Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Před rokem proběhla na Kickstarteru úspěšná kampaň (zprávička) na podporu miniaturního jednodeskového počítače PINE A64 s 64bitovým čtyřjádrovým procesorem ARM A53. Stejný procesor je použit v dnes představeném notebooku PINEBOOK. Do prodeje by se měl dostat ve 2 variantách: s 11″ displejem za 89 dolarů a s 14″ displejem za 99 dolarů [Liliputing].
Tiskni
Sdílej:
ten kdo vyzaduje ethernet a vice usb portu, muze si za 99Kc poridit tohle ;)No, tak taková zhůvěřilost je totálně napiču.
a máš otestovaný, jakou to má _reálnou_ propustnost?
Propustnosti bych se nebál, USB 2.0 adaptéry jsou většinou 100Mb/s a to bez další zátěže v pohodě nasytit zvládnou (že 100Mb/s ethernet už je dnes anachronismus i v domácích podmínkách, to je věc jiná). Spíš bych se bál latencí a zejména
zvláště, když se tím ještě bude protláčet další USB zařízení
je zcela zásadní problém. "S" ve zkratce "USB" holt znamená serial a s tím toho moc nenaděláte.
Ono USB <=2 je jedna velká prasárna...
USB 3.0 některé problémy řeší, ale zdaleka ne všechny. Ony ty řeči, že USB verze tolik a tolik odkáže ethernet do propadliště ději, jsou jen marketing, stejně jako 10Gb/s ani 40Gb/s ethernet neodkázal do propadliště dějin infiniband.
a máš otestovaný, jakou to má _reálnou_ propustnost?Propustnosti bych se nebál, USB 2.0 adaptéry jsou většinou 100Mb/s a to bez další zátěže v pohodě nasytit zvládnou (že 100Mb/s ethernet už je dnes anachronismus i v domácích podmínkách, to je věc jiná). Spíš bych se bál latencí a zejména
No, nevím nevím, nezkoušel jsem, ale při tom, jaký má USB protokol overhead (USB 3.x je v tom prý lepší), tak bych se nedivil, kdyby ani těch 480mbit/s nebylo na 100vkový ethernet málo. Čekal bych, že to víc než 70-80mbit/s nedá...
pokud te zajima rychlost, muze byt rychlejsi wifi
Rychlejší… než co? Než gigabitový ethernet? To asi ne…
Ani na to bych moc nesázel. Jak už jsem psal, 100Mb/s ethernet jsem s USB 2.0 adaptérem nasytil už někdy před osmi lety. S low-end notebookovou wifi mám, když se hodně zadaří, tak 3-4 MB/s, 11 MB/s jsem snad ještě neviděl.
A v roce 2016 by snad už gigabitový ethernet nemusel být považován za nějaký luxus…