Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Nové verze Wine. Výkonnostní problémy s Wineserverem podruhé. Identifikace podpory DirectX na grafických kartách. Omezení fontů instalovaných spolu s Wine. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine. Rychlost mutexů ve Wine. Konec podpory 16bitových aplikací? Obrat v soudním sporu Oracle vs. Google.
ICC a 64bitové Wine. Podpora GNU/Hurd. Regrese při kombinaci Wine a Mesa. Překladové vrstvy mezi Direct3D a OpenGL. Dekódování videa na GPU.
Nové verze Wine. Fungují i viry. Wine Mono 4.5.0. Kam se poděl režim win9x? Příliš pomalý ondemand governor.
Nové verze Wine. Výkonnostní vylepšení v podpoře D3D. Bezpečnostní problémy a aplikace pro Windows. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine: 1.6. Když aplikace špatně používá API. Podpora aplikací závislých na ovladači. Tři tečky nebo trojtečka? Podpora aplikací pro Windows RT od jádra 3.11. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine. Jak těžké je implementovat WinAPI. Wine bez X serveru. Google Summer of Code zahájeno. Testování na NT4. Hledají se překladatelé Wine. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine. Mandatorní zámky souborů na Linuxu. Jak analyzovat výkon D3D. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine. Přetečení 64bitového čísla za 3 dny. RFC: Odstranění hledání zařízení ALSA.
Nové verze Wine. Wine, fullscreen aplikace a RandR 1.2. Globálně instalované aplikace. Wine Mono 0.0.8. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine. Milník v 64bitovém Wine. Příchod GCC 4.7. Hráči Diablo III pod Wine banováni? Používání Wine k portování aplikací. Změny v databázi aplikací.
Aktuální verze Wine: 1.5.6. API a autorská práva. Použití Wine v Humble Indie Bundle. Mono ve Wine podruhé. Není všechno zlato..., aneb co hodnotit jako Gold. Změny v databázi aplikací.
Aktuální verze Wine. Vyřazení emulace 8086 z NetBSD. Google Summer of Code 2012 zahájeno. Balíčky s Mono. Změny v databázi aplikací.
V čem se bude překládat Wine? Etiketa a vývojáři. KUSER_SHARED_DATA ve Wine. Změny v databázi aplikací.
Příchod Windows na ARM. Navrhování chybějících knihoven. Stav mmdevapi a praskání zvuku. Změny v databázi aplikací.
Je dobré hrát si s nastavením Direct3D? Americké exportní embargo. Přeložit, nebo nepřeložit "Program Files"? (Velké) zrychlení díky wineserveru v rámci procesu.
Aktuální verze Wine. Stav DIB enginu. Asociace souborů .bat a .com. Repozitář s aktuální Git verzí pro Ubuntu. Pořádná podpora iTunes (a USB obecně).
Aktuální verze Wine. Práce na DIB enginu. Distribuce opouštějí HAL. Používání licencí nevhodných pro fonty. Patche zvyšující výkon Direct3D. Změny v databázi aplikací.
Aktuální verze Wine: 1.3.19. Výsledky ladění výkonu Direct3D. Dopad skrývání symbolů na výkon. Umístění složek na Windows 7.
Toto zvláštní vydání Zpravodaje o Víně se zaměřuje ryze na Google Summer of Code, respektive na práci, která se v rámci letošního GSoC bude týkat Wine.
Aktuální verze Wine: 1.3.18 a 1.2.3. Stav 3D ovladačů od AMD. Stárnoucí ovladače zvuku. Binární překlad x86 na ARM.
Vydávání obnoveno. Funkční DIB Engine. Budoucnost Maxova DIB Enginu. Stefan Dösinger: Rozhovor o DirectX 10.
Testovací sada Wine prochází pod Windows. IE7 běží pod Wine. Hledání kandidátů na statické funkce. Wine a Python. Změny v databázi aplikací.
Wine v minulých letech a v roce 2009. Testovací sada prošla. Wine v Ubuntu. O OpenBSD se zajímáme! DXDiag pro Wine. Pokrok DIB enginu. Skutečný pokrok Wine64. Stav náhrady vertex pipeline. Změny v databázi aplikací.
Další pokusy o DIB Engine. Stylování Wine (integrace s GTK+/Qt): Barevné schéma; Podpora témat Windows; Podpora nativních témat. Nahrazení vertex pipeline. Jak i VY můžete pomoci Wine. "Hello World" ve Wine64. Změny v databázi aplikací.
Tiskni
Sdílej: