Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
To je sice pravda, ale snadno se tomu zabrání. Počítám, že taky nebrojíte proti hláškám typu "opravdu chcete naformátovat tenhle oddíl?". Nebo nechcete, aby vám správce souborů mazal nevratně soubory po stisknutí delete bez potvrzení.Takovehle hlasky nastesti nikde nemam a doufam, ze se to nezmeni. K cemu ta hlaska je, to jako testuje, jestli jsem behem par us, nez se objevi, nezmenil nazor?
... nebo vám na ní nešlápl kocour.Tohle je bezesporu zásadní problém. Ty bestie chlupaté se totiž strašně rádi válí na klávesnici na které právě někdo pracuje a program který to nebere v potaz je jednoduše špatně navržen.
mkfs
se neptá, jestli má formátovat, prostě konzolové aplikace předpokládají, že víte, co děláte. Pokud chcete něco, co se ptá, použijte klikací aplikaci.
Jo, to zamykání, to je věc. x264 se pro Windows kompiluje pomocí MinGW (Ming Nemilosrdný...), takže to pochytilo tyhle unixové móresy. Už se mi stalo, že při nechtěném spuštění další instance enkodéru přepsalo druhé x264 tomu prvnímu jeho výstupní soubor (o velikosti několika GB). Ani jedna z instancí si vůbec nevšimla, že se děje nějaká nepravost (i když došlo k totálnímu znehodnocení výstupu) a vesele pokračovaly v už zbytečném enkódování. Bylo to svým způsobem i legrační - ten enkodér, co byl pozadu, zkrátil výstupní soubor na nulu (a postupně pak začal přidávat), pak ten první enkodér, který už měl několik giga hotových, když chtěl zapsat další data, zase začal zapisovat tam, kde si myslel, že předtím skončil, čímž se soubor opět nafoukl nulami na původní velikost... akorát teď nevím, jestli pak ten druhé enkodér přepisoval vnitřek toho souboru, nebo pořád zkracoval.Todle chovani je velmi zadouci v pripade, ze chcete zkratit logovaci soubor nejakeho demona.
Hele, chapu, ze te jednou vypekl x264 encoder, ale spravne reseni by bylo, aby se te zeptal jestli chces pokracovat, i kdyz soubor uz existuje (na to je v unix konvenci prepinac -f).-f/--force obvykle znamená pravý opak :)
Tak tak, říkal jsem to už u několika minulých Zpravodajů, nejde jen o -4, ale často i třeba o -2 nebo -3. Tak třeba NFS: WC - autor "garbage" hodnocení podle všeho nečetl ani druhý post, který jasně říká, co dělat.
Prakticky se stává velmi zřídka, že by se zhoršila podpora pro nějakou hru / aplikaci. Mě se to stalo jen u SW: Jedi Academy, která mi na wine 1.1.x fungovala bez problémů a workaroundů, a na 1.3.x se mi ji nepodařilo rozjet. Na 1.5.x to podle všeho zase funguje.
Tiskni
Sdílej: