Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 23:36
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
HW novinky: speciál z Photokiny 2016 #2V dnešním dílu si ukážeme zbývající zajímavé novinky, které fotografičtí výrobci prezentovali na letošní Photokině. A že se opravdu bylo na co dívat, v čele s 50Mpix středoformátem od Fujifilmu.
HW novinky: jaká je GeForce GTX 1050 Ti?Dnes nás po minulém foto speciálu čeká několik standardních témat, od grafických karet, přes procesory až po … ehm … jiné grafické karty, monitory či jednu zajímavou klávesnici.
Týden na ScienceMag.cz: Může existovat vědomí bez jazyka?Matematika, sudoku a programy na sestavování i luštění. 3D tisk chrupavek. Levotočivé a pravotočivé molekuly na speciálních površích. Problémy velkých mozků i rozsáhlých sítí. Bezpečnostní problém umožňuje útočníkovi ovládnout elektromobil Tesla. Biotechnologie a křemíkový život. Lasery z Břežan, led z Marsu, planeta Devět a 3D tisk pro sériovou výrobu.
Byla vydána verze 2.14 svobodného webového prohlížeče pracujícího v grafickém i textovém módu Links. Přehled novinek v seznamu změn. Řešeny jsou například bezpečnostní problémy SWEET32, CRIME, FalseCONNECT, ...
Michal Špaček napsal otevřenou odpověď na e-mail, který poslali provozovatelé ssls.cz zákazníkům, kteří od nich dříve kupovali certifikáty, ale přešli na certifikáty od Let's Encrypt. E-mail i stránka Let's Encrypt vs. Standardní SSL certifikáty na ssls.cz obsahují zavádějící i nepravdivé informace.
Díky spolupráci se společností Giroptic bude svobodný multiplatformní multimediální přehrávač a framework s otevřeným zdrojovým kódem VLC již ve verzi 3.0 umět přehrávat 360° videa.
Czech JBoss User Group vás srdečně zve na setkání JBUG v Brně, které se koná ve středu 7. prosince 2016 od 18:00 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v místnosti A318 (nová část budovy). Přednáší Marek Posolda na téma Keycloak SSO and Identity Management - New Features.
Více informací na Facebooku, Srazy.info a na Twitteru.
8. česká Wikikonference, pořádaná spolkem Wikimedia Česká republika ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, se uskuteční v sobotu 3. prosince 2016 v prostorách Univerzitního kina Scala v Brně. Tam se opět po roce sejdou tvůrci české Wikipedie, aby zhodnotili pokrok této encyklopedie v uplynulém roce a společně se svými hosty a návštěvníky z řad zvídavé veřejnosti nahlédli „pod pokličku“ tohoto projektu a zamysleli se nad jeho dalším směřováním.
Článek na Hardened Linux popisuje, jak lze na architekturách Sandy Bridge a Ivy Bridge odstranit podporu ME (Intel Management Engine). Na problém s ME a AMT (Intel Active Management Technology), tj. blobem, který má kompletní přístup k počítači, nedávno poukázala také Nadace pro svobodný software (FSF) [reddit].
Rich Turner se ve své přednášce "Improvements to Bash on Windows and the Windows Console" na vývojářské konferenci Microsoftu Connect(); // 2016 věnoval novinkám v Bashi na Windows. Přednášku lze zhlédnout na Channel 9 a nově také na YouTube. K dispozici je také vlastní prezentace v PowerPointu (online). V závěru přednášky žádá uživatele Linuxu, aby Bash na Windows vyzkoušeli, pomohli s testováním a hlásili chyby.
Byla vydána (LKML) verze 2.11.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 74 vývojářů. Novinkám se věnuje například Tim Pettersen v článku na Medium. Doporučit lze také příspěvek na blogu GitHubu od Jeffa Kinga a samozřejmě poznámky k vydání.
Příspěvek na blogu nadace Raspberry Pi je věnován bezpečnostním vylepšením v nejnovější verzi Raspbianu s desktopovým prostředím PIXEL. V oficiálních obrazech je nově zakázán SSH přístup. Ten lze samozřejmě povolit po zavedení Raspbianu pomocí nástroje raspi-config. Nemá-li uživatel k Raspberry Pi připojený terminál, může SSH přístup povolit vytvořením souboru ssh v adresáři /boot. Raspbian nově upozorňuje uživatele na bezpečnostní riziko, je-li SSH přístup povolen a uživatel pi nemá změněno výchozí heslo.
Byla vydána verze 2.7.1 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Řešeno je několik bezpečnostních problémů. Aktualizován byl především Tor Browser na verzi 6.0.7. Tor Browser je postaven na Firefoxu ESR (Extended Support Release) a právě ve Firefoxu byla nalezena a opravena vážná bezpečnostní chyba MFSA 2016-92 (CVE-2016-9079, Firefox SVG Animation Remote Code Execution) aktuálně zneužívaná na Windows. Chyba je opravena ve Firefoxu 50.0.2, Firefoxu ESR 45.5.1 a Thunderbirdu 45.5.1.
Na GOG.com začal zimní výprodej. Řada zlevněných her běží oficiálně také na Linuxu. Hru Neverwinter Nights Diamond lze dva dny získat zdarma. Hra dle stránek GOG.com na Linuxu neběží. Pomocí návodu ji lze ale rozběhnout také na Linuxu [Gaming On Linux].
Byl vydán Devuan Jessie 1.0 Beta 2. Jedná se o druhou beta verzi forku Debianu bez systemd představeného v listopadu 2014 (zprávička). První beta verze byla vydána v dubnu letošního roku (zprávička). Jedna z posledních přednášek věnovaných Devuanu proběhla v listopadu na konferenci FSCONS 2016 (YouTube, pdf).
Byla vydána beta verze Linux Mintu 18.1 s kódovým jménem Serena. Na blogu Linux Mintu jsou hned dvě oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a druhé o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (MATE, Cinnamon) a přehled novinek s náhledy (MATE, Cinnamon). Linux Mint 18.1 bude podporován až do roku 2021.
Byla vydána verze 3.2 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata. Z novinek lze zmínit například podporu protokolů DNP3 a CIP/ENIP, vylepšenou podporu TLS a samozřejmě také aktualizovanou dokumentaci.
Máte rádi svobodný software a hardware nebo se o nich chcete něco dozvědět? Přijďte na 135. sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Google Chrome 55 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 55.0.2883.75 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo také 36 bezpečnostních chyb. Mariusz Mlynski si například vydělal 22 500 dolarů za 3 nahlášené chyby (Universal XSS in Blink).
Byla vydána verze 7.1.0 skriptovacího jazyka PHP používaného zejména k vývoji dynamických webových stránek. Jedná se o první stabilní verzi nejnovější větvě 7.1. Přehled novinek v dokumentaci. Podrobnosti v ChangeLogu. K dispozici je také příručka pro přechod z PHP 7.0.x na PHP 7.1.x.
Společnost Jolla oznámila v příspěvku Case study: Sailfish Watch na svém blogu, že naportovala Sailfish OS na chytré hodinky. Využila a inspirovala se otevřeným operačním systémem pro chytré hodinky AsteroidOS. Použita je knihovna libhybris. Ukázka ovládání hodinek na YouTube.
Joinup informuje, že Mnichov používá open source groupware Kolab. V srpnu byl dokončen dvouletý přechod na toto řešení. V provozu je asi 60 000 poštovních schránek. Nejenom Kolabu se věnoval Georg Greve ve své přednášce Open Source: the future for the European institutions (SlideShare) na konferenci DIGITEC 2016, jež proběhla v úterý 29. listopadu v Bruselu. Videozáznam přednášek z hlavního sálu je ke zhlédnutí na Livestreamu.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
SilverStone ML05B Milo a doska s 2 pci slotmy | 3 | 27.11. 00:02 |
Přímé připojení iSCSI NAS do vmware ESXi, management | 3 | 29.11. 13:02 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
serazeni souboru | 3 | 28.11. 22:35 |
RRDtool create nefunguje - commnand not found | 1 | 29.11. 18:46 |
Zjednodusenie lisp-like interpretra v JS | 3 | 1.12. 09:12 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
NetBSD-problem s pristupem k ntfs oddilu na disku | 7 | 1.12. 22:18 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.