Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Co takhle server nebo hosting od SnackHost zdarma?Cloud server či hosting u SnackHost na 30 dní zdarma?
Linuxové herní novinky - říjen 2016V říjnu se na Linuxu objevily hry Urban Terror 4.3 Still Dying, Mad Max, Sky Break, Valley, Aragami, Quadrilateral Cowboy, Dungeon Rushers a spousta dalších. Říjnové linuxové herní novinky jsou zde.
Týden na ScienceMag.cz: Temná hmota není přijímána bez výhradNěkterá pozorování modelu temné hmoty si poněkud protiřečí. S grafenem, ale i obyčejnou vodou lze různě kouzlit z hlediska jejich barvy. Jak zvířata vnímají magnetické pole. Díky lithiu v Krušnohoří by v ČR mohla vyrůst druhá obří Tesla Gigafactory s výrobou baterií. Baterie podruhé, jsou ty hliníkovo-grafitové na dohled? Premiéra doručení dronem v ČR. Začnou centrální banky emitovat čistě digitální měnu? Dopad ptačího trusu na klimatické změny.
Jaderné noviny - 10. 11. 2016: Nebezpečí printk()Stavy vydání jádra. Nebezpečí printk().
Společnost NVIDIA vydala verzi 375.20 binárních ovladačů grafických karet postavených nad jejími GPU. Nejnovější stabilní verze řady 375 přináší kromě podpory GeForce GTX 1050, GeForce GTX 1050 Ti, Quadro M620, Quadro M5000 SE a Quadro M3000 SE také celou řadu vylepšení, například podporu X.Org xserver ABI 23 (xorg-server 1.19), a oprav chyb.
V Amsterdamu proběhla ve dnech 28. až 30. října Blender Conference 2016. Na programu byla řada zajímavých přednášek. Jejich videozáznamy jsou již k dispozici na YouTube. V rámci konference byly vyhlášeny výsledky Suzanne Awards 2016, tj. nejlepší krátké filmy vytvořené v Blenderu v letošním roce. Ocenění získaly Katsu Cats, SubSurface a The Collinwood Fire.
Byla vydána verze 0.22.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Z novinek lze zmínit například možnost "kvalitnějšího obrazu" při přehrávání videí v terminálu díky novému video výstupu tct (#3663). Jedná se o moderní alternativu k caca.
Po více než roce a půl od vydání verze 7.5.0 byla vydána verze 8.0.0 a následně verze 8.1.0 multiplatformního open source nástroje MultiBootUSB umožňujícího snadnou "instalaci" několika živých systémů na jeden USB flash disk.
Ve čtvrtek 24. 11. se uskuteční další Prague Containers Meetup. Tématem meetupu bude krátké seznámení s novinkami kolem kontejnerových technologií, proč a jako provozovat OpenShift Origin doma a distribuce Vault tokenů v Kubernetes clusteru.
Raspberry Pi 2 Model B s verzí 1.2 dostává náhradu CPU BCM2836 (Cortex A7) v podobě BCM2837 (Cortex A53) použitého v Raspberry Pi 3. Oproti tomu (kde je na 1,2 GHz) poběží na nižší frekvenci 900 MHz. Důvod je zřejmý, sjednocení nákupu CPU od výrobce.
Zítra bude oficiálně vydána Fedora 25. Přinese celou řadu novinek. Release Party se uskuteční 8. prosince v Brně a 16. prosince v Praze. Na programu budou přednášky o novinkách, diskuse, neřízený networking atd.
Clement "Clem" Lefebvre oznámil vydání verze 3.2 desktopového prostředí Cinnamon. Přehled vybraných nových vlastností v oficiálním oznámení. Zdrojové kódy nejnovější verze Cinnamonu (aktuálně 3.2.1) jsou ke stažení na GitHubu.
MojeFedora.cz informuje, že bylo oznámeno vydání Fedory 25. K dispozici jsou tři oficiální edice: Workstation pro pracovní stanice, Server a Atomic, který nahrazuje původní edici Cloud jako systém pro cloudové nasazení (původní, na balíčcích založený Cloud je stále k dispozici jako neoficiální varianta). Vedle nich jsou k dispozici také alternativní desktopy v podobě KDE s novou Plasmou 5.8, Xfce a další a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd.
Na serveru Indiegogo byla spuštěna crowdfundingová kampaň na výrobu openSUSE tabletu. Více informací se lze dočíst ve zprávičce na openSUSE news: tablet bude založen na procesoru Intel Atom (půjde tedy o normální x86) a předinstalované bude openSUSE Leap s prostředím GNOME. K dispozici jsou levnější i výkonnější varianty a také například přídavná klávesnice.
Na blogu Raspberry Pi byla představena kniha The Official Raspberry Pi Projects Book volume 2. Dvousetstránkovou knihu od vydavatelů anglicky psaného časopisu MagPi plnou projektů postavených na jednodeskovém počítači Raspberry Pi lze v papírové verzi koupit za 12,99 £, v elektronické verzi na Apple Store nebo Google Play nebo také volně stáhnout ve formátu pdf (46 MB).
Google (vč. služeb Gmail a YouTube) je aktuálně prostřednictvím českých ISP nedosažitelný (vyzkoušeno nezávisle z několika různých připojení). Totéž platí o DNS serverech na adresách 8.8.4.4 a 8.8.8.8, které jsou provozovány Googlem. V obou případech je možné se připojit ze zahraničí. Viz Down Detector.
