Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Google (vč. služeb Gmail a YouTube) je aktuálně prostřednictvím českých ISP nedosažitelný (vyzkoušeno nezávisle z několika různých připojení). Totéž platí o DNS serverech na adresách 8.8.4.4 a 8.8.8.8, které jsou provozovány Googlem. V obou případech je možné se připojit ze zahraničí. Viz Down Detector.
Tiskni
Sdílej:
search pres anonymni mysNebylo by jednodušší prostě použít třeba duckduckgo?
Abicko hazelo 5xx. Souvislost s vypadkem Googlu tam patrne nebyla.Nebylo zdaleka jediné, kdo tou dobou házel 5xx, takže bych si vůbec nebyl jistý.
Souvislost s vypadkem Googlu tam patrne nebyla.Nevím jak abc, ale spousta stránek házela bad gateway. Tohle posílá nginx, když se nemůže dostat na stroj uvedený v
proxy_pass
.
Příčina je jednoduchá, na tom serveru mají nastaven google dns jako resolver, takže ten stroj často neresolvne ani sám sebe, natož ostatní, a nginx neví, kam se má připojit.
Nevím, zda je toto příčina problémů na abclinuxu.
Této situaci napomáhá také fakt, že např. systemd (a jistě není jediný) má jako default resolvery právě ty googlácké. Takže takyadmin jen nainstaluje server a vše mu funguje a že by měl nastavit resolver už ho nenapadne.
FallbackDNS
, kde je ve výchozím nastavení Google.
třeba i jenom umělé snížení přesnosti GPS na 50 km by asi dělalo divy ...Od toho jsou dnešní navigační moduly duální GPS/Глонасс.
Pokud by někoho zajímala příčina, odborník na kyberbezpečnost ze státního podniku CENDIS, v tom má jasno: můžou za to stromy.
Ještě dva citáty pro dokreslení té frašky:
Aleš Špidla je spoluzakladatelem Akademie Forenzních věd, viceprezidentem Českého institutu manažerů informační bezpečnosti a zastupuje Českou republiku v poradním orgánu Evropské komise pro koordinaci zavádění standardů do kybernetické bezpečnosti – Cyber Security Coordination Group, podílí se na tvorbě profilů rolí, vyplývajících ze zákona o kybernetické bezpečnosti. Dlouhodobě se věnuje osvětové činnosti v oboru kybernetické bezpečnosti, přednáší na odborných konferencích a publikuje a vystupuje v médiích.
Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zakládá nový státní podnik Cendis, pod který má spadat elektronický mýtný systém a do budoucna například také centrální registr vozidel. Odborníky, kteří mají státu ušetřit na provozu mýtného systému, bude mít nová firma možnost platit lépe než ministerstvo dopravy. … „Pokud chceme zaplatit IT odborníky, nemáme jinou šanci. Na tabulkové platy na ministerstvu je nenalákáme,“ řekl deníku Ťok.
(MF Dnes / iDnes, březen 2015)
Ne úplně nejlepší? Ten příklad je úplně nesmyslný už ve své podstatě. Takže jsou jen dvě možnosti: buď nechápe, jak moc je ten příklad mimo mísu, což je alarmující (byť to pořád nedosahuje úrovně sčítače procent Václava Henycha), nebo vědomě dělá z lidí blbce, což je z určitého úhlu pohledu ještě horší.
Ještě víc mi ale vadí, že člověk v jeho postavení se dělá zajímavý tím, že bez nějakých podkladů jen tak do vzduchu plácne nějaké obvinění a ještě se pojistí tím, že prohlásí "oni to ale samozřejmě popřou", takže i kdyby Google nakrásně vysvětlil, co přesně se stalo, on může mávnout rukou a říct: "Vidíte, vždyť jsem říkal, že to nepřiznají."
Pro začátek nemusí být zvyklý vystupovat v televizi
Na mne to vůbec nepůsobilo dojmem, že by byl nějak nervózní nebo měl trému. Naopak, spíš jsem měl pocit, že si to docela užívá.
Ten příklad je úplně nesmyslný už ve své podstatě.Proč? Z toho, co řekl ten pán, lze bezpečně dovodit pouze to, že by z toho těžko šel udělat DDoS, protože by všechno šlo z jedné sítě a pravděpodobně s ne moc dobrou konektivitou, takže by nebylo tak těžké zrovna tenhle konkrétní provoz zablokovat. Nebo vy o tom víte něco navíc? Že ty stromy žádné čipy nemají? Nebo že mají, ale nemá to IP konektivitu? Podělte se, rád si poslechnu něco, co není jenom výkřik do tmy.
člověk v jeho postavení se dělá zajímavý tím, že bez nějakých podkladů jen tak do vzduchu plácne nějaké obviněníJak víte, že to bylo bez podkladů?
Že ty stromy žádné čipy nemají? Nebo že mají, ale nemá to IP konektivitu?
Samozřejmě že nemají IP konektivitu, jak byste si to technicky představoval? Stačí použít Google (který už zase funguje) a dostanete třeba tehnle článek, kde zjistíte, že se jedná o obyčejné pasivní čipy, ze kterých lze ručním scannerem přečíst základní informace o tom stromu.
Samozřejmě že nemají IP konektivitu, jak byste si to technicky představoval?O bezdrátových sítích jste už asi slyšel, že jo...
Stačí použít Google (který už zase funguje) a dostanete třeba tehnle článek, kde zjistíte, že se jedná o obyčejné pasivní čipy, ze kterých lze ručním scannerem přečíst základní informace o tom stromu.No vidíte, tohle už není výkřik do tmy. I tak bych ale v otázce odborných kvalit s dovolením zůstal neutrální, přece jenom dělat si obrázek z ~ osmiminutového rozhovoru se mi nechce.
O bezdrátových sítích jste už asi slyšel, že jo...
Což o to, slyšel… A taky o zákonu zachování energie. Kolik by stála taková legrace jako vybavit miliardu stromů v Amazonii zařízením schopným IP konektivity (a jako bonus dost chytrým na to, aby se dalo pro takový DDoS útok použít) a zajistit těmto zařízením napájení a samozřejmě i tu konektivitu a kolik by stálo udržování takového systému v provozu, to si radši ani nezkouším představit. Natož proč by do toho někdo takové peníze investoval.
To je všechno moc hezké, ale zase to o něco prodraží každé jednotlivé zařízení. A když se to přenásobí miliardou… Teoreticky se dá vymyslet a v laboratoři odzkoušet ledacos. Praktický deployment v takhle masovém měřítku v prostředí vůči elektronice vysloveně nepřátelském a s tím, že by zařízení mělo být schopno bezúdržbového provozu po roky nebo spíš desítky let, to už je něco úplně jiného.
A pochopitelně to neřeší konektivitu a už vůbec to neodpovídá na otázku, k čemu by to vlastně mělo být dobré, aby to stálo za takové obrovské náklady.
IMHO by stalo za zvazeni podat trestni oznameni za sireni poplasne zpravy.On sám tam tvrdil, že už ho na něj někdo podal před 6 lety, když údajně na stejném místě kázal asi stejné bludy… Spíš by to chtělo napsat do ČT, ať ho nezvou zase dalších 6 let, a pak taky ne.
Mluvil o tom, ze to byl DDoS utok, za kterym mohlo stat Rusko, nebo CinaTak nevím, ale na mě zrovna tahle pasáž působila tak dost obecná, ve stylu „Rusko nebo Čína nebo třeba USA nebo Izrael mají na to udělat útok takovýchto rozměrů.“ A to bych mu nevyčítal. Spíš ten styl, kterým sebejistě tvrdil, že to byl útok, aniž by to čímkoliv podepřel...
Na druhou stranu z toho videa bych si nedovolil jednoznačně soudit o odborných kvalitách toho člověka. [...]delka toho videa je nekolikanasobne delsi nez je potreba pro racionalni jednoznacne posouzeni ze ten clovek je bud hodne hloupej,dela hlupaky z divaku nebo oboje...
Pokud by někoho zajímala příčina, odborník na kyberbezpečnost ze státního podniku CENDIS, v tom má jasno: můžou za to stromy.Tve tak to je síla. Na to jsem se nebyl schopen ani dodívat do konce. Fakt nevím, proč si do podobných pořadů neustále zvou takové exoty. Hloupého redaktora nevyjímaje. Je také zajímavé, že téměř nikdy nezazní rady jako diverzifikace služeb. Pan "expert" radí firmám, které používají gmail, vyčíslit škody, ale že by jim poradil, aby používali větší množství komunikačních kanálů, tak to už ne. Totéž redaktor s tím eet. Že by se třeba zamysleli nad tím, proč eet má vůbec nějakou závislost na google, tak to taky ne. Prostě všechno napojíme na jednoho dodavatele a potom se budeme divit, že to vypadlo. Protože kdyby se to udělalo správně, tak by se nedalo 10minut v TV žvanit o tom, jak je ČR pod útokem. No a na závěr samozřejmě povinná pochvala NBÚ a NCKB. Co bychom si bez nich počali.
Zrušit na ČT1 reklamy, protože nevidím důvod doplácet na de facto komerční kanál.AFAIK jsou dávno zrušené, nejsou? Proto se vyrojilo tolik "sponzorů pořadu". Možná bych to proto zkrátil na: 0) zrušit ČT, protože naprosto zjevně ignoruje zákony, podle kterých má fungovat.
ČT1 bez reklam by mohla být docela zajímavá, pokud by se z toho stal vyloženě nízkorozpočtový podnik.Na tom tam ale nikdo uvnitř nemá zájem, protože se z toho velkého rozpočtu dobře odklání k vlastnímu prospěchu. A víme, jak to dopadá, když děláte něco, co se ČT nelíbí - pro začátek vás nestranně potopí ve volbách.
A to já zase ano. Bulvár se snaží zalíbit, takže se spíš veze na vlně toho, co si myslí většina. ČT se nás pořád snaží vychovávat a říkat nám, co si máme myslet. (Což ale pořád nemění nic na tom, že zprávy ČT si občas poslechnu, zatímco Novoviny a zprávy na Primě nesnesu.)
Ale to je stejné jako s DFensem, o kterém tu byla řeč: neobjektivnost a manipulace jsou špatné i v případě, že zrovna slouží k prosazení názoru, se kterým souhlasím.