Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Clement "Clem" Lefebvre oznámil vydání verze 3.2 desktopového prostředí Cinnamon. Přehled vybraných nových vlastností v oficiálním oznámení. Zdrojové kódy nejnovější verze Cinnamonu (aktuálně 3.2.1) jsou ke stažení na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Nez se nacetlo /usr/bin, tak u toho clovek vyzunkl tri kavy, dva lahvace a padla krabka cigeretSkús použiť ReiserFS, alebo Reiser4 a ten priečinok uvidíš do sekundy. Ext hoci urazil kus cesty a už sa dá nejaký piatok používať, je to stále spomalený slimák. Nato že padneš pri ReiserFS dokolien dám hlavu. Osobne mám niekoľko menších particií na skúšanie distier, páč virtuál väčšinou nešiaha na železo, teda pokiaľ nepoužiješ niektorú z paravizrtualizácií.
Akorát to vypadá, že použitelnej (vychytanej) wayland bude až tak za rok.V cem mate problem?
Čo CUDA ako šlape?Nevim, ale binarni drivery od ******* Nvidie je to posledni, co by me zajimalo. V headless modu to bylo OK a samotne EGLStream maji uz podporu v Gnome kompozitoru.
. Vetsina veci jiz funguje a plno veci vychazejicich z X architektury nikdy fungovat nebude, nebot Wayland resi veci [nastesti] jinak nebo jsou zalezitosti implementace kompozitoru.Moc jsi me nepotesil. To znamena, ze hodne projektu zalozenych na X-achytekture pujde do kytek? Window managery? Treba Awesome, EwilWM, nebo Fluxbox? Prevzal jsem jeden stary WM. Znamena to, ze na nem delam naprosto zbytecne? A neslibovaly autori Waylandu zpetnou kompatibilitu? Tak me napada a co non-mainstreamove frameworky? Foxtoolkit, fltk, atd...? Mam z toho trochu strach....
To znamena, ze hodne projektu zalozenych na X-achytekture pujde do kytek? Treba Awesome, EwilWM, nebo Fluxbox?Aplikace nikoliv, WM se budou muset prepsat.
Prevzal jsem jeden stary WM. Znamena to, ze na nem delam naprosto zbytecne?Nejspise. Rozhodne jak dlouho bude vyvojare bavid udrzovat a testovat drivery, a take na vyvojarich toolkitu - a moc bych na to nesazel.
Tak me napada a co non-mainstreamove frameworky? Foxtoolkit, fltk, atd...?Starsi toolkity budou potrebovat XWayland (modifikovany X-Server), FLTK bude casem podporovat Wayland nativne, u Foxu nevim.
A neslibovaly autori Waylandu zpetnou kompatibilitu?Ano, pro X-clienty, nikoliv pro X-server, X-WM or X-compositor, viz diagram zde.
Zmatené výkřiky o Mintu (distribuci) – vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.