Byla vydána nová stabilní verze 1.5 (1.5.658.44) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zmínit nové možnosti práce s listy, vylepšený čtecí mód, možnost vkládání náhledu webové stránky do poznámek nebo spolupráci s barevným osvětlením Philips Hue (YouTube).
Po 8 měsících vývoje byla vydána nová stabilní verze 27 (27.0.0) webového prohlížeče Pale Moon (Wikipedie) vycházejícího z Firefoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V aktuální akci Humble Book Bundle, která potrvá do 7. prosince, můžete zakoupit řadu elektronických knih s unixovou tématikou od nakladatelství O'Reilly. Přitom si můžete určit vlastní cenu a podíl platby, který půjde charitě dle vašeho výběru; skupiny knih se odemykají při 1, 8 a 15 USD. Témata pokrývají shell, nástroje pro zpracování textu, klasické editory (vi/Vim, GNU Emacs) a administraci systému nebo sítí. Knihy jsou ve formátech PDF, EPUB a Mobi, a to bez DRM.
Do mobilní verze decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot bylo přidáno end-to-end šifrování. Protokol a implementace šifrování zároveň také prošla auditem od NCC Group. Šifrování ale zatím ve fázi beta verze není ve výchozím stavu zapnuté, musí se zapnout ručně v nastavení místnosti.
Mozilla.cz informuje o přechodu Firefoxu na WebExtensions API. Současně s vydáním Firefoxu 53 (duben 2017) přestane oficiální server s doplňky přijímat nové doplňky používající XUL. K těm stávajícím bude nadále možné vydávat aktualizace. Definitivně pak přestanou doplňky založené na XULu ve Firefoxu fungovat ve verzi 57, která vyjde přesně za rok.
Daniel Stenberg se v příspěvku na svém blogu věnuje bezpečnostnímu auditu knihovny a nástroje pro přenos dat po různých protokolech curl. Audit byl zaplacen z programu Mozilla Secure Open Source a provedla jej společnost Cure53. Závěrečnou zprávu (pdf) dostali vývojáři 23. září. Nalezené bezpečnostní chyby jsou opraveny ve verzi curlu 7.51.0, jež byla vydána 2. listopadu.
Před rokem proběhla na Kickstarteru úspěšná kampaň (zprávička) na podporu miniaturního jednodeskového počítače PINE A64 s 64bitovým čtyřjádrovým procesorem ARM A53. Stejný procesor je použit v dnes představeném notebooku PINEBOOK. Do prodeje by se měl dostat ve 2 variantách: s 11″ displejem za 89 dolarů a s 14″ displejem za 99 dolarů [Liliputing].
Bylo vydáno (pdf) již dvaapadesáté číslo stostránkového anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači. K dispozici je také jako papírový časopis za 5,99 £.
Hlídač Smluv (Hlídač smluv státních a veřejných institucí) se stal vítěznou aplikací letošního ročníku soutěže o nejlepší aplikaci nad otevřenými daty Společně otevíráme data. Ve kterých smlouvách je zmíněn Linux, zdrojové kódy nebo licence?
Na Kickstarteru běží do 23. prosince kampaň na podporu open source vysokorychlostní kamery Chronos 1.4 od Kron Technologies. Požadovaná částka 65 tisíc kanadských dolarů byla vybrána za 5 hodin a 10 minut. Kamera dokáže zaznamenat až 21 649 snímků za sekundu při rozlišení 640 x 96 pixelů nebo 1 050 snímků za sekundu při rozlišení 1280 x 1024 pixelů (pdf). David Kronstein, zakladatel Kron Technologies, má na YouTube kanál tesla500.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Jak propojit monitory na různých systémech ? | 19 | včera 19:04 |
disky >2T v dell T410 | 5 | včera 13:03 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Zaciatocnicke dotazy | 5 | 23.11. 11:32 |
[C#] foreach, delete textbox a label | 7 | 23.11. 10:28 |
Qt - QML nebo Widgety pro embedded? | 2 | 24.11. 10:51 |
Problém s časovou smyčkou (while) | 10 | včera 00:25 |
Python3 - GTK3: Pozice a rozměry tlačítek v pixelech | 0 | včera 00:04 |
Lazarus - time | 4 | včera 23:07 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Home server - rozchází se čas | 32 | 22.11. 15:47 |
crontab | 5 | 19.11. 19:40 |
Raspberry - rozlišní zobrazení. | 11 | 20.11. 15:47 |
VPN: site-to-site | 10 | 21.11. 10:24 |
ssh - connection refused | 27 | 23.11. 16:40 |
ffmpeg a problém na androidu | 13 | 22.11. 19:29 |
Intel i350 QP a Debian | 2 | 23.11. 09:30 |
VLC a DVB-T2 streamovani | 0 | 22.11. 16:42 |
Negunkční Google | 15 | 23.11. 07:49 |
Použití masky sítě | 22 | včera 20:18 |
3 monitory na RX460 | 13 | 24.11. 08:30 |
IAC Box | 3 | včera 21:43 |
Editace ISO image | 5 | 23.11. 20:44 |
Poškozená data na disku | 1 | 23.11. 23:46 |
UEFI a Debian 8 | 7 | včera 15:16 |
pdflatex - obtékání neobdélníkových obrázků | 9 | včera 00:59 |
Proč nemohu v Linuxu Mint 18 Cinnamon 64 bit naistalovat Ubuntu Tweak? | 4 | včera 20:02 |
kódovanie stránky | 1 | včera 16:19 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: