Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Seriál, který bude mapovat vývoj linuxového softwaru, který má něco do činění s fotografiemi. Vyvoláváním RAWů, skenováním negativů, upravováním, konvertováním či uploadováním na sociální sítě...
Po pěti měsících přinášíme další přehled toho, co nového se událo na poli klasických grafických aplikací pro Linux.
Od loňského září se toho událo dost na poli grafických programů pro Linux. Pojďme se společně podívat na GIMP s podporou 16/32/64bit barev, digiKam mířící ke Qt5 portu, nový darktable 2.x, editor Krita postavený kolem Qt5 a další a další věci.
Tři čtvrtě roku uběhlo od vydání předchozího dílu našeho nepravidelného seriálu o novinkách v linuxových programech (nejen) pro zpracování fotografií. Je tedy nejvyšší čas podívat se, kam se ve svých funkcionalitách posunuly dva nejvýznamnější linuxové programy pro zpracování digitálních RAW souborů. Zejména pro darktable to byly opravdu plodné měsíce.
Po téměř půl roce se vracíme k našemu nepravidelnému seriálu o novinkách v linuxových programech pro zpracování fotografií. Dnes to bude zejména o digiKamu 4, ale dojde též na další programy.
Od posledního dílu našeho seriálu došlo ke značnému vývoji v řadě linuxových aplikací pro fotografie. Všechny významné RAW nástroje (darktable, RawTherapee, Photivo) přišly s novou verzí, dvakrát povýšil i GIMP, GwenView chystá podporu RAWů, je zde zbrusu nový Hugin i VueScan. No je toho zkrátka hodně…
Po necelém čtvrt roce se vracíme s třetím dílem přehledu novinek ve foto aplikacích pro Linux. Za tu dobu mnohé programy jen v tichosti odpočívaly někde na rozehřáté pláži u moře, jiní se ale činili. Vyšly hned tři verze digiKamu, nový ImageMagick, darktable a také třeba celá várka verzí VueScanu…
Ač se přes léto dosud urodilo několik nových verzí foto programů, dá se říci, že zatím je poměrně klid. Někteří tvůrci se možná někde sluní, jiní pilně pracují, aby příští měsíc, nebo na podzim, přišli s něčím vskutku zajímavým. Dnes si tedy ukažme, jak na tom s jednotlivými programy jsme a kam se bude ubírat vývoj.
Dnes bychom vám rádi představili nový seriál, který bude mapovat vývoj linuxového softwaru, který má něco do činění s fotografiemi. Vyvoláváním RAWů, skenováním negativů, upravováním, konvertováním či uploadováním na sociální sítě. Uvidíme, jestli bude témat dost na pravidelný seriál, nebo občasné díly, ale to bude tak trochu záviset i na vás...
Tiskni
Sdílej: