Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 19:08
Dnes bychom vám rádi představili nový seriál, který bude mapovat vývoj linuxového softwaru, který má něco do činění s fotografiemi. Vyvoláváním RAWů, skenováním negativů, upravováním, konvertováním či uploadováním na sociální sítě. Uvidíme, jestli bude témat dost na pravidelný seriál, nebo občasné díly, ale to bude tak trochu záviset i na vás...
Rád bych dělal takový hybrid mezi dvěma seriály, které zde na abclinuxu běží. Jedním z nich je pravidelný seriál vycházející každý týden v pátek (Hardwarové novinky), druhým je nepravidelný seriál shrnující novinky o jednom „emulátoru“ (Zpravodaj o víně). Myslím si, že ve světě (foto)grafického softwaru není novinek tolik, aby to vydalo na každotýdenní článek, ale ještě uvidíme, jak s Lubošem seriál usadíme. Třeba jednou za 14 dní.
Tématicky bych chtěl sledovat novinky v několika klíčových programech plus určité množství zajímavých menších programů, kde ale budu potřebovat vaši pomoc s výběrem. Rozhodně nechci, aby se seriál zvrhl do changelogu tisícovky převážně bezvýznamných, nebo téměř nepoužívaných programů. Pevnou součástí budou určitě tyto programy:
Tohle mně přijde jako slušný základní přehled. Ale neaspiruji na největšího světového znalce grafických programů pro Linux, takže nechám na diskusi pod tímto článkem, jestli něco přidat, něco ubrat. použijte prosím obligátní „+1“ či „-1“ u jednotlivých návrhů, případně okomentujte svůj názor. Předem děkuji za vaše příspěvky.
Takový napůl Neználek. Po fotografické stránce mám za sebou asi tak 20 let amatérského focení, na černobílý (Foma, Ilford) i barevný (Kodak, Fujifilm) film i na digitální snímač (CCD). Na film stále fotím, ale s každým rokem méně a méně a nevyrábím zvětšeniny v nějaké temné komoře, filmy jen skenuji a následně upravuji v počítači. Většinou ale fotím digitálně do RAWu a ten pak zpracovávám dál. V Linuxu jsem něco jako poučený začátečník, takže ode mě nekonečný seriál vychytávek pro ImageMagick, programování plug-inů pro GIMP ani nic podobného nečekejte.
To záleží hlavně na vás. Až bude z diskuse pod tímto článkem jasno, že už vím, o čem konkrétně psát, jaké konkrétní programy sledovat, pak bude ten správný moment na psaní 2. dílu. Jak jsem psal v úvodu, jako logický se mi zatím jeví čtrnáctideník, ale ještě uvidíme, jestli nejsem příliš optimistický a nebude z Linuxových fotonovinek spíše měsíčník. Takže čím více programů navrhnete, tím lépe. Ubrat se dá vždycky.
Bez opravdovych (fyzickych) filtru jsou ty SW opravdu jen velmi slaba nahrazka. I na kompakt se da poridit redukce se zavitem. Filtry drahe jsou, ale ani z RAWu se neda SW upravami realne vytahnout vic nez 1EV.
A s dynamickymi elementy sceny (voda, rozpohybovane vetve stromu, listi, trava, mraky) to delas jak?
7 FPS pri dobe expozice 10-60 sekund?
Osobne si myslim, ze tento serial bude ztrata casu, ale na druhou stranu jsme se uz v zivote milil tolikrat, ze i opak muze byt pravdou :). Kazdopadne preji hodne stesti a uspechu. Jinak ja osobne bych si urcite precetl neco o hugin :)
Wine se musi opatchovat, aby umel condition variables, nekde tam ten patch je. Chodi jen 32-bit verze, zato chodi dobre (stabilne, ale pomalu), uz jsem v tom par tisic fotek zpracoval.
Tak to by stálo za návod v tomhle seriálu.Wine se musi opatchovat, aby umel condition variables, nekde tam ten patch je.
Vsechny informace mam z http://forum.corel.com/EN/viewtopic.php?f=90&t=50428 potazmo odkazovanem postu na foru pentaxforums.com. Vicemene staci jen zmineny patch a pak Microsofti gdiplus. Nekdy po dovolene zkusim LR5, se kterym jsou pry problemy a taky opatchovat wine, aby se vubec 64-bit instalator spustil. Vetsina patchu je v bugzille wine, ruzne kvality, cekajici na zarazeni nebo prepsani.
Jo a jeste ten sRGB ICM profil, bez toho to nekresli zadne obrazky
Tak tohle je hodne dotazeny do extremu, obecne povazuju katalogizaci vazanou na urcity SW cestou do pekel, ale je to prave kazdeho vec, jak se s tim nauci pracovat.
Nicmene podobny princip ma kopa programu, povetsinou tech komercnich. V linuxu by ti mohl vyhovovat Bibble/AfterShot, cast veci je okopirovanych z LR, cast veci od nich zase okopirovali v Adobe...
Jakozto dlouhodoby uzivatel Bibble (od verze 4.x, cca 5 let) nabizim sve zkusenosti, staci se ozvat. Vyvoj AfterShot Pro sleduju, je to uz mrtvy produkt, ale nekteri stale doufaji ve vzkriseni.
Dale docela intenzivne pouzivam Adobe Lightroom pod wine a chodi docela obstojne (az na podivne nizky vykon, ale je to Adobe, co by clovek cekal). Vystupy jsou pro nektere ucely naprosto paradni.
Slibne vypada taky http://lightzoneproject.org/node/323 , jeste jsem nezkousel.
Jo presne ten, snazi se to ozivit. V patek jsem to letmo zkousel a byla to dost bida
Ano, opticke korekce a barevne profily jsou bezkonkurencni. Mam pocit, ze jsem to chvili pouzival ve wine, ale omezovalo me minimalni mnozstvi nastroju.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.