Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nové verze Wine. Výkonnostní problémy s Wineserverem podruhé. Identifikace podpory DirectX na grafických kartách. Omezení fontů instalovaných spolu s Wine. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine. Rychlost mutexů ve Wine. Konec podpory 16bitových aplikací? Obrat v soudním sporu Oracle vs. Google.
ICC a 64bitové Wine. Podpora GNU/Hurd. Regrese při kombinaci Wine a Mesa. Překladové vrstvy mezi Direct3D a OpenGL. Dekódování videa na GPU.
Nové verze Wine. Fungují i viry. Wine Mono 4.5.0. Kam se poděl režim win9x? Příliš pomalý ondemand governor.
Nové verze Wine. Výkonnostní vylepšení v podpoře D3D. Bezpečnostní problémy a aplikace pro Windows. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine: 1.6. Když aplikace špatně používá API. Podpora aplikací závislých na ovladači. Tři tečky nebo trojtečka? Podpora aplikací pro Windows RT od jádra 3.11. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine. Jak těžké je implementovat WinAPI. Wine bez X serveru. Google Summer of Code zahájeno. Testování na NT4. Hledají se překladatelé Wine. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine. Mandatorní zámky souborů na Linuxu. Jak analyzovat výkon D3D. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine. Přetečení 64bitového čísla za 3 dny. RFC: Odstranění hledání zařízení ALSA.
Nové verze Wine. Wine, fullscreen aplikace a RandR 1.2. Globálně instalované aplikace. Wine Mono 0.0.8. Změny v databázi aplikací.
Nové verze Wine. Milník v 64bitovém Wine. Příchod GCC 4.7. Hráči Diablo III pod Wine banováni? Používání Wine k portování aplikací. Změny v databázi aplikací.
Aktuální verze Wine: 1.5.6. API a autorská práva. Použití Wine v Humble Indie Bundle. Mono ve Wine podruhé. Není všechno zlato..., aneb co hodnotit jako Gold. Změny v databázi aplikací.
Aktuální verze Wine. Vyřazení emulace 8086 z NetBSD. Google Summer of Code 2012 zahájeno. Balíčky s Mono. Změny v databázi aplikací.
V čem se bude překládat Wine? Etiketa a vývojáři. KUSER_SHARED_DATA ve Wine. Změny v databázi aplikací.
Příchod Windows na ARM. Navrhování chybějících knihoven. Stav mmdevapi a praskání zvuku. Změny v databázi aplikací.
Je dobré hrát si s nastavením Direct3D? Americké exportní embargo. Přeložit, nebo nepřeložit "Program Files"? (Velké) zrychlení díky wineserveru v rámci procesu.
Aktuální verze Wine. Stav DIB enginu. Asociace souborů .bat a .com. Repozitář s aktuální Git verzí pro Ubuntu. Pořádná podpora iTunes (a USB obecně).
Aktuální verze Wine. Práce na DIB enginu. Distribuce opouštějí HAL. Používání licencí nevhodných pro fonty. Patche zvyšující výkon Direct3D. Změny v databázi aplikací.
Aktuální verze Wine: 1.3.19. Výsledky ladění výkonu Direct3D. Dopad skrývání symbolů na výkon. Umístění složek na Windows 7.
Toto zvláštní vydání Zpravodaje o Víně se zaměřuje ryze na Google Summer of Code, respektive na práci, která se v rámci letošního GSoC bude týkat Wine.
Aktuální verze Wine: 1.3.18 a 1.2.3. Stav 3D ovladačů od AMD. Stárnoucí ovladače zvuku. Binární překlad x86 na ARM.
Vydávání obnoveno. Funkční DIB Engine. Budoucnost Maxova DIB Enginu. Stefan Dösinger: Rozhovor o DirectX 10.
Testovací sada Wine prochází pod Windows. IE7 běží pod Wine. Hledání kandidátů na statické funkce. Wine a Python. Změny v databázi aplikací.
Wine v minulých letech a v roce 2009. Testovací sada prošla. Wine v Ubuntu. O OpenBSD se zajímáme! DXDiag pro Wine. Pokrok DIB enginu. Skutečný pokrok Wine64. Stav náhrady vertex pipeline. Změny v databázi aplikací.
Další pokusy o DIB Engine. Stylování Wine (integrace s GTK+/Qt): Barevné schéma; Podpora témat Windows; Podpora nativních témat. Nahrazení vertex pipeline. Jak i VY můžete pomoci Wine. "Hello World" ve Wine64. Změny v databázi aplikací.
Tiskni
Sdílej: