolarů, za celý rok pak 12,5 miliardy, z čehož je 1,6 miliardy USD čistým ziskem.
Je jasné, že Western Digital, Seagate i další menší subdodavatelé harddiskového trhu byli určitě nějakou formou odškodněni pojišťovnami (záleží, jaké měly uzavřené pojistky a proti čemu, neboť Thajsko a záplavy jsou dvě slova, která k sobě nemají daleko, nicméně i tak jsem si jistý, že 100 % nákladů s likvidacemi následků povodní nešlo z kapes obou výrobců HDD). Vyšťavené ceny pak byly logickým důsledkem nedostatku produktů na trhu a napakovali se na nich pochopitelně i prodejci, zkrátka všichni v řetězci od výrobců až k zákazníkovi (který celou tuhle muziku platil). To, že je zákazník ochoten kupovat HDD za například dvojnásobek ceny z předchozího měsíce, je jeho problém. Ale pokud je k tomu přinucen okolnostmi a nemá jinou možnost než HDD od dvou výrobců, pak to zavání něčím nepěkným (nechci napsat přímo sousloví „tajná dohoda“). Bývaly doby, kdy výrobců 3,5palcových HDD bylo na trhu daleko více, například IBM, Quantum, Conner, Maxtor, Fujitsu a další. Být tito všichni na trhu i loni, ceny by 100% nevylétly tak, jak jsme tomu byli svědkem.
Když už jsme u OCZ, sluší se zmínit chystaný produkt na poli SSD. Ryan Petersen, CEO společnosti, se nedávno nechal slyšet, že práce na řadiči Indilinx Barefoot 3 jsou již hotovy a právě probíhá jeho prvotní výroba u TSMC. Můžeme se jen dohadovat, jestli jde o 28 nm, nebo 40 nm, ale to není podstatné, podstatná jsou fakta.
Řadič běžící pochopitelně na variaci ARMu se 32bitovým 400MHz jádrem s kódovým jménem „Aragorn“ obsahuje navíc jistou, pro SSD specifickou RISC, tedy unikátní instrukční sadu, jíž si Indilinx peče sám pod pokličkou. OCZ totiž slibuje, že oproti současné generaci firemních SSD (je otázkou, jestli tím myslí modely na bázi aktuálních řadičů Indilinxu – Agility 4 a Vertx 4 – nebo modely na bázi SandForce SF-22xx) nabídne výrazný nárůst výkonu. Co lze asi očekávat téměř s jistotou, je přechod od 25nm k 20nm a 19nm NAND flash čipům, které se již nějakou dobu vyrábí u několika firem a ve velkých objemech budou dostupné výrobcům SSD a dalších zařízení právě v době, kdy Barefootem 3 obdařená OCZ SSD zamíří na trh. Moudřejší ale budeme během lednového CESu 2013.
Tak už i AMD – a slušelo by se dodat „konečně“ – je s JEDECovými specifikacemi DDR3 pamětí těsno. Ty zatím stále končí na DDR3-1600, což v kontrastu s DDR3-2400+ u Intel XMP profilů není pro AMD příjemné – její spolehlivý stroj pro Bulldozery je „pouze“ DDR3-1866 (tam to ale tolik nevadí) a pro Llano dokonce jen DDR3-1600 (a tam to kvůli integrovanému GPU vadí hodně), takže je fajn, že firma dala dohromady vlastní obdobu Intel XMP.
Celé se to jmenuje AMD Memory Profile, zkráceně AMP. Obdoba je to tak pevná, že třeba ASRock si mohl dovolit vydat pro svoji nejvyšší základní desku s čipsetem AMD 990FX nový BIOS, který jí dává nejen podporu pro AMD, ale také paměti Intel XMP – zákazník s takto obdařenými současnými moduly nemusí měnit, pokud chce využívat zaručené vyšší takty.
Nicméně kupříkladu pro CPU rodiny Bulldozer toto není tak důležité. Rozdíl výkonu platformy bez integrované grafiky s DDR3-1866 vs. například DDR3-2133 je zanedbatelný (navíc zde hraje roli často horší časování u levnějších DDR3-2133 modulů). Zato u APU rodiny Llano je toto vynikající zpráva: Llano GPU totiž využívá jako grafickou paměť tu systémovou, a tak spolu s rychlostí paměťových modulů znatelně roste i výkon grafické části.
Takovou desku uvedla společnost ECS, jde o model A85F2-A Deluxe s čipsetem AMD A85 a patickí FM2 (kam budou pasovat budoucí piledriverová APU).
Zatímco běžné superlevné myši oscilují někde mezi 800 a 1200 dpi, ty specializované herní mívaly před pár lety 1600 či 3200 dpi. Pak přišel Razer před nějakou dobou s 6400dpi šíleností, aby ji nyní ještě překonal dalším evolučním modelem. Razer Ouroboros dostal do vínku duální (optickou+laserovou) snímací část s rozlišenovací schopností 8200 dpi. Další parametry nevybočují z hi-endové řady: 1000Hz komunikace, 1ms odezva, 11 programovatelných tlačítek, nastavitelnost velikosti těla do délky (natažením jedné konstrukční části z celkových 116 na 136 mm), šířky (vyměnitelné boční díly) i výšky (naklopitelná část přiléhající k dlani).
Myš je možno používat jak jako kabelovou, tak bezdrátovou – využívá jednu AA baterii a v případě použití NiMH je schopna tento akumulátor sama dobíjet. Bezdrátový režim prý vydrží na 12 hodin usilovného hraní. Myší váži 115 gramů, s tužkovkou pak samozřejmě o něco více.
Myši nelze upřít, že papírově vypadá skvěle, ale dále je tu samozřejmě hledisko mechanické výdrže (neposoudím) a ceny: v přepočtu 3 300 Kč. Řekněte wow.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
nechci napsat přímo sousloví „tajná dohoda“Tak místo toho napiš jedno slovo - kartel. On je na to oligopol celkem náchylný. Proč si tvrdě konkurovat když je nás pár, můžeme se dohodnout a vyždímat zákazníky k naší vzájemné spokojenosti?
Pokud firma zvolí nezlevňovat, pak si musí být sakra jistá, že její stávající produkce vydrží až do doby, než najedou nové dodávky.
Tady asi mělo být "nezdražovat".
Jinak souhlasím, v situaci, kdy tady vznikl ten nešťastný duopol dvou přibližně stejně silných soupeřů, reakce na záplavy dost dobře nemohla probíhat jinak. Jen jsem chtěl říct, že k tomu nejsou potřeba ani žádné zákulisní dohody.
Proč si tvrdě konkurovat když je nás pár, můžeme se dohodnout a vyždímat zákazníky k naší vzájemné spokojenosti?Pokud zbozi bylo malo na trhu, tak jeho zdrazeni je pro management alespon u nas zakonna povinnost. Vedeni akciove spolecnosti se musi chovat v zajmu akcionaru a jejich zajem je zisk.
Zas tak strasne mi to zdrazovani neprislo.
Skokové zdražení na 2.5- až trojnásobek vám připadá obvyklé?
Ceny hdd klesaly kontinualne poslednich x let, takze tim danym zdrazenim se jen trochu vratily zpet.
Ne tak úplně, ony ty ceny předtím totiž až tak moc neklesaly, místo toho se za přibližně stejnou cenu dal koupit čím dál větší disk. Takže člověk byl zvyklý, že za běžně velký disk dá od dvou do tří tisíc (bez DPH) a jen se posouval význam toho "běžně velký". A pak jste najednou během týdne nebo dvou měl za stejně velký disk dát od pěti tisíc výš a v podstatě neexistovala menší alternativa v té původní ceně. Tedy možná něco jako 250 GB, což je ale pro řadu uživatelů k ničemu.