OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Oceňujem snahu a vážim si prácu posledného zmieňovaného vývojára, no nezdá sa vám niekedy, že prezentovanie a dosahovanie slobody je niekedy až príliš silené?
A samozrejme ďakujem za preklad "vínečka".. ;)
Sceňujem snahu a vážim si prácu posledného zmieňovaného vývojára, no nezdá sa vám niekedy, že prezentovanie a dosahovanie slobody je niekedy až príliš silené?
Pokud očekáváte i odpověď nebylo by na škodu to trochu rozvést. Svobodu čeho a proč šílené?
IE7 běží, tak ještě IE8. ^_^
Pokud o nějaké další aplikaci nebo vývojářské firmě vítě, určitě ji tam připište.
Nic ve zlém , ale provozovat IE x. na Linuxu - no nevím nevím ... přijde mi to jako > jak to tak slušně nazvat a nikoho neurazit...... .
Snad jediné opodstatnění vidím pro tvůrce webových stránek -
Ale ba, ide: http://finalbuilds.edskes.net/iecollection.htm
Jsou i jiné důvody než tvorba webu. Ve firmě kde pracuji - za hrdé podpory "standardů" (rozuměj MS) našeho IT - intranetový portál zbastlila parta čuňat, takže většina aplikací z něj lze procházet pouze v MS-IE 6 (humorné je, že i MS-IE7 půlku z nich nezmákne hehe). A přeci si kvůli portálu nebudu pouštět celá virtuální widlows, když mi stačí pustit jen IE uzavřený pod Wine. Jinak souhlasím, že MS-IE (cedník) použije jen ten kdo OPRAVDU MUSÍ nebo MAGOR.
Spousta webu delanych v ASP jede dobre jen pod IE, napr. ruzne autorizace wifi v hotelich nebo (coz je paradoxni) webove nastavovatko k DD-WRT (coz je linux) pro routery Linksys...
Tiskni
Sdílej: