Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
3) A posledni vec - rad bych vyrabel symlinky s relativni cestou. tzn ln -s ~/Dokumenty/E-BOOK/ E-BOOK Tohle mi ale asi jenom vezme cestu z aktualniho home adresare a dosadi ji jako absolutni cestu pro symlink, ze? Musel bych doplnit parametr pro relativni cestu.Daji se vyrobit i relativni:
~/tmp $ ln -s ../Desktop ./plocha ~/tmp $ ls -l plocha lrwxrwxrwx … plocha -> ../DesktopAle taky se daji snadno rozbit:
~/tmp $ mkdir bla ~/tmp $ mv plocha bla/ ~/tmp $ cd bla ~/tmp $ ls -l lrwxrwxrwx … plocha -> ../Desktop # vede na neexistujici ~/tmp/Desktop
4) Da se nejak EDITOVAT symlink? pres ls -l vidim, kam vede, ale nepoznam, zda ta cesta ke zdroji je relativni, nebo absolutni. A pokud ji chci zmenit, musim smazat cely symlink a vyrobit novy, ze? Neda se nejak zeditovat jako konfigurak v textovem editoru?Da se prepsat:
ln -sf prvni druhy
. Udela to asi to same, jako smazani a znovuvytvoreni, ale je s tim min prace.
Absolutní symlink rozbiješ jedině přesunutím cíle [target], nikoliv přesunutím linku.
Relativní symlink rozbiješ jak přesunutím cíle, tak přesunutím linku. (Jediná (zjevná) výjimka je, když přesuneš zdroj i link společně tak, aby relativní cesta dál dávala smysl.)
s/přesuneš zdroj i link/přesuneš cíl i link/
Moc chlastám.
Když máš mountování podle labelu filesystému nebo něčeho, co se nemění, a necháš si přimountovat disk vždy stejnou utilitou, aby se objevil na stejném mountpointu, pak tam budou klidně fungovat absolutní symlinky ukazující někam na ten disk. Ale právě u odpojitelných disků bych na to nespoléhal, protože jiné distro/prostředí nebo manuální mount je může připojit jinam.
Relativní symlink je skutečně relativní vůči svému umístění, nikoliv vůči ~
adresáři majitele.
Ba dokonce se dá vytvořit udev pravidlo, které ten symlink na disk vyrobí automaticky.
ln -f
).
Cesta, kam symlink ukazuje, se interpretuje v aktuálním namespace procesu, tedy pokud uděláš chroot, spustíš kontejner, nebo připojíš fs po NFS, tak to bude ukazovat jinam. Relativní cesty ukazují relativně k symlinku. Všelijaké speciální znaky interpretuje shell, u symlinku už se nic neinterpretuje, krom začíná/nezačíná lomítkem.
Existuje na ne nejaky vtipny filtrTreba
find
:
$ ln -s /tmp bla $ find . -maxdepth 1 -type l ./blaAle je docela pravdepodobne, ze ten zalohovaci nastroj bude symlinkum „rozumet“ sam od sebe. Treba rsync ma parametr
--no-links
.
Tiskni
Sdílej: