Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
echo "deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/stevenpusser/xUbuntu_16.04/ /" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/palemoon.list wget http://download.opensuse.org/repositories/home:stevenpusser/xUbuntu_16.04/Release.key -O - | sudo apt-key add - sudo apt-get update sudo apt-get install palemoon
Postup je jednoduchý:
To všechno je v KDE otázka několika kliknutí.
Docela vopruz kvůli jedné liště měnit DE, ne?
Ne kvůli jedné liště. Kvůli celkové použitelnosti a kvůli prevenci nejasností typu „proč mi nejde nastavit X, Y a Z“. Ono to v některých DE nastavit jde, jen ne každé DE považuje uživatele za svéprávného jedince.
Linux je věcí volby. Někdo ho chce syrový, někdo naopak mnohem přívětivější a pokročilejší bež ostatní desktopové prostředí. Pro ten druhý případ je tu KDE.
s/bež ostatní desktopové/než ostatní desktopová/
Zase moc chlastám.
Po nestabilním KDE nikdo neslintá. KDE totiž není nestabilní.
A ano, všiml jsem si, že se mu po KDE nestýská, ale pak ať si nestěžuje, že nemůže nastavit zhola nic, ani takovou prkotinu jako panel od browseru. Zkrátka, některá prostředí jsou použitelnější než jiná a každý ať si vybere.
Jaká je tvá definice stabilního prostředí? Jinými slovy, s čím přesně KDE srovnáváš? Které bájné „stabilní“ prostředí by mělo být pro KDE vzorem? Neznám takové. Pár stabilně nepoužitelných prostředí znám, ale celá definice stability je v tom případě poněkud vágní. Spousta lidí bohužel považuje nepřizpůsobitelnost a vývojovou stagnaci desktopu za stabilitu (nebo obecně za přednost).
Dobře, ale to jsou prostředí z kategorie zvané „děkuji, nechci, Windows 98 jsem už zažil“.
Nejsem si jistý, jestli srovnání těchto prostředí s Plasmou a KWinem vůbec může být v něčem fair, pokud jde o možnosti přizpůsobení. Ano, v každé rané major verzi KDE Plasma párkrát spadla. To se kupodivu uvádí velmi často, jako by šlo o trvalý problém. Že například Gnome 3 celý první půlrok své existence upadalo do nedefinovaného zaseknutého stavu při pokusu použít virtuální plochy, na to už se kupodivu pozapomnělo.
Shrnul bych to asi tak, že každé pokročilejší desktopové prostředí bude mít vždy větší pravděpodobnost výskytu nějakých bugů v situaci, kdy se mění verze GUI knihoven (Qt/Gtk), ve srovnání s prostředím navrženým podle zásady „kdo nic neumí, nic nedělá, a kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Bugy v Gnome 3 i v KDE (které za podobnou dobu stihlo 2 major verze) se postupem času odladily a život jde dál, k novým možnostem i novým bugům.No, Windows 98 s kompozitorem jsou pořád jenom Windows 98 s kompozitorem, nikoliv prostředí srovnatelné s KDE. Že tam je pár průhledných efektů, to fakt vím taky, protože občas zkouším ze zvědavosti LXQt, Gnome a pár dalších prostředí. Jednou za uherský půlrok se do nich přihlásím a řeknu si „aha, tak to ne“. Jo, máš pravdu, je to (taky) kategorie „Andrej to nechce“. To je fakt.
KDE 4 už je poněkud fosilní, takže bych ho neřešil až tolik. Ano, v roce 2008 bylo poněkud nestabilní, od roku 2009 to bylo prostě pohodové prostředí pro každodenní práci a od roku 2014 nevím, protože tenkrát jsem přešel na KDE 5, které mě mile překvapilo, protože prostě fungovalo, což se v roce 2008 nedalo s jistotou říct o KDE 4.
Rozhodně bych KDE nedémonizoval v tom směru, že je nějak nadměrně zabugované. Nic takového nepozoruju. Jestli je počet bugů přímo úměrný počtu featur a velikosti kódu jako celku, pak bude mít KDE jistě víc bugů než třeba XFCE. Ale otázka je, jak to chceš srovnat co do použitelnosti, když většinu možností KDE v XFCE vůbec nenajdeš. To je pak srovnání typu „hele, to KDE má dvakrát víc bugů — umí toho sice desetkrát tolik, ale dvakrát víc bugů, to je fakt hrůza“.
A teď uvažme uživatele, kterého dosud nechytil za srdce ani Unity, ani Linux, protože nic z toho vůbec nezná, a chce jenom vyzkoušet „ten Linux“.
Na základě nejčastějších místních komentářů nainstaluje Ubuntu + Unity…
A je to. Chuť vyzkoušet Linux se odkládá o dalších 10 let.
Objektivně(ji) vzato, některé problémy, které popisuješ, připomínají spíš nesrovnalosti s grafickým driverem než bugy v Unity, hlavně to zasekávání a nahrazování stínů černou. Viděl jsem něco takového už na hodně starých (>10 let) grafikách Intel a taky na NVidiích s nouveau. Postihovalo to Gnome, KDE i akcelerované browsery, v různých podobách. Ale už dlouho jsem se s tím nesetkal.
Mně KDE 4 i KDE 5 na Fedoře připadalo vždycky v pohodě, stejně jako na Archu.
"je to uzivatel co ma distro na debianu nebo nema KDE? je to srac"...
Citation needed. Kde přesně jsem tohle psal?
Nikoliv, to ty máš s citací smůlu. Podsouváš mi něco, co jsem nikdy nenapsal a co samozřejmě nemůžeš doložit citací, a ještě to zamlouváš, jako by se nic nestalo.
Hanlivě jsem se vyjadřoval o některých distribucích i prostředích, ale nikdy ne o lidech, uživatelích.
Láry fáry, takže bude ta citace hanlivého vyjadřování o uživatelích nebo ne?
Sám ses zase nachytal na své hloupé lhaní. Zase a znova. S tím ti urážky nepomůžou. Plácáš výmysly, které pak nejsi schopen doložit. Takže, kdepak je ta citace?
Tonoucí se stébla chytá, ale ty jsi už utonul dávno. Aneb trapný, trapnější, k3dAR.
Takže bude ta citace nebo ne?! Už jsi ji našel?
Ajeje. Nenašel. To tě musí děsně srát a nezávidím ti to.
Ale dobře ti tak, neměl jsi lhát.
Jo takhle. Takže mě sere, že ty ses královsky ztrapnil a že jsi nebyl schopen doložit svá tvrzení? To nezní příliš logicky. Mě to nesere, jenom se tomu jízlivě ušklíbám.
Ale no tak, tak se tolik nečerti. Pokaždé se pořádně sekneš, když si vymýšlíš, co jiní neřekli, ale ne a ne si z toho vzít ponaučení. Místo toho to zkusíš znova a pak zase znova kolem sebe prskáš. Že budeš ostatní nazývat psychopaty, tím si opravdu moc nepomůžeš. To už je takové k3dAR-ovsky ohrané. V podstatě je to debata à la Nupac.
Předevší máš ponaučení, že lhát se nemá. Styl debaty à la Nupac používáš ty, nikoliv já.
A teď jsi přepnul do módu překrucování a vykrucování. Standard, klasika.
Ale kdepak, jediný, kdo tu lže, jsi ty. Své lži jsi stále nebyl schopen nijak doložit — jak jinak, když jsou to lži. Takhle se jen dál a dál ztrapňuješ. Jinde jsi taky plácnul ničím nepodložený výmysl a celkově mi připadá, že žiješ ve světě svých vlastních fabulaci, nikoliv v realitě.
Tiskni
Sdílej: