abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    19.5.2011 09:22 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Regrese
    Co vlastně tak obvykle způsobuje ty regrese v databázi aplikací?
    D.A.Tiger avatar 19.5.2011 22:34 D.A.Tiger | skóre: 8 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regrese
    Podle mě je to dáno několika faktory :

    1) Samotnými úpravami Wine - jeho vývojem. Implementace mechanizmů Wine a i samotného API je natolik komplexní, že jakýkoliv zásah může mít vedlejší efekty, které se mohou projevit tak a tam, kde to nikdo nečeká (a jako naschvál se to i v mnoha případech tak stává). Některé lze odhalit hned, některé při testování a jiné odhalí bohužel až sami uživatelé. To je asi jeden z faktorů

    2) Dalším takovým faktorem, který to může ovlivnit (a částečně souvisí i s výše napsaným) je to, že nikdo přesně neví jak Windows fungují pod kapotou, což samozřejmě hodně ztěžuje vývoj funkčního API a prostředí pro běh Windowsáckých programů, protože spoustu věcí musí implementátoři vytvářet sami, vedeni jen mlhavými informacemi, které MS vypustil, či osobními zkušenostmi a znalostí tohoto os. Což samozřejmě znamená, že Wine API je prostě "jiné" oproti API Windows.

    3) Wine je hodně závislé na systému a jeho nastavení. Někdo sice tvrdí, že to není zas tak horké, ale moje zkušenosti říkají, že hodně záleží na jádře, XServeru a ovladačích grafické karty, a WM pod kterým je spuštěné (nejvíce je to poznat u her). Jinými slovy to že program XYZ.exe poběží na Wine ve verzi 1.2.3 perfektně bez jakýchkoliv chyb, ještě vůbec neznamená, že na Vašem počítači stejný program pod stejnou verzí poběží stejně dobře. Je pochopitelné, že není v silách autorů otestovat všechny aplikace pro Windows ve Wine na všech dostupných jádrech, distrech a platformách na nichž Linux běží...

    Ta databáze slouží hlavně pro orientaci, je dobré ji tedy brát trochu s rezervou...
    Radost z toho, že někdo objeví něco nového, je omyl starý 6000 let... (Jean Paul) | anthill inside
    20.5.2011 23:18 Juraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regrese
    3) Wine je hodně závislé na systému a jeho nastavení.
    Plny suhlas. Ja som si pred par rokmi rozchodil internu firemnu aplikaciu pod wine... a nikomu druhemu sa to nepodarilo zopakovat, ani ked si skopirovali cely obsah .wine :)
    21.5.2011 21:17 jk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regrese
    ad 3) Skusal som viac veci este pred 2 rokmi, takze je to uz mozno zastarale: Ano, ale viditelne (u mna zaznamenane) efekty su graf. drivery a vystup zvuku (PA, ALSA, OSS). Podla mojej skusenosti s najvacsimi vyrobcami: nvidiacky blob >> ati blob > ati opensource > nvidia opensource > vesa. Tzn. co ide s vesou, to ide aj inde. Ovladace mavaju pomerne casto dlhotrvajuce regresie, takze na to sa neda spoliehat; naproti tomu sa da pomerne dobre spolahnut na moje nerovnosti aj medzi roznymi verziami driverov (tzn. nvidia blob zvlada v lubovolne zlej verzii viac ako ostatni v lubovolnej verzii).

    S vystupami zvuku je treba miestami spekulovat - nastastie tam nie je tolko volieb, takze sa to da "uhodnut".
    D.A.Tiger avatar 22.5.2011 14:48 D.A.Tiger | skóre: 8 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Regrese
    Máte asi pravdu, protože i já mám podobné zkušennosti.

    Jen drobné doplnění, že VESA je absolutně jednoduchý framebuffer, velmi pomalý a se základními funkcemi bez jakékoliv akcelerace, takže asi proto většinu z toho co lze rozjet s ní pojede i jinde. Zas na druhou stranu oficiální ovladače od nVidie mi toho rozjedou mnohem více a na ... řekněme lepší úrovni. bohužel s tím, že se na to nedá 100%-tně spolehnout :-(

    Myslím si, že hodně zla ve Wine nadělá jeho funkce "prostředníka" mezi vnějším rozhraním Linuxového jádra (libc, glibc, atd...) a spouštěnou Windows aplikací. je to jen čistá spekulace, ale domnívám se, že Wine by v této fázi asi hodně prospělo, kdyby se stalo samo přímím vnějším rozhraním jádra (podobně jako např. FUSE) a při implementaci svých mechanizmů a API přímo komunikovala s jádrem. Žel bohu má to i několik velmi bolavých háčků....

    Radost z toho, že někdo objeví něco nového, je omyl starý 6000 let... (Jean Paul) | anthill inside

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.