Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Ako mam ten panel co je nalavo umiestnit na spodok?Nevím, ale jenom chci poznamenat, že v Ubuntu se jako výchozí desktopové prostředí používá Unity, které má takový specifický styl ovládání (řekl bych že se snažili napodobit Mac OS X). Některým lidem velmi vyhovuje a některým velmi nevyhovuje. Pokud bys to nedokázal překousnout, zkus například prostředí Xfce, které je filozofií podobnější Windows 95-XP.
Doinstaloval som si gnomme commander. Kam sa to nainstalovalo?Seznam souborů obsažených v balíčku zjistíš pomocí
dpkg -L gnome-commander
(online verze). V tomto případě se z toho dá poznat, že se to spustí příkazem gnome-commander
(nadějně se jmenující soubor v nějakém adresáři v $PATH
). Jinak (Unity nepoužívám) matně si pamatuju, že by se mohlo kliknout na logo Ubuntu vlevo nahoře a napsat tam commander, gnome-commander nebo prostě nějakou část názvu toho programu a ono ho to najde. Taky ve většině prostředí vyvolá spouštěč kam můžeš napsat jméno programu zkratka Alt+F2 nebo Win+R.
A tiez kurzor mysi sa hybe prilis rychlo je to herna mys a ma 1200 DPI, vo windows mi to ide na tych 1200 DPI v linuxe asi nie ale ja som zvyknuty na vacsiu citlivost, kde sa to nastavuje aby sa pohyboval pomalsie?Nejdřív bych zkusil do toho hledacího panelu co se objeví když klikneš na to logo vlevo nahoře napsat "mouse", "settings" a najít to tam nebo tak něco. Mně se to (v Xfce) k plné spokojenosti nastavit nepodařilo a proto jsem to nastavil ručně v Xkách. Jako bonus se teď používají dva drivery pro vstupní zařízení, starší xinput a novější evdev. Pomocí
xinput list
si vypíšeš seznam zařízení a potom pomocí xinput --set-prop ID_zařízení 'Device Accel Constant Deceleration' 3
nastavíš něco čemu takhle říkají a mně to pomohlo (mám myš CS2GO steelseries). Pro evdev tam takhle pojmenovaná hodnota není, ale pomocí xinput --list-props ID_zařízení
se zjistí, že je tam Coordinate Transformation Matrix
, což je matice 3x3, která nefunguje tak, jak by člověk z lineární algebry čekal (nebo mám divná očekávání). Zpomalení se dosáhne, když se na pozici [3,3] nastaví větší číslo než je na [2,2] a [1,1]. Takže když do ní nasypeš třeba 1, 0, 0, 0, 1, 0, 0, 0, 5
, tak se kurzor 5x (?) zpomalí.
Zatial som to neskusal ale cosi som googlil a vizera to tak ze pred exac staci napisat mono a potom nazov exe suboru. Bude to fungovat?
Pro některé .net aplikace tohle opravdu funguje. Nejsem expert na .NET, ale čekal bych, že budou existovat aplikace, které budou záviset třeba na nějakém Windows-specific API a ty fungovat nebudou.
Device Accel Constant Deceleration
, kterou jsem nastavoval, ale jenom tu transformační matici.
Je to verzia unbutu.
Distribuce, nikoliv verze. Neuvádíš, jaké grafické prostředí jsi zvolil…
Ako mam ten panel co je nalavo umiestnit na spodok?
A ako donho mam pridat aplikaciu.
Doinstaloval som si gnomme commander. Kam sa to nainstalovalo?
Stačí si ten balíček vyhledat. Doporučuji přečíst si něco o manažerech balíčků a konvencích kolem umístění programů a sdílených (kni)hoven.
Lebo do panelu sa nepridal.
Uf. No a? Ke spouštění věcí přece není nutně potřeba nějaký panel.
Taktiez sa mi druhy monitor hocikedy na pol sekundy stmavne a potom zase spusti, ten hlavny je spusteny furt.
Křišťálová koule nám neříká, jaká je to grafická karta, který se používá driver, co říká dmesg
, zda má X-server o tomhle něco v logu atd. Doporučuji přečíst si o tom něco a zeptat se už s konkrétními údaji.
A tiez kurzor mysi sa hybe prilis rychlo je to herna mys a ma 1200 DPI, vo windows mi to ide na tych 1200 DPI v linuxe asi nie ale ja som zvyknuty na vacsiu citlivost, kde sa to nastavuje aby sa pohyboval pomalsie?
To se dá nastavit. V KDE je na to pohodlné klikací rozhraní, ale odkazovaný návod bude fungovat i v jiných prostředích, která se tak detailně nastavit nedají.
A este posledna otazka ako spustim .net aplikaciu v linuxe? Zatial som to neskusal…
Co takhle to zkusit a zeptat se pak až na konkrétní problém, nastane-li nějaký?
Tiskni
Sdílej: