Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Před rokem proběhla na Kickstarteru úspěšná kampaň (zprávička) na podporu miniaturního jednodeskového počítače PINE A64 s 64bitovým čtyřjádrovým procesorem ARM A53. Stejný procesor je použit v dnes představeném notebooku PINEBOOK. Do prodeje by se měl dostat ve 2 variantách: s 11″ displejem za 89 dolarů a s 14″ displejem za 99 dolarů [Liliputing].
Tiskni
Sdílej:
ten kdo vyzaduje ethernet a vice usb portu, muze si za 99Kc poridit tohle ;)No, tak taková zhůvěřilost je totálně napiču.
a máš otestovaný, jakou to má _reálnou_ propustnost?
Propustnosti bych se nebál, USB 2.0 adaptéry jsou většinou 100Mb/s a to bez další zátěže v pohodě nasytit zvládnou (že 100Mb/s ethernet už je dnes anachronismus i v domácích podmínkách, to je věc jiná). Spíš bych se bál latencí a zejména
zvláště, když se tím ještě bude protláčet další USB zařízení
je zcela zásadní problém. "S" ve zkratce "USB" holt znamená serial a s tím toho moc nenaděláte.
Ono USB <=2 je jedna velká prasárna...
USB 3.0 některé problémy řeší, ale zdaleka ne všechny. Ony ty řeči, že USB verze tolik a tolik odkáže ethernet do propadliště ději, jsou jen marketing, stejně jako 10Gb/s ani 40Gb/s ethernet neodkázal do propadliště dějin infiniband.
a máš otestovaný, jakou to má _reálnou_ propustnost?Propustnosti bych se nebál, USB 2.0 adaptéry jsou většinou 100Mb/s a to bez další zátěže v pohodě nasytit zvládnou (že 100Mb/s ethernet už je dnes anachronismus i v domácích podmínkách, to je věc jiná). Spíš bych se bál latencí a zejména
No, nevím nevím, nezkoušel jsem, ale při tom, jaký má USB protokol overhead (USB 3.x je v tom prý lepší), tak bych se nedivil, kdyby ani těch 480mbit/s nebylo na 100vkový ethernet málo. Čekal bych, že to víc než 70-80mbit/s nedá...
pokud te zajima rychlost, muze byt rychlejsi wifi
Rychlejší… než co? Než gigabitový ethernet? To asi ne…
Ani na to bych moc nesázel. Jak už jsem psal, 100Mb/s ethernet jsem s USB 2.0 adaptérem nasytil už někdy před osmi lety. S low-end notebookovou wifi mám, když se hodně zadaří, tak 3-4 MB/s, 11 MB/s jsem snad ještě neviděl.
A v roce 2016 by snad už gigabitový ethernet nemusel být považován za nějaký luxus…