OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Neuveritelne - zmeny v aplikacich +104. Obvykle to byva +-0. Skoda jen, ze je to porovnavane v ruznych verzich, takze vlastne nevime, ktera verze je o kolik lepsi a jestli vubec nejaka opravdu ma tak kladnou zmenu.
Nebylo by lepší dělit celkové zlepšení počtem zohledněných programů (tj. průměr)? To je jinak podobně smysluplná hodnota jako součet teplot hvězd na obloze...
Podle mě vůbec. Ono je to podivná hodnota, ale orientační, když to bude +100 tak to jde dobrým směrem. Když -100 tak špatným. Když vám ale přestane z verze 1.1.12 na 1.1.13 fungovat program co pod tím používáte, tak hláška že se programy zlepšily v průměru o 1,45 vám přijde stejně užitečná jako +100:)
No ked sa tu uz bavime o zmysle/nezmysle neakych cisel, pre mna by bolo urcite zaujimavejsie rozdelenie na aplikacie a hry, bez ohladu na fomat zobrazenia vysledku. Pod wine pouzivam iba a iba aplikacie ktore mi chybaju/nevyhovuju v linuxe. A kedze rychlym pohladom zistujem ze vacsina v zozname su hry, ktore som nikdy nemal a ani mat nebudem, tato informacia mi nenaznaci vobec nic... Tak, a teraz ma mozte ukamenovat :)
Navíc ty změny nemusí být způsobené kvalitou wine, ale kvalitou testování.
není to něco jako slovenské mRRRtvy? ;)
vypadá to tak, asi velmi dlouhý forward ;))
Už jsem si říkal, že tu Zpravodaj o víně dlouho nebyl. Ale i tak díky za pěkný článek. Výborné čtení.
Když tak koukám na změny v databázi programů, nechce se mi věřit, že změna je +104. Dobrá práce.
Nové stránky vypadají dobře. Ještě dodělat wiki a bude to super. Nelíbí se mi pouze novinky v tom úzkém sloupci, ale jinak to působí svěžím a uceleným dojmem.
Tiskni
Sdílej: